Samochód dostawczy jest odmianą samochodu osobowego lub lekkiego auta ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) równej 3,5 tony. Oznacza to, że służą one przede wszystkim do przewożenia niezbyt ciężkich ładunków, do 1500 – 1700 kilogramów. W Polsce do prowadzenia takiego samochodu wystarczy tylko prawo jazdy kategorii B, czyli takie, jak na zwykły samochód osobowy.
Każdego roku prowadzony jest ranking na najlepszy samochód dostawczy w Europie. Wśród najlepiej sprzedających się dostawczaków niekwestionowanym liderem (instytut DEKRA) od ponad dekady jest Fiat Ducato. Włoskie auto także regularnie plasuje się na podium jeżeli chodzi o bezawaryjność. Rankingi są o tyle ważne, gdy mamy w planach wynająć samochód dostawczy na potrzeby naszej firmy czy zwyczajnie do przeprowadzki. Wiele wypożyczalni na rynku oferuje wynajem tego typu samochodów, jednak tyko niektóre z nich stawiają na jakość i renomę danego samochodu.
W wielu przypadkach wynajem samochodu dostawczego jest dużo korzystniejszy niż jego zakup. Szczególnie dotyczy to firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, których model biznesowy oparty jest o sezonowość czy zwyczajnie, kiedy potrzebujemy czasowo zwiększyć flotę w naszej firmie – zgodnie z powiedzeniem „nie kupuj cukierni, kiedy chcesz zjeść ciastko.” Posiłkując się wypożyczalnią płacimy jedynie za efektywnie wykorzystany czas, natomiast firmie odpadają stałe koszty w postaci raty leasingowej, ubezpieczenia czy serwisu auta. Przedsiębiorca nie musi się także martwić jak rozliczyć samochód, wypożyczalnia wystawia fakturę za usługę, a ten w całości ujmuje ją po stronie kosztów.
Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku klientów indywidualnych. Ci, najczęściej potrzebują samochód dostawczy na jeden lub dwa dni, kiedy potrzebują się przeprowadzić lub zrobić większe zakupy. Wypożyczalnie oferują im wiele udogodnień w postaci pasów transportowych, wózków czy najazdów. Ich zakup dla jednorazowego użytku byłby irracjonalny i ekonomicznie pozbawiony sensu. Dodatkowo w weekendy klienci mogą liczyć na różne promocje i obniżki.
A jakie są minusy wypożyczania samochodów dostawczych? W zasadzie tylko jeden! Wypożyczalnia nie zawsze będzie miała wolne samochody „od ręki”. Dlatego bezpieczniej jest rezerwować takie auta z kilkudniowym wyprzedzeniem, wtedy będziemy mieli pewność, że nasze auto będzie na nas czekać.