Ile płacić za fracht? Nowe narzędzie podpowie

C

27-05-2020


Jakie stawki za fracht płacić/oferować adekwatnie do bieżącej sytuacji? Czy popyt na transport na moich trasach już się poprawia, czy może jednak szukać innej alokacji dla swoich zasobów? A jeśli tak to gdzie?

 

Te pytania zadają sobie teraz tysiące managerów z branży TSL na całym świecie. Precyzyjne dostosowanie działań do warunków rynkowych zmieniających się dynamicznie jak nigdy, zdecyduje o tym, w jakim stanie firmy wyjdą z kryzysu. Dlatego serwis trans.INFO we współpracy z Platformą Logistyczną Trans.eu stworzył narzędzie Trans.INFO Metrix, które dostarcza w czasie rzeczywistym dane, pomocne w odpowiedzi na powyższe pytania. Co więcej – do końca czerwca dostęp do niego jest bezpłatny.

Większość firm zdaje sobie już sprawę z konieczności zbierania, analizy i wykorzystywania danych w decyzjach biznesowych. Ich własne dane jednak nie wystarczą – to jak obserwowanie samego siebie. Niezbędny jest dostęp do informacji, które pozwolą nam się porównać z otoczeniem rynkowym. Takie dane dostarcza właśnie Metrix.

– Informacje to w logistyce kluczowe zasoby, bo dostęp do nich umożliwia skuteczne planowanie, a co za tym idzie, właściwe podejmowanie decyzji w sposób jak najbardziej efektywny przy uwzględnieniu oczekiwań uczestników całego łańcucha dostaw. Systemy gromadzenia i analizowania danych coraz częściej wspierają dziś firmy pozwalając na uzyskanie przewagi konkurencyjnej – stwierdził w wywiadzie dla trans.INFO dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce, zapytany o czynniki wspomagające łańcuchy dostaw w czasie pandemii.

Trans.info Metrix to narzędzie analityczne online, które prezentuje kluczowe dla branży transportowej i logistycznej wskaźniki. Dane oparte są o analizę ofert spotowych z Platformy Logistycznej Trans.eu. Ich miesięczna liczba przekracza 400 000 i zostały one zagregowane i zanonimizowane, aby dać najlepszy i najbardziej bieżący obraz kondycji europejskiego rynku transportowego.

 

Indeks Podaży Transportu

Metrix prezentuje 3 najistotniejsze dla branży wskaźniki. Przede wszystkim znaleźć tu można wykres stawek za fracht (wyrażonych w euro), a także wykresy podaży i popytu na transport. Każdy z nich zawiera dane od początku roku 2020 (a więc można oceniać obecny stan w relacji do stanu sprzed epidemii). Ponieważ wiemy jak szybko zmienia się teraz sytuacja rynkowa, to – w przeciwieństwie do innych narzędzi – Metrixjest aktualizowany codziennie. Istnieje oczywiście możliwość zawężenia przedziału czasu a także określenia relacji krajowych między większością państw Europy oraz filtrowania danych po typie ładunku (FTL/LTL).

 

Mapa Dynamiki Rynku

Ciekawą funkcją jest też mapa dynamiki popytu i podaży. Pozwala ona jednym rzutem oka ocenić na jakich relacjach między krajami sytuacja rynkowa się poprawia, a na jakich dynamika popytu lub podaży jest ujemna. Dane z ostatnich 7 dni porównywane są z poprzedzającymi je 7 dniami, a następnie wizualizowane za pomocą skali kolorów na mapie Europy.

Aby wesprzeć branżę transportową i logistyczną w tym niepewnym czasie, serwis Trans.INFO wspólnie z Platformą Logistyczną Trans.eu, zdecydowały, że do końca czerwca 2020, dostęp do Metrix będzie bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na stronie. Nie jest wymagane podawanie numeru karty płatniczej a rejestracja nie wiąże się z żadnymi późniejszymi zobowiązaniami. Po tym okresie użytkownicy będą mieli możliwość dokonać zakupu abonamentu na dostęp do usługi.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C