Koalicja Bezpieczni w Pracy: Koronawirus to wyzwanie dla firm logistycznych

C

19-03-2020


W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju – we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym – przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców z branży transportowej i logistycznej.  Dotyczą one zachowania podstawowych zasad higieny i ograniczenia bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Jak firmy radzą sobie z tymi zobowiązaniami?

Sytuacja jest bezprecedensowa. Wprowadzanie 14 marca stanu zagrożenia epidemicznego spowodowało szereg obostrzeń,  a także przestawienie, również firm i przedsiębiorstw, na tryby awaryjne. W miejscach pracy zaleca się, by były stanowiska do mycia rąk wodą z mydłem lub płyny do ich dezynfekcji. Zaleca się też zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy, promowanie kontaktu za pomocą urządzeń teleinformatycznych, a także dokonywanie płatności bezgotówkowych.

W związku z epidemią koronawirusa, również w naszej organizacji pojawiła się konieczność wprowadzenia szczególnych środków ostrożności – mówi Paweł Pawlik, kierownik działu BHP DHL Parcel, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy. W DHL Parcel mamy opracowane precyzyjne plany awaryjne dotyczące wszystkich obszarów naszej działalności. Dzięki temu w znacznym stopniu uniezależniliśmy się operacyjnie od czynników zewnętrznych. Posiadamy mocną sieć obiektów operacyjnych, które pokrywają terytorialnie całą Polskę. Każdy z nich jest dostosowany do przejęcia w razie potrzeby obsługi dodatkowych przesyłek. Obecnie, jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Jeśli zajdzie potrzeba wyłączenia z procesu operacyjnego wybranej jednostki, mamy procedury awaryjne, które pozwolą nam sprawnie przeprowadzić takie działania z zachowaniem najwyższej jakości świadczonych przez nas usług.

Firma stosuje wzmożone środki ostrożności. Wszystkie jednostki operacyjne zostały wyposażone m.in. w środki dezynfekujące oraz termometry bezdotykowe. Prowadzona jest też kampania edukacyjna dla pracowników oraz działania komunikacyjne skierowane do menedżerów. Kurierzy otrzymali także szczegółowe instrukcje dotyczące zachowania środków ostrożności. W przypadku pracowników biurowych, wprowadzono szereg rozwiązań dotyczących pracy zdalnej, ograniczono organizację spotkań i podróży służbowych do minimum. Podjęto również działania w zakresie monitoringu i postępowania z osobami, które odbyły podróż zagraniczną.

Do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania w zespole DHL Parcel. Jednak wiemy, że w obecnej sytuacji kluczowe są działania prewencyjne – dodaje Paweł Pawlik.

Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C