Problemami na które zwracają największą uwagę właściciele małych przedsiębiorstw są: zmienność prawa oraz skomplikowane i niejasno sformułowane przepisy. W przypadku małych firm transportowych piętą achillesową są dodatkowo długie terminy płatności. Powodują one często zatory płatnicze, z którymi branża transportowa zmaga się już od wielu lat. Niestety niektóre firmy wpadają w spiralę zatorów i ciężko jest im złapać równowagę. Dla części z nich kończy się to upadłością. Aby temu zaradzić warto sięgać po zewnętrzne źródła finansowania. Co może pomóc poprawić i lub utrzymać płynność finansową małej firmie transportowej?
Skąd biorą się problemy?
Powody są różne. Firmom może brakować jasnych biznesplanów. Czasami wprowadzane rozwiązania są nieskuteczne. Być może nie mają wystarczających zasobów lub pojawiają się u nich trudności z utrzymaniem przewagi konkurencyjnej. Wiele firm ma również poważne problemy z zarządzaniem przepływami pieniężnymi. Wynika to ze specyfiki branży, w której standardem są długie terminy płatności. Kryzys w przepływie środków pieniężnych może powodować efekty domina – przewoźnicy nie otrzymują płatności od kontrahenta, nie mogą regulować własnych zobowiązań, wpadają w pętlę długów. Zarządzanie wydatkami, a także śledzenie terminów płatności może okazać się wyzwaniem.
Pomocnym rozwiązaniem są zewnętrzne źródła finansowania. Jednym z nich, a jednocześnie cieszącym się coraz większym zainteresowaniem jest faktoring. Przede wszystkim umożliwia on firmom lepsze zarządzanie przepływami pieniężnymi. Pozwala odblokować kapitał obrotowy zamrożony w fakturach na 30, 60 lub 90 dni.
Jak działa faktoring?
W dużym skrócie:
- Firma sprzedaje swoje wierzytelności firmie faktoringowej
- Firma faktoringowa zapewnia swojemu klientowi płatność z góry
- Firma faktoringowa następnie zarządza wierzytelnościami w imieniu swojego klienta
- Firma faktoringowa rozlicza się z kontrahentem swojego klienta zgodnie z terminem płatności
Dlaczego faktoring jest pomocny?
Nie masz zdolności kredytowej i wiesz, że Twoja prośba o finansowanie z banku może zostać odrzucona? W takiej sytuacji problem rozwiązuje faktoring. Umowy faktoringowe nie obciążają Twojej zdolności. Nie musisz się więc obawiać, że obniży on Twoją zdolność kredytową i gdy zajdzie taka potrzeba bank odmówi Ci udzielenia kredytu. Ten rodzaj finansowania nie obciąża Twoich finansów stałą, wysoką ratą. W porównaniu do innych produktów finansowych jest on relatywnie tani. Ponadto dużą zaletą faktoringu jest otrzymywanie (w zależności od oferty) usług pobocznych tj.monitoring płatności i miękka windykacja kontrahenta, gdy ten spóźnia się z płatnością.
Efekt faktoringu
Zyskujesz możliwość lepszego zarządzania przepływami. Sprawnie podejmujesz decyzje dotyczące rozwoju firmy, ponieważ wiesz jaką gotówką dysponujesz. Masz pewność, że jesteś w stanie pokryć wszystkie miesięczne zobowiązania. O czym jeszcze warto wspomnieć? Unikniesz nieterminowych płatności od swoich kontrahentów. Firma faktoringowa zajmie się Twoimi wierzytelnościami i dopilnuje, by kontrahent zapłacił.
Co umożliwiają natychmiastowe płatności?
- Zakup nowego sprzętu i rozwój firmy
- Negocjowanie lepszych warunków współpracy z dostawcami swoimi dostawcami np. rabaty przy zakupach hurtowych
- Wydłużenie terminu płatności dla kontrahentów, bez konsekwencji
- Czas, by skupić się na innych obszarach swojej działalności
- Inwestycję w lepszą technologię
- Zatrudnienie nowych pracowników
- Oszczędzanie
Jeśli szukasz wsparcia dla finansów swojej firmy, warto abyś zaczął od tego co masz w zasięgu swojej ręki – posługiwania się pieniędzmi, które już zarobiłeś. Wystarczy, że rozpoczniesz współpracę z faktorem, który przyspieszy ich wpływ na Twoje konto.
Czytaj również: Jak działa przepustnica powietrza