P3 powiększa portfolio o 48%

C

23-02-2021

W ciągu minionego roku europejski portfel P3 wzrósł o około 48%, do około 6,5 mln mkw. GLA.

W ciągu minionego roku europejski portfel P3 wzrósł o około 48%, do około 6,5 mln mkw. GLA.

 

P3 Logistic Parks przyczynił się do ogólnego wzmocnienia sektora logistycznego w 2020 r. Rok ten przyniósł niespotykane wyzwania, ale sektor logistyki pozostał stabilny. W 2020 roku P3 dokonało dwóch dużych przejęć, pozyskując portfele Maximus i Matrix, o łącznej powierzchni ~ 1,5 mln m2 GLA. Europejski portfel P3 wzrósł o około 48%, do około 6,5 mln mkw. GLA.

W ubiegłym roku w Polsce P3 zakończyło budowę i przekazało klientom łącznie 80 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w dwóch obiektach w parku P3 Mszczonów: był to nowy magazyn centralny dla PepsiCo oraz sortownia dla InPost. Portfolio P3 zostało także powiększone o dwie działki miejskie zlokalizowane w aglomeracji warszawskiej, na których powstaną nowe parki P3 Warsaw I oraz P3 Warsaw II. Łącznie podpisano ponad 250 000 mkw. nowych umów najmu, a na koniec roku polski portfel wzrósł do 920 tys. mkw. istniejących powierzchni magazynowych. Do istotnych transakcji zaliczyć można także sprzedaż 230 000 mkw. powierzchni magazynowej w parku P3 Mszczonów singapurskiemu funduszowi należącemu do Elite Partners Capital.

Bartłomiej Hofman, dyrektor zarządzający P3 Logistic Parks w Polsce mówi:

– W czasie pandemii sektor logistyczny zapewnił ważne wsparcie dla społeczeństwa. W Polsce oddaliśmy kolejne nowe projekty, które pozwalają na zapewnienie niezawodnego łańcucha dostaw. Mamy świadomość rosnącej popularności zamówień online i coraz wyższych wymagań konsumentów dotyczących czasu dostawy, dlatego powiększamy nasze portfolio o kolejne grunty w granicach administracyjnych miast, by nasi najemcy mogli jak najszybciej dostarczać zamówienia do klienta końcowego. Nadal szukamy okazji do nowych przejęć i dalszego rozwoju, aby sprostać obecnym wyzwaniom jakim jest przyspieszona cyfryzacja handlu.

Działalność deweloperska pozostaje jednym z kluczowych czynników wzrostu dla P3. W ciągu ostatnich 12 miesięcy P3 zrealizowało ok. 600 000 mkw. nowych inwestycji deweloperskich dla nowych i stałych klientów, takich jak Amazon, Mercedes-Benz, TEDi, PepsiCo, DHL i InPost.

Do najważniejszych projektów deweloperskich w tym roku należało przekazanie magazynu G+3 o powierzchni 190 000 mkw. dla firmy Amazon w Castelguglielmo w północnych Włoszech, a także rozpoczęcie budowy magazynu o powierzchni 98 000 mkw. w regionie Echt w Holandii, który dąży do uzyskania najwyższego poziomu certyfikacji BREEAM „Outstanding”. Ponadto P3 kontynuuje inwestycje w tereny poprzemysłowe, ogłaszając nabycie 40-hektarowej działki w centralnej Ostrawie, trzecim co do wielkości mieście w Czechach.

Zgodnie ze światowymi trendami, portfolio P3 nadal przesuwa się w kierunku e-commerce i operatorów detalicznych. Na dzień 31 grudnia 2020 r. około 30 % klientów z portfela P3 było zaangażowanych w działalność detaliczną i handel internetowy. Jest to zgodne ze strategią P3, która zakłada rozwój nieruchomości magazynowych w strategicznych lokalizacjach w pobliżu skupisk ludności, z których część P3 klasyfikuje jako logistykę miejską.

Otis Spencer, dyrektor ds. informacji P3 mówi:

– Mamy wieloaspektową strategię inwestycyjną, aby zwiększyć nasz udział w rynku ogólnoeuropejskim poprzez rozwój i przejęcia, odpowiadając na bieżące potrzeby branży logistycznej. Przy wsparciu naszego właściciela aktywnie poszukujemy dalszych transakcji inwestycyjnych, aby wzmocnić naszą pozycję jednego z wiodących deweloperów i zarządców nieruchomości logistycznych w Europie.

Łącznie w 2020 roku P3 powiększyło się o 30 nowych pracowników w Europie, co daje 190 pracowników. W samych Niemczech zespół podwoił się z 16 do 32 osób. W nadchodzących miesiącach P3 chce również w ukierunkowany sposób poszerzać swój zespół ekspertów, aby dalej stymulować rozwój, pozyskiwanie gruntów i otwierać nowe możliwości biznesowe.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C