W czwartek 3 listopada 2022 roku, podczas czwartej edycji konferencji Kod Innowacji ogłoszono liderów innowacji 2022. Niezależne jury, złożone z ekspertów i autorytetów branżowych, przyznało nagrody za ambitne, przynoszące największą wartość dodaną wdrożenia rozwiązania nie wykorzystujące papieru.
Tegoroczna edycja konferencji Kod Innowacji poświęcona była rozwiązaniom eliminującym dokumenty papierowe w procesach biznesowych.
Najlepsi z różnych branż
W tegorocznym konkursie Kod Innowacji wzięło udział 7 uczestników, w dwóch kategoriach. Rozwiązania zgłoszone do konkursu Kod Innowacji 2022 pozwoliły wyeliminować „papierologię” w procesach logistycznych, w handlu, a nawet w służbie zdrowia.
Tegorocznym zwycięzcą w kategorii „Duże przedsiębiorstwa” została firma Tymbark wchodząca w skład Grupy Maspex. Grupa Maspex wprowadziła podpis biometryczny do obsługi dokumentacji. Pozwoliło to zmniejszyć liczbę drukowanych dokumentów magazynowo-logistyczno-transportowych o połowę.
W kategorii „Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP)” jury wyróżniło Podwawelską Spółdzielnia Spożywców” „Społem”. Firma wdrożyła aplikację Jretail, która wykorzystuje kod kreskowy EAN-13 do inwentaryzacji produktów.
Tegorocznym laureatem Nagrody Publiczności, wyłonionym w trybie głosowania online, została platforma Trans Assist. Rozwiązanie umożliwia korzystanie ze standardowego i ustrukturyzowanego formatu danych listu przewozowego i bazuje na standardach GS1. Pilotażowe wdrożenia platformy przeprowadziło już kilka europejskich firm, np. Nika Trans czy Scandinavian Express.
– Digitalizacja procesów w łańcuchu dostaw jest niemożliwa bez współpracujących ze sobą technologii służących zbieraniu, przesyłaniu i analizie danych. Pierwsze pilotażowe wdrożenie modelu unikania papieru GS1 pozwoliło skrócić obsługę przyjęć o 44% i obniżyło jej koszty po stronie odbiorcy o 38%. Wierzymy,
że podobne i większe korzyści mogą osiągnąć wszystkie ogniwa w łańcuchu dostaw, które zastosują ten model – komentuje Jarosław Gulowaty, przewodniczący rady GS1 Polska.