Najnowsze prostowniki modułowe EnerSys nadają się do ładowania nawet największych wózków

C

25-04-2019

EnerSys rozszerzył asortyment w zakresie wysoko wydajnych prostowników typu Life iQ Modular. Nowe modele ładują prądem 96 V lub 120 V z mocą do 21 kW akumulatory, które napędzają wózki elektryczne przeznaczone do przeładunku materiałów.

EnerSys rozszerzył asortyment w zakresie wysoko wydajnych prostowników typu Life iQ Modular. Nowe modele ładują prądem 96 V lub 120 V z mocą do 21 kW akumulatory, które napędzają wózki elektryczne przeznaczone do przeładunku materiałów.

Rozszerzenie gamy prostowników modularnych komentuje Martin Walsh, Senior Product Manager Motive and Reserve Power w EnerSys EMEA: — Jesteśmy dumni z nowych urządzeń, ponieważ dotychczas żadnemu producentowi prostowników przemysłowych nie udało się pokonać ustawowych — i innych, powiązanych z nimi — barier, aby umożliwić obsługę dużych wózków w modularnym formacie. Nam się to udało, bo EnerSys ma ogromne doświadczenie w projektowaniu części elektronicznych, połączone z głęboką wiedzą na temat procesu i efektywnych profili ładowania. Jest to doświadczenie zdobywane przez ponad 100 lat produkcji akumulatorów.

Efektywność energetyczna, niezawodność oraz optymalizacja ładowania nowych modeli oznacza, że zmniejszenie kosztów operacyjnych poniżej poziomu tradycyjnych prostowników 50 Hz jest możliwe. Aby maksymalnie wykorzystać tę przewagę, warto stosować nowoczesne akumulatory o bardziej zaawansowanej technologii i mniejszej impedancji na wejściu.

Co ważne, wysoką efektywność można utrzymać przez cały cykl ładowania akumulatora. W trakcie ładowania w tradycyjny sposób, pobór prądu z prostownika stopniowo maleje co ma niekorzystny wpływ na efektywność urządzenia. Nowe produkty EnerSys można konfigurować tak, by nawet sześć modułów prostownika obsługiwało ten sam akumulator. Stopniowo moduły odłączają się w miarę, jak pobór prądu spada; a moduły pozostające przy pracy utrzymują wysoki poziom ładowania i tym samym zapewniają efektywność.

Użycie prostowników modularnych nie dopuszcza także do przeładowanie akumulatora; bo pamiętajmy, że przeładowania rzędu nawet 20% to nierzadko cecha standardowych prostowników, skutkująca marnowaniem energii i skróceniem czasu życia akumulatora. Doskonałe parametry ładowania prostowników modularnych pozwalają wydłużyć czas życia akumulatorów trakcyjnych.

W ten sposób można znacznie zmniejszyć koszt energii. Z przeprowadzonych prób wynika na przykład, że w zależności od miejscowej ceny energii elektrycznej naładowanie akumulatora 120 V 1500 Ah, które standardowo kosztowałoby 50 €, będzie kosztować około 37 €, jeśli zastosujemy prostownik typu modularnego. W odróżnieniu od prostowników konwencjonalnych współczynnik mocy prostownika modularmego Life IQ jest zbliżony do 1. Dodatkowo prostowniki te nie powodują zakłóceń przebiegu AC i nie przeciążają sieci energetycznej mocą bierną, zmniejszając wymagane parametry kabli i przełączników.

Modularna konstrukcja gwarantuje wysoką niezawodność, ponieważ moduły równo dzielą się pracą. Jeśli któryś z nich przestanie działać, pozostałe nadal pracują, co prawda ze zmniejszoną mocą, ale proces ładowania nie zostaje przerwany. Do zastosowań wymagających najwyższej niezawodności można wprowadzić dodatkowy moduł, który zapewni redundancję N+n.

Optymalizacja profili ładowania prostownikami EnerSys nie tylko wydłuża czas życia akumulatorów, ale pozwala także skrócić czas ładowania o godzinę lub dwie w zależności od rodzaju akumulatora. Jest to ważne, ponieważ czas jest jednym z najistotniejszych czynników kosztowych współczesnego środowiska biznesowego. Inteligentne ładowanie pozwala także zaoszczędzić czas. Dla przykładu: uzupełnianie elektrolitu wodą baterii Water Less, ładowanych prostownikami modularnymi nie trzeba wykonywać częściej niż raz na 8 tygodni, gdy te same baterie, ładowane konwencjonalnymi prostownikami trzeba dopełniać wodą razw tygodniu lub co 10 dni. Każde dopełnianie elektrolitu 60 litrami wody zajmuje od 20 do 30 minut i jest to czas w którym akumulator nie pracuje zatem czynnik oszczędnosci czasu jest bardzo istotny.

Ważne jest również to, że inteligentne prostowniki modularne EnerSys wysokiej częstotliwości (HF) automatycznie rozpoznają akumulator i umożliwiają lepszą kontrolę nad efektywnością i współczynnikiem mocy co — obok pozostałych korzyści płynących z technologii HF — pozwala najlepiej dostosować proces ładowania do indywidualnych potrzeb. Współpraca z bezprzewodowym urządzeniem Wi-iQ do monitorowania stanu akumulatora zapewnia lepszą widoczność stanu prostownika.

Nowe prostowniki oznaczają nową jakość pracy operatorów dużych wózków — dodaje Martin Walsh. — Teraz mogą oni korzystać z rozwiązania, którego wcześniej nie było na rynku. Nasze urządzenia ładujące pozwalają osiągnąć duże korzyści w zakresie efektywności energetycznej, a ich wysoka niezawodność wynika z modularnej konstrukcji i technologii HF.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C