Paczki do Anglii z Polski – co się zmieni po Brexicie?

C

17-12-2020

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej, niesie za sobą wiele zmian. Dotyczą one zarówno wymiany handlowej i współpracy na polu biznesowym, jak i turystyki czy legalnego pobytu w tym kraju. Zmiany obejmą również przesyłki paczek do Anglii. Od 2021 roku będą  one nadawane na nowych zasadach. Na co musisz się przygotować, jeśli korzystasz z usług kurierskich?

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej, niesie za sobą wiele zmian. Dotyczą one zarówno wymiany handlowej i współpracy na polu biznesowym, jak i turystyki czy legalnego pobytu w tym kraju. Zmiany obejmą również przesyłki paczek do Anglii. Od 2021 roku będą  one nadawane na nowych zasadach. Na co musisz się przygotować, jeśli korzystasz z usług kurierskich?

 

Przesyłki paczek do Anglii – odprawa celna, a czas transportu

 

PROMOCJA

PROMOCJA

Chociaż Wielka Brytania opuściła Unię Europejską już rok temu, do tej pory obowiązywał tzw. okres przejściowy. Dlatego zarówno firmy kurierskie, jak i ich klienci nie odczuli zmian. Te, które nadchodzą, też nie są do końca przewidywalne. Wynika to z faktu, że wciąż nie wiadomo, czy kraj ten podpisze porozumienie z UE. Jeśli to nastąpi, z pewnością nowe zasady wymiany będą mniej odczuwalne.

 

W związku z odprawami wydłuży się również czas, w którym będą przewożone paczki do UK z Polski. Wynika to z faktu, że każda przesyłka do Anglii będzie musiała przejść przez procedurę odprawy, realizowaną przez wyznaczonych urzędników celnych. To wiąże się z wypełnianiem dokumentacji, analizą zawartości i obliczaniem opłat. Przy dużej liczbie przesyłek paczki do Anglii będą musiały oczekiwać na swoją kolej nawet kilka dni. Obecnie firmy kurierskie przewidują wydłużenie czasu realizacji zlecenia o kolejne 3-4 dni.

 

Droższe przesyłki kurierskie z Polski do Anglii

 

W przypadku braku porozumienia wymiana towarów, która obejmuje również prywatne paczki do Anglii, będzie podlegać prawom ogólnoświatowym. Te z kolei narzucają obowiązek odpraw celnych i ponoszonych opłat w przypadku towarów objętych cłem. W najbardziej pesymistycznej wersji należy się liczyć z tą drugą opcją. W efekcie można zakładać, że przesyłki kurierskie z Polski do Anglii podrożeją. Dodatkowe koszty będą związane zarówno z podniesieniem opłat transportowych, jak i celnych.

 

Ile będzie kosztować paczka do Anglii? Cena nie jest na razie możliwa do określenia ze względu na to, że nadal nie ma jeszcze obowiązujących przepisów. Z pewnością na ostateczny koszt usługi złoży się więcej czynników niż obecnie. Nie bez znaczenia będzie też to, co znajdzie się w przesyłce. Nawet jeśli będzie ona miała mniejsze wymiary i ciężar, przedmiotu objęte cłem mogą wygenerować wysokie koszty.

 

Więcej danych w formularzu wysyłki paczki do Anglii

 

Przesyłki kurierskie z Polski do Anglii wysyłane po Brexicie będą też wymagały bardziej szczegółowego opisania. Z czego to wynika?

  • Przejście przez odprawę celną wymaga dokładnego określenia zawartości, aby było możliwe wskazanie produktów oclonych i naliczenie opłaty.
  • W przypadku prywatnej przesyłki paczek do Anglii jest dopuszczalne zwolnienie z opłaty celnej, jeśli wartość paczki nie przekracza przepisowej kwoty. Z tego powodu w formularzu będzie musiała się znaleźć wycena każdego przedmiotu, jaki zostanie do niej włożony.
  • Międzynarodowa wymiana towarów wymaga też ich ubezpieczenia, które jest obowiązkowe. Szczegółowy opis zawartości paczki umożliwi obliczenie kwoty takiego ubezpieczenia.

 

Jak najszybciej wysłać paczkę do Anglii po Brexicie?

 

Wiele osób, które systematycznie korzystają z usług kurierskich pomiędzy Polską a Wielką Brytania, z pewnością zastanawia się, jak najszybciej wysłać paczkę do Anglii po wprowadzeniu nowych przepisów. Zasady nie ulegną zmianie i nadal będzie można zamawiać usługę wysłania paczki do Anglii za pośrednictwem serwisu euro-paka.pl. Wybór usługi z odbiorem przez kuriera i dostarczeniem do rąk własnych adresatowi w Anglii z pewnością do minimum skróci czas realizacji zlecenia. Warto jednak wziąć pod uwagę czas niezbędny na odprawę celną i w przypadku paczek, które mają dotrzeć przed określoną datą – zlecić ich dostarczenie kilka dni wcześniej.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C