Korzyści płynące z cyfrowych łańcuchów dostaw

C

02-10-2017

Z uwagi na to, że cyfrowe łańcuchy dostaw w szybkim tempie łączą się z tradycyjnymi łańcuchami dostaw, dokumentacja w formie drukowanej oraz lokalne nośniki informacji zastępowane są przez technologie chmury oraz cyfrowe systemy zarządzania logistycznego.

Z uwagi na to, że cyfrowe łańcuchy dostaw w szybkim tempie łączą się z tradycyjnymi łańcuchami dostaw, dokumentacja w formie drukowanej oraz lokalne nośniki informacji zastępowane są przez technologie chmury oraz cyfrowe systemy zarządzania logistycznego.

Jakie korzyści z wykorzystywania cyfrowych łańcuchów czerpiemy my, specjaliści w dziedzinie logistyki?

Odpowiedź jest bardzo złożona. W obecnej erze informacji digitalizacja opanowuje całą branżę logistyczną. Reorganizacja działalności gospodarczej w obszarze nowoczesnych metod gromadzenia danych, kluczowych wskaźników wydajności, a także kompleksowych rozwiązań IT nie jest łatwym zadaniem w tak kapitałochłonnej branży, jaką jest transport. Niemniej światowi liderzy niektórych gałęzi zaczęli już wprowadzać cyfrowe ulepszenia w codzienne procesy organizacji pracy. Przedstawiciele pozostałych dziedzin na pewno wkrótce podążą ich śladem.

Największą zaletą cyfrowych łańcuchów dostaw jest możliwość wdrażania metod perspektywicznych w proces wykorzystywania danych w organizacji. Obecnie większość firm transportowych i logistycznych wprowadzając zmiany w rozwoju swojego biznesu polega na tym, co do tej pory przynosiło rezultaty, przez co nadal korzysta z danych zgromadzonych w przeszłości. Decydując się na cyfrowy kierunek rozwoju biznesu firmy są w stanie przewidzieć przyszłe potrzeby związane z łańcuchem dostaw oraz dokonywać strategicznych wyborów w oparciu o to, co przyniesie oczekiwane rezultaty jutro, nawet jeśli wczoraj nie udało się osiągnąć sukcesu. Należy również wspomnieć o wpływie Internetu rzeczy na cyfrowe łańcuchy dostaw. Dzięki temu aspektowi przedsiębiorstwa logistyczne będą czerpać korzyści z doskonalenia procesów, co przełoży się na sprawniejszy, bardziej efektywny transport towarów oraz pozwoli w mniejszym stopniu angażować pracowników w niektóre czynności.

W branży logistycznej Internet rzeczy może być wykorzystywany również w celu udostępniania i transmisji danych pochodzących z różnych źródeł na liczne urządzenia. Pozwoli to na wdrożenie przyszłych nowości technicznych w wiele aspektów biznesu łańcucha dostaw, nie tylko w kwestii zarządzenia i podejmowania decyzji, ale także załadunków, ostatniego etapu dostawy oraz dystrybucji. Ponadto wizualizacja danych umożliwi menadżerom logistycznym znacznie szybsze i dokładniejsze informowanie klientów o planach i możliwościach firmy. Infografiki, popularny element współczesnej komunikacji kierowniczej, to zaledwie namiastka pełnego potencjału, jakim dysponuje wizualizacja danych.

Jak zauważył Dyrektor Działu Aplikacji Biznesowych AsstrA-Associated Traffic AG, Artur Jidkov: ,,Jakiś czas temu system EDI (Elektroniczna Wymiana Danych) został wprowadzony do cyfrowych łańcuchów dostaw. Te międzykomputerowe sieci wymiany informacji wykorzystują standardowe formaty elektroniczne w celu zmniejszenia nakładu pracy biurowej podczas gdy zamówienia, faktury i pozostałe dokumenty są tworzone, wysyłane lub podpisywane przez partnerów biznesowych. Można wymienić wiele godnych zaufania sieci Elektronicznej Wymiany Danych, łączących uczestników cyfrowych łańcuchów dostaw. Następnym krokiem powinna być analiza ogromnej ilości transakcji elektronicznych, które można przechowywać przy użyciu nowych metod gromadzenia danych oraz zintegrowanych rozwiązań z branży IT, a także tak zwanych Big Data. Tego typu analizy mogą okazać się bardzo pomocne w procesie podejmowania decyzji biznesowych, zarządzania łańcuchami dostaw oraz współpracy z innymi firmami”.

Warto również zaznaczyć, że w odpowiedzi na rosnące wymagania klientów internetowych przedsiębiorstwa transportowe będą korzystać z Internetu, aby być bliżej swoich klientów niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie firmy takie jak Uber, Netflix, Pandora, Etsy, czy Amazon wykorzystują różne technologie, oferując wysoce zindywidualizowane produkty i usługi, które zwiększają sprzedaż i satysfakcję klientów. Wydajność wspierana przez rozwiązania z zakresu nowych mediów i innowacji stopniowo przyczyni się do usprawnienia procesu komunikacji oraz zwiększenia rentowności. Z chwilą pojawienia się nowych produktów konkurencja stanie się coraz bardziej zacięta. Jedynie rozważne, elastyczne i sprawne wdrożenie cyfrowych łańcuchów dostaw w podstawowe procesy biznesowe może pomóc przedsiębiorstwu utrzymać się na powierzchni oceanu przyszłości cyfrowego biznesu i rynku.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C