KE zaakceptowała pomoc publiczną dla LOT

C

21-05-2013

  Komisja Europejska warunkowo zaakceptowała 400 mln zł pomocy publicznej udzielonej PLL LOT. Zastrzegła, że ostateczną decyzje podejmie po zapoznaniu się z planem restrukturyzacji spółki. Jeśli uzna tę pomoc za niezgodną z zasadami UE, to pieniądze trzeba będzie odzyskać.     - Komisja Europejska stwierdziła, że pożyczka na ratowanie Polskich Linii Lotniczych LOT w wysokości 400 milionów złotych (100 milionów euro), udzielona przez polski rząd, była zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja uznała w szczególności, że pomocy udzielono na określony czas i w ograniczonym zakresie - poinformowała KE w komunikacie. Zastrzegła przy tym, że zatwierdziła tę pomoc jedynie warunkowo  - "do czasu zajęcia stanowiska odnośnie planu restrukturyzacyjnego, który Polska ma przedłożyć do dnia 20 czerwca 2013 roku (czyli w ciągu sześciu miesięcy od udzielenia pomocy)". Komisja uznała, że pomoc ta jest zgodna z jej wytycznymi w zakresie ratowania i restrukturyzacji firm w trudnej sytuacji, a pomoc faktycznie ograniczona była do kwoty niezbędnej na podtrzymanie działalności spółki przez najbliższe 6 miesięcy. Ponadto polskie władze zobowiązały się przedłożyć plan restrukturyzacyjny, który ma przywrócić LOT?owi rentowność. Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz wyraził zadowolenie z decyzji Komisji. - To dla LOT-u dobra wiadomość, że Komisja Europejska zgadza się z polskim rządem, iż warunki przyznania pomocy państwa przekazanej spółce zostały spełnione -powiedział.  
 
lotkeKomisja Europejska warunkowo zaakceptowała 400 mln zł pomocy publicznej udzielonej PLL LOT. Zastrzegła, że ostateczną decyzje podejmie po zapoznaniu się z planem restrukturyzacji spółki. Jeśli uzna tę pomoc za niezgodną z zasadami UE, to pieniądze trzeba będzie odzyskać.
 
 
– Komisja Europejska stwierdziła, że pożyczka na ratowanie Polskich Linii Lotniczych LOT w wysokości 400 milionów złotych (100 milionów euro), udzielona przez polski rząd, była zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja uznała w szczególności, że pomocy udzielono na określony czas i w ograniczonym zakresie – poinformowała KE w komunikacie.

Zastrzegła przy tym, że zatwierdziła tę pomoc jedynie warunkowo  – “do czasu zajęcia stanowiska odnośnie planu restrukturyzacyjnego, który Polska ma przedłożyć do dnia 20 czerwca 2013 roku (czyli w ciągu sześciu miesięcy od udzielenia pomocy)”.
Komisja uznała, że pomoc ta jest zgodna z jej wytycznymi w zakresie ratowania i restrukturyzacji firm w trudnej sytuacji, a pomoc faktycznie ograniczona była do kwoty niezbędnej na podtrzymanie działalności spółki przez najbliższe 6 miesięcy. Ponadto polskie władze zobowiązały się przedłożyć plan restrukturyzacyjny, który ma przywrócić LOT?owi rentowność.
Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz wyraził zadowolenie z decyzji Komisji. – To dla LOT-u dobra wiadomość, że Komisja Europejska zgadza się z polskim rządem, iż warunki przyznania pomocy państwa przekazanej spółce zostały spełnione -powiedział.
fb_like


 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C