Wózek widłowy, a właściwie to jezdniowy wózek podnośnikowy, jest maszyną, dzięki której możliwe komfortowe transportowanie towarów, zazwyczaj na paletach. Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków widłowych, które zostały skonstruowane do różnych zadań.
Budowa wózka widłowego – co warto wiedzieć?
Schemat typowego wózka widłowego jest w większości przypadków taki sam. W budowie tego rodzaju pojazdów maszynowych, można wyróżnić co najmniej 10 elementów, na które składają się: bloczek łańcucha, maszt, łańcuch, dźwignie sterowania masztem i podnośnikiem, systemy hydrauliczne, kraty ochronne, widły, rama, silnik oraz klatka bezpieczeństwa.
W zdecydowanej większości przypadków, ramy wózków widłowych są wykonane z różnych domieszek stali, a liczba kół, będących elementem podwozia, wynosi od trzech do czterech. W wózkach widłowych stosuje się zazwyczaj silniki niskoprężne, które są zasilane benzyną, olejem napędowym, ciekłym gazem LPG czy energię płynącą z akumulatorów.
Przeciwwaga to dodatkowe obciążenie, które jest umieszczone w tylnej części wózka widłowego. Dzięki przeciwwadze, możliwe jest zapewnienie równowagi podczas przewożenia i magazynowania przedmiotów, które przeciążają przód wózka.
Z kolei dzięki masztom, które w większości modeli wózków są zamontowane pionowo, możliwe jest zapewnienie równowagi w czasie przewożenie przedmiotów przeciążających jego przód.
Jak wybrać optymalny wózek widłowy do Twojej firmy?
Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków widłowych, dzięki którym możliwy jest bliski transport towarów oraz ich magazynowanie. Klasycznym przykładem wózków widłowych, które odnajdą się praktycznie w każdych warunkach są wózki widłowe o napędzie spalinowym. Tego rodzaju maszyny to jedne z najstarszych rodzajów wózków widłowych, które pozwalają na komfortową pracę w nawet najtrudniejszych warunkach.
Z kolei w przypadku firm, którym zależy na niskiej emisji hałasu, lub zerowej emisji spalin, należy postawić na elektryczne wózki widłowe. To komfortowe, ekologiczne i nowoczesne pojazdy, które zapewniają optymalną pracę. Zazwyczaj wózki widłowe wyposażone w napęd elektryczny są pojazdami kompaktowymi, choć modele od topowych dostawców z powodzeniem mogą zastąpić wysłużone maszyny z napędem spalinowym, a dzięki współczesnej technologii, dorównają im tempa w czasie pracy z najcięższymi ładunkami.