Niemcy: nowe obszary ryzyka związane z COVID-19

C

02-03-2021

Niemcy uaktualniły listę obszarów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa COVID-19! Dodano Francję- Departament Moselle (Mozela).

Od 2 marca francuski departament Moselle znajdzie się na niemieckiej liście obszarów z nowymi wariantami wirusa.

Poniżej przedstawiamy aktualne informacje dot. wjazdu na terytorium Niemiec.

– Zwracamy jednak szczególną uwagę, iż oficjalne przepisy są różnie interpretowane przez poszczególnych funkcjonariuszy (przepisy konsultowaliśmy zarówno z infoliniami dot. COVID w kilku poszczególnych landach, jak również w BAG oraz lokalnych jednostkach policji), z tej przyczyny sugerujemy, aby kierowca miał test wykonany przed wjazdem na terytorium Niemiec, jeśli wraca z kraju zaklasyfikowanego jako obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (np. Hiszpania, Litwa) lub obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (m in. Francja- Departament Moselle, Wielka Brytania, Portugalia, Czechy, Słowacja, Austria – kraj związkowy Tyrol (z wyjątkiem okręgu politycznego Lienz (Tyrol Wschodni), gminy Jungholz i doliny Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee) – mówi Marek Kliś, radca prawny Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Rejestracja on-line:

W Niemczech wyróżniane są trzy obszary ryzyka

1/ obszar ryzyka;

2/ obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń;

3/ obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa.

Obszary ryzyka ustalane są na bieżąco – należy śledzić informacje na stronie https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html

Obowiązek rejestracji dotyczy kierowców zawodowych:

1.     Obszar ryzyka

Kierowcy, którzy byli w krajach uważanych za obszar podwyższonego ryzyka w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem na terytorium Niemiec:

Rejestracja: nie jest wymagana .

Negatywny wynik testu na COVID-19: nie jest wymagany.

2.     Obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z duża liczbą zakażeń

Kierowcy, którzy przebywali w krajach uważanych za obszary o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem na terytorium Niemiec (np. Hiszpania, Litwa – od 24 stycznia):

Rejestracja: Obowiązkowa w przypadku pobytów w strefie ryzyka lub na terytorium Niemiec dłuższych niż 24 godziny.

Rejestracji należy dokonać na https://www.einreiseanmeldung.de – przed wjazdem do kraju. Formularz rejestracyjny jest dostępny w kilku językach. W formularzu jedno z obowiązkowych pól jest wymagane, aby kierowca podał adres w Niemczech. W polu tym sugeruje się wskazanie pierwszego adresu miejsca, w którym towar będzie załadowany / rozładowany – zgodnie z informacjami przekazanymi przez portugalskie stowarzyszenie przewoźników.

Negatywny test COVID-19: Brak obowiązkowego testu w przypadku pobytu na terytorium Niemiec do 72 godzin (chociaż niektórzy funkcjonariusze wymagają przedstawienia testu, a niektóre landy (np. Nadrenia Północna Westfalia) wymagają go w przypadku pobytu powyżej 48h).

W przypadku pobytów dłuższych niż 72 godziny obowiązkowe będzie przedstawienie testu Covid-19, wykonanego przed wjazdem na terytorium Niemiec. 

3.     Obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa

Kierowcy, którzy byli w krajach uważanych za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem na terytorium Niemiec (np. Francja- Departament Moselle od 2 marca, Wielka Brytania od 13 stycznia, Portugalia od 27 stycznia, Czechy, Słowacja, Austria – kraj związkowy Tyrol (z wyjątkiem okręgu politycznego Lienz (Tyrol Wschodni), gminy Jungholz i doliny Riss w gminie Vomp i Eben am Achensee)):

Rejestracja wstępna: wymagana. Rejestracja musi być dokonana na: https://www.einreiseanmeldung.de

Formularz rejestracyjny jest dostępny w kilku językach. W formularzu jedno z obowiązkowych pól jest wymagane, aby kierowca podał adres w Niemczech. W polu tym sugeruje się wskazanie pierwszego adresu miejsca, w którym towar będzie załadowany / rozładowany. Okres kwarantanny, o którym mowa w tym polu rejestracji (adres zakwaterowania), w przypadku kierowców nie powinien być brany pod uwagę, ponieważ są z niego zwolnieni. Wystarczy wskazać adres, jak zasugerowano powyżej.

Negatywny test COVID-19: obowiązkowy i bez wyjątku. Test Covid-19 musi zostać wykonany przed wejściem i przedstawiony na żądanie odpowiedniego organu. Test nie może zostać wykonany wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem na terytorium Niemiec.

Kwarantanna – wyjątki:

Według ogólnych zasad przy braku symptomów zachorowania na COVID-19 obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

•      osoby, które podróżują przez Niemcy w tranzycie. Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu;

•      osoby, których pobyt w Niemczech lub w kraju graniczącym z Niemcami uznanym za obszar podwyższonego ryzyka trwa do 24 godzin;

•      przy pobycie w Niemczech lub w obszarze podwyższonego ryzyka do 71 godzin:

•      osoby odwiedzające najbliższą rodzinę (pierwszego stopnia), partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą;

•      przy zachowaniu odpowiednich standardów higieny i reżimu sanitarnego:

•      pracownicy służby zdrowia po poświadczeniu niezbędności takiej podróży przez pracodawcę/zleceniodawcę;

•      osoby przewożące zawodowo osoby, towary lub dobra;

•      członkowie korpusu dyplomatycznego i konsularnego, parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.

– Uwaga! W Nadrenii – Północnej Westfalii nie obowiązują ogólne zasady kwarantanny po przyjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka, jednak obowiązuje nakaz przedłożenia negatywnego wyniku testu oraz rejestracji wjazdu, według informacji uzyskanej na infolinii po przyjeździe z kraju o wysokim ryzyku związanym z mutacją wirusa (UK, Portugalia) obowiązuje kwarantanna bez wyjątków, bez względu na długość pobytu – mówi Marek Kliś, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Maseczki

Podczas robienia zakupów (w sklepach, na stacjach benzynowych, etc.) oraz korzystania z komunikacji miejskiej należy korzystać z maseczek medycznych (tj. maseczek operacyjnych, z filtrem FFP2 lub KN95). Maski materiałowe nie będą uznawane. W Bawarii dopuszczalne są tylko maseczki z filtrem FFP2.

Źródło:

1/ https://www.einreiseanmeldung.de/#/

2/ https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/DEA/PL_FAQ_DEA.pdf

3/ https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/info-sheet.html

4/ https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html

5/ https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dot-rozprzestrzeniania-sie-koronawirusa-sars-cov-2-w-niemczech?fbclid=IwAR0DGqp0OhMpNKLSapK6CKS1q75PDEleZtcIZjlLgG0k2oHHfl0zoaDVOVU#Kwarantanna%20-%20nowe%20zasady

https://www.gov.pl/web/niemcy/koronawirus

6/ https://www.gov.pl/web/niemcy/zapowiedz-kontroli-granicznych-przy-wjezdzie-z-czech-i-tyrolu-austria

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C