Nowy magazyn tranzytowy IKEA w Jarostach już otwarty

C

05-08-2020

W Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego powstał magazyn tranzytowy o powierzchni 12,5 tys. mkw., który podniósł zdolności operacyjne obiektu.

W Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego powstał magazyn tranzytowy o powierzchni 12,5 tys. mkw., który podniósł zdolności operacyjne obiektu.

 

 

Już teraz Centrum obsługuje sklepy IKEA na jedenastu rynkach, w tym w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie czy Rumunii. Kolejne dwa rynki zostaną włączone do obsługi w perspektywie kolejnych miesięcy.

W magazynie IKEA w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego prowadzone są dwa rodzaje operacji logistycznych – dystrybucja do klientów w Polsce oraz dystrybucja do sieci sklepów. Jest to jedno z największych centrów dystrybucji firmy na świecie, które odpowiada za dostawę mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz.

 

Nowa jakość obsługi

Nowo otwarty magazyn będzie służył do przeładunków i krótkoterminowego przechowywania „dostaw tranzytowych”, czyli skonsolidowanych przesyłek, które wymagają przeładownia i wysłania do sklepów w ciągu 24 godzin. Magazyn ma 180 metrów długości i 67 metrów szerokości. Znajduje się w nim 36 standardowych doków oraz 24 doki z długim najazdem. Dzięki takiej infrastrukturze Centrum Dystrybucji jest gotowe na załadunki i rozładunki naczep standardowych oraz typu MEGA. Duża liczba doków oraz lustrzany układ stref magazynowych pozwoliły zwiększyć przepustowość tranzytu w Jarostach do 1,8 miliona m sześć. rocznie – oznacza to, że dzięki nowej części magazynowej przepustowość Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach wzrosła dwukrotnie.

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało się rozbudować magazyn naszego Centrum Dystrybucji co pozwoli nam usprawnić nasze operacje cross-dockingu, realizowane na rampach rozładunkowo-załadunkowych, na których się koncentrujemy. Dodatkowa przestrzeń oraz układ nowego budynku z pewnością zwiększy dostępność produktów IKEA oraz skróci czas przeładunku. Naszym celem jest poprawa naszej produktywności, obniżenie kosztów oraz przede wszystkim, zwiększenie jakości obsługi sklepów IKEA na wszystkich rynkach, które wspieramy. W związku z rozwojem IKEA jako biznesu wielokanałowego oraz rosnącym oczekiwaniem klientów, aby zachować wysoki poziom wolumenu i możliwość dostarczania towarów do lokalizacji w krótkim czasie, potrzebowaliśmy dodatkowej przestrzeni, stąd decyzja o rozbudowaniu istniejącego magazynu – mówi Rafał Nowak, lider projektu Centrum Dystrybucyjnego.

– Bardzo cieszymy się, że możemy wspierać naszego klienta, którym Ikea jest już od niemal 20 lat, i przyczyniać się do jego rozwoju. Zrozumienie, otwartość w relacjach, chęć pracy nad nowymi rozwiązaniami, optymalizacja procesów oraz ciągłe doskonalenie – to główne czynniki wpływające pozytywnie na naszą wieloletnią współpracę – mówi Edyta Śmiechowicz, dyrektor pltformy FM Logistic CE w Jarostach.

 

Zrównoważony magazyn

Nowy budynek tranzytowy został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz certyfikacją BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków w Europie pod kątem rozwiązań jakościowych i ekologicznych. Ponadto, ogrzewanie hali oparte jest na geotermalnych pompach ciepła, a w toaletach zastosowano spłukiwanie szarą wodą.

Jeszcze w tym roku na terenie centrum powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP, która będzie największą inwestycją w obszarze zrównoważonego rozwoju w Jarostach w ostatnich latach.

 

Inwestycja w bezpieczeństwo

Wszystkie rampy znajdujące się na magazynie zostały wyposażone w system blokady zaparkowanych ciężarówek, który chroni operatora wózka widłowego przed odjazdem lub odsunięciem naczepy w trakcie trwania załadunków. Dodatkowa przestrzeń oraz szerokie drogi przejazdowe również podniosą bezpieczeństwo pracowników obiektu. Ponadto, magazyn wyposażony jest w nowoczesne systemy zabezpieczenie przeciwpożarowego.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C