Wielu przewoźników i operatorów logistycznych inwestuje w nowe systemy ICT. Jednakże około 20% firm z tego sektora nie dokonuje podobnych zakupów, gdyż koszt wydaje się być zbyt wysoki.
Tak kształtują się jedne z głównych wyników badań przeprowadzonych przez holenderską organizację transportową TLN (Transport en Logistiek Nederland). Zaskakująco, wynik % wzrasta, gdy bierzemy pod uwagę większe przedsiębiorstwa: 32% z nich nie decyduje się na inwestycje z uwagi na niestabilną sytuację i koszty. Z drugiej strony 40% małych i średnich przedsiębiorstw nie jest w stanie określić, w którym kierunku będą rozwijały się systemy ICT dla logistyki. Producenci systemów ICT i telematyki muszą zacząć działać, jeżeli chcą pozyskać powyższe 20% firm transportowo-logistycznych w roli klientów.
Przewoźnicy i operatorzy logistyczni w swoich odpowiedziach dla TLN ujawnili, że zdają sobie sprawę jak ważny jest dostęp do praktycznych danych oraz, że starają się gromadzić informacje kluczowe dla procesów zarządzania. Podczas gdy mniejsze przedsiębiorstwa nie są zdecydowane co do kierunku rozwoju systemów ICT, najwięksi przewoźnicy i operatorzy logistyczni dostrzegają szereg korzyści płynących z wdrożenia tego typu systemów, nawet jeśli nadal uważają, że koszt implementacji tych rozwiązań jest za wysoki. Zdają sobie oni sprawę z konieczności zaadoptowania dedykowanych rozwiązań ICT bądź systemów telematycznych we wszystkich działach swojej firmy. Najbardziej zaawansowane rozwiązania łączą dane w chmurze, przez co stabilność wybranej platformy i dostępne funkcje są kluczowe przy podejmowaniu decyzji.
Przeprowadzone badania pokazują również, że spora liczba firm ma kłopoty z oszacowaniem zwrotu z inwestycji (ROI) związanej z wdrożeniem nowego systemu ICT. Inwestycje takie kojarzą się natomiast z koniecznością wprowadzenia wielu dodatkowych zmian oraz narastającymi kosztami. Co za tym idzie, obawiając się dodatkowych kosztów, firmy często rezygnują z inwestycji w systemy TMS czy telematykę. Co ciekawe, oszacowanie zwrotu z inwestycji jest stosunkowo łatwe. Dostawcy systemów powinni być może dołożyć więcej starań, aby uświadomić swoich potencjalnych klientów w tym zakresie. My poczyniliśmy w tym kierunku odpowiednie kroki i udostępniliśmy nieodpłatnie kalkulator zwrotu z inwestycji (ROI) w systemy telematyczne Omnitracs.
Przewoźnicy i operatorzy logistyczni muszą z wyprzedzeniem znać całkowity koszt wdrożenia systemu oraz wymierne korzyści przyniesie on dla firmy. Nie ma tutaj miejsca na błędy czy przypadki, szczególnie, że dzisiejsza sytuacja rynkowa zmusza firmy z sektora transportowo-logistycznego do utrzymywania niskich marż. Wybór odpowiedniego rozwiązania telematycznego jest łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy zadać potencjalnym dostawcom odpowiednie pytania, określić czego naprawdę potrzebuje Twoja firma i upewnić się, że wybrany dostawca może spełnić Twoje oczekiwania. Najlepiej jest pozwolić potencjalnemu dostawcy wykazać się w oparciu o aktualne dane dotyczące Twojej firmy. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że inwestycja w dany system będzie najkorzystniejsza dla Twojej firmy i pozwoli podnieść wydajność Twoich działań oraz poziom świadczonych usług. A ponadto pozwoli Ci spojrzeć na inwestycję z perspektywy długoterminowej.