Kolej na rozwój

C

05-03-2019

23 stycznia 2019 roku w Warszawie odbył się I Kongres Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywa”. Celem wydarzenia zorganizowanego przez spółki z Grupy PKP SA było zaprezentowanie i przedyskutowanie kierunków rozwoju transportu kolejowego w Polsce. Jakim torem podąża polska kolej? O szczegółach opowiada obecna na Kongresie Kierownik Europejskiego Działu Transportu Kolejowego w AsstrA-Associated Traffic AG, Ewa Trochimiuk.

23 stycznia 2019 roku w Warszawie odbył się I Kongres Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywa”. Celem wydarzenia zorganizowanego przez spółki z Grupy PKP SA było zaprezentowanie i przedyskutowanie kierunków rozwoju transportu kolejowego w Polsce. Jakim torem podąża polska kolej? O szczegółach opowiada obecna na Kongresie Kierownik Europejskiego Działu Transportu Kolejowego w AsstrA-Associated Traffic AG, Ewa Trochimiuk.

W jakim kierunku zmierza polska kolej?

– To pytanie nurtuje nas wszystkich, dlatego też Kongres zgromadził nie tylko przedstawicieli rządu, kolei, firm wykonawczych, ale również liderów opinii publicznej, reprezentantów organizacji społecznych, świata nauki i władz samorządowych. W czasie dziewięciu paneli dyskusyjnych poruszano tematy najważniejsze dla kolei, pasażerów i Klientów, m.in. inwestycje, wykorzystanie funduszy unijnych, ekologia, elektromobilność, innowacje, bezpieczeństwo, przyszła perspektywa budżetowa, Centralny Port Komunikacyjny, rozwój przewozów towarowych. Podczas otwarcia Kongresu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jego rząd zamierza rozwijać transport kolejowy w Polsce oraz że w przeciągu najbliższych 10-12 lat na inwestycje w kolej zostanie przeznaczone około 100 miliardów złotych. Pieniądze te będą pochodzić zarówno z budżetu państwa, jak również z funduszy europejskich. Już w chwili obecnej na inwestycje przydzielono 66 mld złotych, z czego 40 mld to udział Unii Europejskiej.

Obecnie przyszedł czas na inwestowanie w infrastrukturę przeładunkową i centra logistyczne. Niektóre działania, jak na przykład prace przy rozbudowie terminala intermodalnego w Małaszewiczach będą dofinansowane. W minionym roku międzynarodowy dostawca usług transportowo-logistycznych AsstrA-Associated Traffic AG otworzył w Małaszewiczach biuro, gdzie oferuje usługi transportu kolejowego i intermodalnego. Biuro w Małaszewiczach to siódme przedstawicielstwo AsstrA w Polsce. Znajduje się tam jeden z ważniejszych kolejowych terminali przeładunkowych o znaczeniu międzynarodowym, gdzie dociera obecnie największa ilość pociągów jadących z Chin do Europy. W Małaszewiczach realizowane są przeładunki towarów z taboru szerokotorowego (1520 mm) na tabor normalnotorowy (1435 mm). Przewozy intermodalne to uzupełnienie oferty produktowej AsstrA i przyszłościowa alternatywa dla transportu drogowego.

Rządowe plany to ogromna szansa na rozwój polskich kolei.

– Aktualnie Polska realizuje największy program kolejowy w Europie, budując całą sieć połączeń, która ma ułatwić przewóz towarów przez Polskę ze Wschodu na Zachód, z Północy na Południe i na odwrót. Polska kolej chce połączyć Bałtyk z Adriatykiem i Morzem Czarnym. PKP podpisało porozumienia z kolejami włoskimi, litewskimi, a także z kolejami Grupy Wyszehradzkiej (zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami). PKP Cargo, Koleje Litewskie (LG) i włoska spółka kolejowa Mercitalia uważają, że dzięki współpracy będą mogły wykorzystać boom w przewozach ładunków między krajami Południa i Północy Europy, szczególnie między portami morskimi. Ten ruch rośnie systematycznie od kilku lat, o czym świadczy wzrost przewozów intermodalnych w Polsce i w Europie. Z pewnością w kolejnych latach dany trend zostanie utrzymany, gdyż coraz więcej towarów będzie przewożonych kontenerowcami między Europą a innymi kontynentami, zwłaszcza Azją. Owe zmiany mogą przynieść pozytywne skutki. To szansa na rozwój Europejskiego Działu Przewozów Kontenerowych w AsstrA-Associated Traffic AG i nowe możliwości dla Klientów grupy kapitałowej.

Co zatem z Nowym Jedwabnym Szlakiem?

