Modernizacja w halach pełnych pras

C

14-06-2019

Efektywność energetyczna i emisja CO2 to słowa-klucze opisujące zmiany w europejskich przedsiębiorstwach w ostatnich latach. W tłoczącym elementy maszyn rolniczych zakładzie Hörmann Automotive modernizacja oświetlenia pozwoliła zmniejszyć wydatki na prąd o 70% i uzyskać szereg jakościowych korzyści.

Efektywność energetyczna i emisja CO2 to słowa-klucze opisujące zmiany w europejskich przedsiębiorstwach w ostatnich latach. W tłoczącym elementy maszyn rolniczych zakładzie Hörmann Automotive modernizacja oświetlenia pozwoliła zmniejszyć wydatki na prąd o 70% i uzyskać szereg jakościowych korzyści.

Hörmann Automotive to przedsiębiorstwo zajmujące się kompleksową obsługą zapotrzebowania na tłoczone komponenty maszyn rolniczych. Firma realizuje całościowy proces: od projektowania i prototypowania do formowania gotowych części. Na obrabiarkach, zrobotyzowanych liniach oraz prasach o sile nacisku do 16 000 kN Hörmann Automotive wytwarza pojedyncze elementy oraz prefabrykowane moduły ze stali, miedzi i aluminium. Oferta obejmuje zarówno arkusze od 0,5 do 3 mm jak i ciężkie płyty grubości 8 mm. Produkty zakładu w St. Wendel są używane w pojazdach takich marek jak John Deere, Case New Holland, AGCO oraz Claas. Zgodnie z polityką innowacyjności i postępu Grupy Hörmann, do której należy przedsiębiorstwo, w ostatnim czasie zdecydowano się na modernizację systemu oświetlenia z użyciem inteligentnego systemu sterowania. Dzięki inwestycji udało się wypracować istotne oszczędności i poprawić warunki pracy w zakładzie.

Charakterystyka miejsca wdrożenia
Na zakład w St. Wendel składa się dziewięć hal o łącznej powierzchni 11,4 tys. mkw. Do obiektów mieszczących prasy, maszyny do laserowego cięcia 3D oraz strefy montażu przylegają biura i zewnętrzne place manewrowe. Modernizacji poddano całość oświetlenia – zarówno w 18-metrowych halach produkcyjnych, strefach biurowych oraz na terenie wokół zakładu. Jednak ze względu na duży potencjał oszczędności i ich znaczenie dla efektów podstawowej działalności firmy szczególna troska towarzyszyła modernizacji w przemysłowej części przedsiębiorstwa. – Wysoki komfort wizualny jest kluczowy dla dobrej pracy, dlatego też chcieliśmy mieć poczucie, że na oświetleniu hal można polegać w 100 procentach – mówi Jörg Schütz, szef Działu Utrzymania Ruchu w Hörmann Automotive St. Wendel. Prócz efektywności energetycznej i żywotności, wybierając oprawy wzięto pod uwagę także równomierność oświetlenia.

Zastosowane rozwiązanie
Livebau solutions GmbH, firma odpowiedzialna za koordynację działań w ramach modernizacji Hörmann Automotive, zdecydowała się na oparcie wszystkich systemów oświetlenia o produkty od jednego, kompleksowego dostawcy. – Z punktu widzenia wykonawcy modernizacji współpraca z jednym partnerem technologicznym znacząco upraszcza komunikację w trakcie realizacji projektu i później – w razie potrzeby przeglądu czy serwisowania. To dominujący i pożądany obecnie model współpracy – mówi Maciej Gronert, project manager TRILUX Polska. – Z oferty TRILUX w przypadku Hörmann Automotive dobrano oprawy LED najodpowiedniejsze do poszczególnych stref: odporne na warunki atmosferyczne oprawy zostały wykorzystane na zewnątrz, w biurach zastosowano wbudowane w strop oświetlenie ogólne minimalizujące przeszkadzający w pracy przy komputerze efekt olśnienia, a w halach – w zależności od ich specyfiki –wydajną E-Line LED (skuteczność świetlna opraw tej serii sięga 190 lm/W) lub serię Mirona – charakteryzującą się strumieniem świetlnym do 52 000 lm i żywotnością wynoszącą 50 tys. godzin, pozwalającą dzięki temu skutecznie oświetlać nawet najwyższe obiekty. Na poziomie wykonywania zadań wzrokowych oprawy tej linii zapewniają natężenie oświetlenia 500 lx – nawet w 18-metrowych budynkach. Do tego niemal nie wymagają interwencji serwisowych w całym cyklu eksploatacji – relacjonuje Gronert.

Efekty wdrożenia
Przejście na oświetlenie diodowe nie tylko pozwoliło znacząco zmniejszyć koszty zużywanej przez instalację energii elektrycznej, ale także zniwelować nakłady na serwis oraz podnieść skuteczność i komfort pracy. – Dzięki nowym systemom LED do historii przeszły przerwy w produkcji powodowane koniecznością serwisowania opraw – mówi Jörg Schütz. – Co więcej, po modernizacji błędy na produkcji wykrywane są szybciej – i to bez konieczności umieszczania przy stanowiskach roboczych dodatkowego oświetlenia – dodaje. O zmianie pozytywnie wypowiadają się także pracownicy oceniający światło diod jako wyjątkowo przyjemne. Skala oszczędności uzyskanych jednocześnie z wypracowaniem jakościowych korzyści zdecydowanie przemawia za inwestycją i dobrze rokuje dla szybkiego zwrotu poniesionych kosztów. Według wyliczeń Hörmann Automotive instalacja LED z systemem zarządzania oświetleniem z czujnikami obecności i światła dziennego zmniejszyła zużycie energii elektrycznej o 70 proc.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C