Prowadzenie biznesu, szczególnie związanego z usługami transportowymi wiąże się z ryzykiem. Umiejętność jego ograniczenia jest zaś podstawą sukcesu w tej branży. Dlatego też warto mieć zawarte dobre ubezpieczenia, które ochronią przed finansowymi skutkami wielu zdarzeń losowych.
Gdzie kupować ubezpieczenia?
W firmie transportowej trzeba się ubezpieczać z przynajmniej kilku powodów:
- Czasem wymaga tego prawo, np. w przypadku OC komunikacyjnego
- W niektórych przypadkach jest to wymóg stawiany przez leasingodawcę, np. w ubezpieczeniach AC
- Zwiększa się wiarygodność u swoich klientów np. poprzez okazanie OCPD
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa swojego interesu
W dzisiejszym świecie polisy ubezpieczeniowe można zaś zawierać w różny sposób, a coraz częściej czyni się to przez Internet. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Internet to świetna platforma dla załatwiania transakcji związanych z usługami nienamacalnymi, takimi jak pożyczki, czy też ubezpieczenia. Dlatego też tak popularne staje się pożyczanie pieniędzy przez sieć, korzystając z porównywarek online, takich jak Matchbanker, czy też zawieranie ubezpieczeń w kalkulatorach internetowych.
W przypadku firm transportowych na ogół jednak ubezpieczenia są dość skomplikowane, dlatego też korzystanie z usług agentów i brokerów ubezpieczeniowych może okazać się bardzo dobrym pomysłem.
Warto rozważyć ubezpieczenia flotowe
Firmy transportowe zwykle posiadają dużą liczbę pojazdów, co może wywoływać pewne problemy, w przypadku ubezpieczenia każdego z nich osobna. W takim przypadku szkoda na jednym pojeździe rzutuje bowiem na tzw. zniżki bonus malus, w przypadku wszystkich pojazdów.
Kiedy zaś zawrze się tzw. ubezpieczenie flotowe, to znacznie ma nie tylko liczba szkód, ale też ilość posiadanych pojazdów. Inaczej mówiąc, wysokości składek za ubezpieczenia pojazdów są ustalane indywidualnie, a zawarcie ubezpieczenia flotowego zwykle pozwala znacznie obniżyć koszty związane z ubezpieczeniem OC i AC.
W dodatku ubezpieczenie flotowe znacznie zmniejsza liczbę formalności związanych z ubezpieczeniem pojazdów. Kiedy więc firma posiada już przynajmniej 6 pojazdów, to wysoce wskazane jest przynajmniej rozważenie zawarcia takiego ubezpieczenia flotowego.
OCPD, OCS, OC do licencji, czyli typowe ubezpieczenia firmy transportowej
W świecie ubezpieczeń można wyróżnić cały sektor produktów dedykowanych wyłącznie branży transportowej. OCPD, czyli OC przewoźnika drogowego chroni firmę przed finansowymi skutkami uszkodzenia przewożonego towaru. To ubezpieczenie ma więc wielkie znaczenie dla firm transportowych, a szczególnie ich relacji z klientami. Warto porównywać ze sobą różne warianty tego ubezpieczenia, ponieważ potrafią się one istotnie różnić poziomem składki i zakresem ochrony. W spedycji podobne znaczenie ma zaś OCS, czyli OC spedytora.
Koniecznie trzeba też pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu tj. OC zawodowym przewoźnika drogowego do licencji. To ubezpieczenie jest bardzo ważne, ponieważ jego brak może poskutkować otrzymaniem wysokiej kary od Inspektoratu Transportu Drogowego.
Ubezpieczyć powinno się także majątek firmowy oraz pracowników
Poza pojazdami, firmy transportowe posiadają także majątek pod postacią nieruchomości, czyli budynków i ruchomości, takich jak maszyny. Dobrze pamiętać, że także one mogą ulec uszkodzeniu bądź całkowitemu zniszczeniu w przypadku zdarzeń losowych, jak np. pożar, czy też kradzież. W takich przypadkach posiadanie dobrego ubezpieczenia majątku firmowego pozwala zaś otrzymać odszkodowanie na pokrycie szkód.
Mając zatrudnionych pracowników, warto jest także pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Odpowiednia polisa grupowa na życie zapewni im odszkodowanie np. wtedy, gdy dojdzie do wypadku. Zapewnienie takiego ubezpieczenia może zaś zwiększyć szansę na zrekrutowanie do firmy wysokiej klasy specjalistów.