– Owszem, Chiny rozwijają kolejowy Nowy Jedwabny Szlak, jednak transport koleją to tylko niewielki procent transportów z Chin, większość ładunków i tak będzie transportowana statkami i dopiero z portów kontenery będą trafiać na ciężarówki i platformy kolejowe. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych latach będzie rosło znaczenie kolei w korytarzu transportowym Północ–Południe. Dlaczego? Na drogach już od dawna jest tłoczno i, co najważniejsze, transport samochodowy jest mniej ekologiczny od kolejowego, a jak wiemy, obecnie w Unii Europejskiej kwestie środowiskowe mają szczególne znaczenie. Z punktu widzenia interesów Polski jest to wysoce strategiczny projekt, gdyż wpisuje się w ideę Trójmorza, będącą międzynarodową inicjatywą gospodarczo-polityczną skupiającą 12 państw Europy położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Dużo się mówi o nowej polityce przemysłowej Państwa Środka. Czy wpłynie ona na kolej?

– Zgadza się, Chiny wdrażają nową politykę przemysłową, zgodnie z którą do 2025 roku chcą wycofać się z branż o niższej marży i niewielkim współczynniku rozwoju technologicznego. Państwo Środka stawia na rozwój nowych gałęzi przemysłu, nowych materiałów, sztucznej inteligencji, zaawansowanych układów scalonych, biofarmacji, technologii mobilnej piątej generacji 5G, będącej standardem sieci komórkowej i następcą 4G, w związku z czym inwestuje między innymi w genetykę i sztuczną inteligencję, powoli wycofując się z branży spożywczej czy kosmetycznej. Obecnie w Małaszewiczach przeładowywanych jest około 4 tys. kontenerów miesięcznie, a więc blisko 12 par pociągów w ciągu doby. Możliwości przeładunkowe terminalu w Małaszewiczach mogą więc zostać wyczerpane. Szacuje się, że w 2030 roku pociągi przewiozą z Chin do Europy 1 mln TEU, a więc pięć razy więcej niż w 2017 roku. PKP Cargo jest tego świadome i dlatego razem z PKP Polskie Linie Kolejowe cały czas inwestuje w Małaszewiczach. Do 2026 roku przepustowość tego największego suchego portu w Europie ma wzrosnąć czterokrotnie. Wówczas w ciągu doby Małaszewicze będą w stanie przeładować nawet 40–50 par pociągów. Obecność w Małaszewiczach otwiera przed AsstrA nowe możliwości. To strategiczna lokalizacja. Obecnie większość pociągów Jedwabnego Szlaku z Chin do Europy przejeżdża przez Polskę, przecinając główne przejście graniczne Terespol-Małaszewicze.

Co ciekawe, chińscy partnerzy chcą uruchomić trzeci terminal w Polsce dla przewozów kontenerowych i wskazali Sławków, gdzie może docierać nawet 1 000 pociągów kontenerowych rocznie, a więc trzy połączenia na dobę. Dwa pierwsze terminale to oczywiście Małaszewicze i Łódź. Jak podkreślał podczas Kongresu Prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Zbigniew Tracichleb, na ostatnim posiedzeniu komitetu zarządzającego korytarza TMTM (skrót od rosyjskiego brzmienia nazwy „Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa”) w Baku zostały ustalone pomiędzy kolejami stawki frachtowe i czas przejazdów pociągów kontenerowych. Nie wykluczone, że będzie to atrakcyjna oferta zwłaszcza dla polskich eksporterów żywności, którzy dzięki kolejowemu korytarzowi transkaspijskiemu będą mogli ominąć rosyjskie embargo i skrócić czas transportu do Chin. Dział Chiński w AsstrA od kilku lat z uwagą obserwuje dany projekt i kibicuje jego twórcom, ponieważ dla Klientów grupy kapitałowej to swojego rodzaju „przedłużenie ramienia” i szansa na realizację przewozów towarów objętych embargo, które obecnie AsstrA przewozi transportem morskim.

Czy Polska ma zatem szansę stać się jednym z najważniejszych hubów logistycznych w Europie?

– Atutem Polski jest fakt, że nasz kraj dysponuje dogodnymi lokalizacjami do tworzenia hubu logistycznego. Położenie geograficzne Kraju nad Wisłą jest bardzo strategiczne, co stanowi ogromną zaletę. Grupa AsstrA od zawsze współpracowała z PKP Cargo, łącząc efektywnie transport drogowy z kolejowym. Synergia tych dwóch produktów daje Klientom AsstrA większe możliwości, a specjalistom grupy kapitałowej pozwala oferować szerszy wachlarz usług. Przyszła kolej na rozwój polskiej kolei.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C