Jak co roku, znany producent akumulatorów marek Exide i Centra, zachęca kierowców do ekologicznych postaw podczas użytkowania akumulatorów. Publiczna kampania edukacyjna prowadzona przez Exide Technologies S.A. po raz drugi odbywa się pod hasłem „Włącz ekomyślenie”.
Exide, po doświadczeniach poprzednich kampanii edukacyjnych, konsekwentnie kontynuuje swoje działania proekologiczne rozszerzając kolejną edycję o dodatkowe formy aktywujące i informujące kierowców: na potrzeby kampanii zaprojektowano koszulki z hasłami, które przypominają o podstawowych zasadach użytkowania akumulatora, przygotowano reklamy na nośnikach outdoorowych, a także spoty radiowe. Dzięki wykorzystaniu różnych kanałów komunikacji kierowcy szybciej dotrą do źródła praktycznych porad z zakresu ekologii i bezpiecznego użytkowania akumulatorów – mówi Mariola Michalczyk, kierownik marketingu Exide Technologies S.A. Ekologiczna kampania Exide skupia się bowiem na najważniejszych i najpowszechniejszych błędach użytkowników akumulatorów oraz na zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nieprawidłowa obsługa akumulatora. O czym zatem należy pamiętać, użytkując akumulator samochodowy?
Akumulator lubi dłuższe podróże
Aby włączyć ekomyślenie, wystarczy znać kilka podstawowych zasad dotyczących eksploatacji akumulatora. Pierwsza z nich dotyczy długości codziennych podróży i doboru właściwego akumulatora odpowiadającego specyfice użytkowania samochodu. Bardzo często jest to jazda na krótkich trasach – z domu do szkoły i pracy, z pracy do sklepu, itd. Niestety nie sprzyja to akumulatorom samochodowym, które, aby dobrze się naładować, wymagają jazdy na dłuższych odcinkach. Tymczasem miejska jazda to specyficzny sposób przemieszczania – liczne postoje, niezbyt wysokie obroty silnika, częste rozruchy. Dlatego Exide radzi, aby akumulatory samochodowe dobierać zawsze pod okiem fachowca, który wskaże nam najbardziej optymalny model nie tylko pod względem parametrów technicznych, ale również warunków i stylu użytkowania samochodu.
Akumulator nie lubi majsterkowiczów
Producenci zawsze podkreślają, aby nigdy samodzielnie nie majsterkować i nie rozbierać akumulatorów. Takie postępowanie niesie ze sobą ryzyko uszczerbku na zdrowiu i niestety często jest najkrótszą drogą do skażenia środowiska szkodliwymi substancjami, jak elektrolity czy ołów i jego związki. Także przy wymianie akumulatora warto skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego sprzedawcy lub mechanika – pozwoli to uniknąć nieprawidłowego montażu akumulatora i ochroni nas przed jego uszkodzeniem lub niebezpiecznym wyciekiem substancji chemicznych. W przypadku samodzielnej instalacji i konserwacji należy zapoznać się z instrukcją obsługi akumulatora i wskazówkami ujętymi w książce pojazdu.
Jeśli nasz akumulator jest bezobsługowy, pod żadnym pozorem nie powinniśmy go rozbierać (nie wymaga uzupełniania elektrolitu), a jeśli posiadamy model, który potrzebuje naszej konserwacji, podczas jego obsługi pamiętajmy o tym, aby wszelkie czynności związane z akumulatorem wykonywać z dala od dzieci, chroniąc oczy, zawsze ze szczególną ostrożnością – na wypadek emisji łatwopalnej mieszanki gazów. Ponadto bezwzględnie nie należy palić ani używać w pobliżu akumulatora otwartego ognia. Gdyby jednak doszło do wycieku, w pierwszej kolejności chrońmy skórę i oczy (elektrolit ma właściwości żrące dla skóry, odzieży i innych przedmiotów).
Akumulator a składowanie odpadów
Akumulator zawiera elektrolit (kwas), dlatego w momencie zużycia należy do odpadów, których nie można wyrzucać wraz z innymi śmieciami. Wymaga odpowiedzialnego składowania i recyklingu, które zapewnią, że jego utylizacja odbędzie się bez szkody dla środowiska naturalnego. Dlatego każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że zużyty akumulator należy zawsze przekazać do recyklingu – oczywiście niekoniecznie samodzielnie, wystarczy, że zostawimy stary akumulator w sklepie, w którym zakupiliśmy nowy model (wówczas obowiązek ten spoczywa na sprzedawcy). Natomiast w przypadku zakupu nowego akumulatora bez zdania zużytego, sprzedawca (zgodnie z przepisami) doliczy do naszego rachunku opłatę depozytową (30 zł), którą możemy odzyskać w momencie dostarczenia zużytego akumulatora – mamy na to 30 dni.
Porzucenie akumulatora w lesie, wyrzucenie na śmietnik czy trzymanie zużytego lub uszkodzonego przez lata w piwnicy to łamanie prawa, o czym warto pamiętać. Dlatego, aby uniknąć kłopotów i ochronić środowisko przed skażeniem, warto postępować odpowiedzialnie i ekologicznie. Nie warto porzucać zużytych akumulatorów i zbyt długo ich przetrzymywać – najlepiej jak najszybciej zdać w odpowiednim punkcie (sprzedaży/recyklingu), to w końcu nasz obowiązek.