Koniec z plastikiem. Stena Line wprowadza nowe torby na pokładach wszystkich statków.

C

13-07-2017

Na pokładach 36 statków Stena Line, operujących na 20 trasach w Europie, rocznie sprzedawano blisko milion plastikowych toreb na zakupy. Teraz są one zastępowane torbami z w pełni biodegradowalnego, innowacyjnego tworzywa. To krok do tego, aby stopniowo wycofać wszystkie jednorazowe plastikowe torby z pokładów statków.

Na pokładach 36 statków Stena Line, operujących na 20 trasach w Europie, rocznie sprzedawano blisko milion plastikowych toreb na zakupy. Teraz są one zastępowane torbami z w pełni biodegradowalnego, innowacyjnego tworzywa. To krok do tego, aby stopniowo wycofać wszystkie jednorazowe plastikowe torby z pokładów statków.

Plastikowe torebki, które kończą swój żywot w oceanach, to rosnący problem ekologiczny. Dlatego postawiliśmy sobie ambitny cel, aby w nadchodzącym roku wycofać torebki wykonane z tworzyw sztucznych z pokładów wszystkich naszych statków – powiedział Erik Lewenhaupt, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Stena Line.

W 2016 roku armator Stena Line wprowadził torby na zakupy zrobione w 80 proc. z przetworzonych tworzyw sztucznych. Obecnie są one zastępowane w pełni biodegradowalnymi i kompostowalnymi torbami, zrobionymi z innowacyjnego materiału Biodolomer szwedzkiej firmy Gaia. Materiał ten rozkłada się w środowisku naturalnym nawet już w ciągu 60 dni.

Zmiana na biodegradowalne torby to kolejny krok w stronę wycofania toreb i torebek wykonanych z tworzyw sztucznych z pokładów wszystkich statków Stena Line. To cel na rok 2018, ale już podczas tego lata ponad 1, 3 mln jednorazowych kubków wykorzystywanych w Stena Line zostanie zastąpionych biodegradowalnymi opakowaniami.

Te i inne działania na rzecz środowiska naturalnego objęły całą firmę Stena Line i zostaną wprowadzone nie tylko na pokładach, ale też w portach, terminalach i biurach. Ma to związek z koncepcją ekologicznego, zrównoważonego rozwoju, który leży u podstaw strategii Stena Line.

Koncentrujemy się na czterech kluczowych obszarach Celów Zrównoważonego Rozwoju, wskazanych przez ONZ. Te działania są związane z celem numer 12 – „Odpowiedzialna Konsumpcja i Produkcja”. – wyjaśnia Erik Lewenhaupt.

Pozostałe trzy obszary Celów Zrównoważonego Rozwoju, na których koncentruje się Stena Line, to:

• 3 – Dobre Zdrowie i Jakość Życia

• 7 – Czysta i Dostępna Energia

• 14 – Życie pod wodą

Mianem “zrównoważonego rozwoju” określa się taką koncepcję rozwoju, która ma za zadanie zaspokajać podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowywać, chronić i przywracać zdrowie i integralność ekosystemu Ziemi, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń i bez przekraczania długookresowych granic pojemności ekosystemu Ziemi. W założeniu ma równoważyć rozwój z ekologią.

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ  to spisane globalne priorytety zrównoważonego rozwoju; wynik  porozumienia 193 państw członkowskich ONZ. W nowej agendzie zapisano 17 celów i 169 zadań, które mają wspierać zrównoważony rozwój na całym świecie.

Cele Zrównoważonego Rozwoju są drogowskazem dla państw, które muszą dostosować plany do swoich globalnych zobowiązań. Sektor prywatny ogrywa w ich realizacji kluczową rolę, poprzez dostosowanie się poszczególnych przedsiębiorstw do globalnych celów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C