GPS monitoring jest rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej właścicieli pojazdu. Dlatego dziś coraz częściej zamiast pytania o to, czy inwestować w taki system, pojawia się wątpliwość, który z nich wybrać. Rozwiązań na rynku jest wiele i… nie istnieje jedno idealne. Na co więc zwrócić uwagę, podejmując decyzję? Podpowiadamy.
Monitoring GPS niesie za sobą wiele korzyści, wśród których duże znaczenie ma możliwość poczynienia sporych oszczędności. Przedsiębiorstwa wykorzystujące ten system w pojazdach firmowych odnotowują zmniejszenie wydatków eksploatacyjnych (szczególnie w kontekście tankowania) aż o 30%.
Określ, czego potrzebujesz
Chociaż niemal każdy monitoring GPS działa na tej samej zasadzie, zakres funkcjonalności poszczególnych rozwiązań jest zróżnicowany. Nie ma w tym nic dziwnego. Czego innego potrzebuje właściciel firmy transportowej z dużą flotą pojazdów, czego innego niewielka restauracja oferująca dowozy do domu z lokalizacją, a jeszcze innego rozwiązania – właściciel pojazdu osobowego klasy premium. Właśnie dlatego zanim wybierzesz system GPS monitoring, musisz dokładnie określić swoje potrzeby.
Zastanów się więc:
- w jakim celu chcesz przede wszystkim zamontować monitoring GPS – aby zwiększyć bezpieczeństwo pojazdu, a może monitorować jego codzienną eksploatację?
- na jakich dodatkowych opcjach zależy Ci najbardziej – może potrzebujesz np. systemu monitorowania paliwa albo dodatkowych zabezpieczeń przed kradzieżą?
- ile chcesz zainwestować w monitoring?
Mając chociaż wstępne odpowiedzi na te pytania, możesz przyjrzeć się bliżej ofertom firm, które oferują systemy monitorowania pojazdów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając GPS monitoring?
Jest kilka kwestii, którym warto się przyjrzeć bliżej, bez względu na to, jakie są Twoje konkretne oczekiwania wobec monitoringu pojazdów. Oto lista tych najważniejszych.
1. Zakres wsparcia, jaki oferuje dostawca
Monitoring GPS nie jest instalacją podobną do zwykłego alarmu samochodowego. Samo zamontowanie nadajnika w pojeździe nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze platforma, przy pomocy której uzyskasz dane dotyczące pozycji auta, przebytych tras czy parametrów jazdy, a także centrum monitorowania, które będzie czuwało nad bezpieczeństwem samochodu.
Dlatego największą popularnością cieszą się systemy monitorowania zapewniane przez duże firmy z branży security, np. lidera rynku w Polsce, czyli Konsalnet. Klienci takich podmiotów mają pewność, że uzyskają kompleksowe wsparcie techniczne oraz rozwiązanie szyte na miarę. Co zaś najważniejsze, kiedy dojdzie do kradzieży auta lub podobnej sytuacji, działania podejmie grupa interwencyjna.
2. Dostosowanie do typu pojazdu
Nieco inaczej będzie funkcjonować system monitoringu w samochodach osobowych, a inaczej w pojazdach ciężarowych, czy też w motocyklach. Najlepsi dostawcy tego typu rozwiązań dywersyfikują ofertę i prezentują kilka wersji monitoringu GPS – tak, aby wybrany typ był komfortowy, a jednocześnie zapewniał pełną funkcjonalność.
3. Wygoda obsługi
Dobrze zaprojektowany panel obsługi monitoringu GPS to absolutna podstawa, bez względu na to, czy potrzebujesz systemu do użytku domowego, czy biznesowego. Sprawdź, czy usługodawca oferuje np. aplikację mobilną, a także dostępną na komputerze i jak szeroki zestaw danych otrzymasz.
4. Dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe
Najbardziej pożądanym jest system radiowej lokalizacji pojazdów, który działa niezawodnie nawet wówczas, gdy standardowy sygnał GPS zostanie wytłumiony lub odcięty. Moduł RLOM zapewnia wyższą efektywność poszukiwania pojazdu.
To oczywiście nie wszystkie kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze systemu monitorowania pojazdów. Najlepiej jednak porozmawiać o szczegółach ze specjalistą z firmy z branży security, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze – bez względu na sytuację.