Koleje Śląski wprowadzają trwałe zabezpieczenia antybakteryjne i antywirusowe taboru. Dzięki współpracy z Lumichem rozpoczęto proces pokrywania wszystkich ponad 60 pociągów powłoką TitanSolid, bazującą na nanocząsteczkach dwutlenku tytanu.
Po aplikacji na trwałe wiążą się one z podłożem, tworząc powłoki fotokatalityczne, które uaktywniają się pod wpływem światła i w naturalnym procesie fizyko-chemicznym likwidują wirusy, bakterie, grzyby i pleśń.
– TitanSolid jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Jego działanie oparte jest na procesach zachodzących w przyrodzie. Pod wpływem światła następuje reakcja utleniania, w wyniku której wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje zmieniają się w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. W efekcie powierzchnia pozostaje niemal sterylna. Jednorazowa aplikacja zapewnia trwałość powłoki co najmniej przez rok, a jej właściwości aktywują się pod wpływem światła – zarówno słonecznego, jak i sztucznego (np. LED, żarówka bez udziału światła UV). W rezultacie, użycie TitanSolid uwalnia od konieczności uciążliwej i kosztownej dezynfekcji, stanowiąc trwałe zabezpieczenie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Powłoka jest bowiem odporna nie tylko na dotykanie, ale też mycie z użyciem tradycyjnych środków. Szkodliwie działają na nią wyłącznie preparaty na bazie chloru – wyjaśnia Jacek Zołociński, prezes zarządu Lumichem.
TitanSolid w ostatnich latach wykorzystywany był głównie w przemyśle spożywczym. W związku z pandemią koronawirusa i zwiększonymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa higienicznego znajduje coraz szersze zastosowanie.