Największy samolot świata przywiózł do Polski sprzęt medyczny. Posłuży w walce z epidemią

C

14-04-2020


We wtorek 14 kwietnia 2020 r. o godzinie 9:57 na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata. Ogromna maszyna przywiozła do Polski środki niezbędne do walki z koronawirusem. Na  pokładzie samolotu znajdowały się m.in. maski ochronne typu FFP2 , medyczne kombinezony oraz przyłbice chroniące twarz.

 
Transport na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Grupa Lotos S.A. Kolos wystartował w poniedziałek z lotniska w chińskim Tianjinie. To największy jednorazowy transport z pomocą medyczną do walki z epidemią COVID-19.
Realizacja transportu w rekordowo krótkim czasie była możliwa dzięki ogromnemu wysiłkowi organizacyjnemu i wsparciu przedstawicieli polskiej dyplomacji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ambasady RP w Pekinie.


– To, że ten samolot mógł przylecieć do Polski to efekt wielu dni żmudnych negocjacji – powiedział obecny przy rozładunku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. – Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Jego osobiste rozmowy z Prezydentem Chin bardzo pomogły w realizacji tego przedsięwzięcia.
Premier polskiego rządu podziękował przedstawicielom zarządów spółek KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupy Lotos S.A. – Bez ich zaangażowania ten transport nie byłby możliwy – podkreślił Mateusz Morawiecki.


– To już kolejny transport realizowany na polecenie szefa rządu – dodał Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Pomagamy tym, którzy są na pierwszej linii w tej trudniej wojnie z niewidzialnym wrogiem. Przede wszystkim pragniemy pomagać przedstawicielom służb medycznych.
Prezes Chludziński zaznaczył, że było bardzo ważne, by dostarczyć do kraju maksymalną wartość ładunku podczas jednej operacji.
– Pokonaliśmy wiele trudności, wiele przeszkód formalnych. Dzięki wsparciu Pana Prezydenta, Premiera Morawieckiego oraz innych instytucji państwowych udało nam się te bariery pokonać – zakończył szef miedziowego koncernu.
– Naszym wspólnym celem był (i jest nadal) jak najszybszy transport jak największej liczby środków ochrony indywidualnej – dodał Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A. – Wiemy jak bardzo te rzeczy są teraz potrzebne służbom w naszym kraju. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią akcji na tak wielką skalę. Szef paliwowego giganta podkreślił, że nie jest to ostatni transport realizowany przez spółki Skarbu Państwa.

Samolot Antonow An-225 Mrija („mrija” po ukraińsku znaczy „marzenie”) ma ponad 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł blisko 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-pietrowemu budynkowi. Jest to największy na świecie samolot, został wyprodukowany tylko jeden egzemplarz. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR, w Zakładach Lotniczych Antonow. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych lub ładunek o masie 250 ton, czyli dwa razy większej, niż jego własna.
Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie – w 2003 i w 2005 roku. Jest to jej pierwsza wizyta w stołecznym porcie lotniczym.

 

Niestety nie mogliśmy relacjonować przylotu z terenu lotniska, więc w spotterskim stylu udaliśmy się “pod płot”, gdzie udało się nam zobaczyć Mriję z bardzo bliska:

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C