Pajacyk także w trakcie wakacji

C

26-06-2017

Już od 19 lat Polska Akcja Humanitarna prowadzi program Pajacyk, którego celem jest dożywianie dzieci pochodzących z najuboższych rodzin w Polsce. Od 2011 r. współpracuje z nią DHL Global Forwarding, wchodzący w skład Deutsche Post DHL Group. W tym roku program rozszerzono na czas wakacji.

Już od 19 lat Polska Akcja Humanitarna prowadzi program Pajacyk, którego celem jest dożywianie dzieci pochodzących z najuboższych rodzin w Polsce. Od 2011 r. współpracuje z nią DHL Global Forwarding, wchodzący w skład Deutsche Post DHL Group. W tym roku program rozszerzono na czas wakacji.

Pajacyk to program, w ramach którego PAH pomaga głodnym i nieożywionym dzieciom w Polsce, finansując posiłki w szkołach i placówkach środowiskowych. W wyborze dzieci, które często chodzą głodne i zazwyczaj pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, a więc to im jest najbardziej potrzebny bezpłatny posiłek, pomagają lokalne organizacje pozarządowe.

Od 1998 do końca roku szkolnego 2016/17 posiłki z programu Pajacyk otrzymało ponad 66 tys. dzieci w 2121 stołówkach szkolnych i świetlicach w całej Polsce. W samym roku szkolnym 2016/2017 posiłki zjadło 2008 dzieci w 132 placówkach. Średnia cena posiłku, którą PAH przyznało, kierując się stawką miejscowych Ośrodków Pomocy Społecznej, wynosi 4 złote.

Rozszerzenie programu

W dotarciu do najbardziej potrzebujących dzieci od roku szkolnego 2014/2015 pomaga Pajacykowa Sieć Pomocowa. Pomoc polega na bliskiej współpracy PAH z organizacjami lokalnymi, które mają najbardziej sprawdzone informacje o sytuacji lokalnej i często angażują się w zmianę sytuacji. Sieć pomocowa działa na zasadzie regrantingu – organizacje partnerskie same wybierają placówki, z którymi współpracują, kierując się w ich doborze wiedzą i doświadczeniem lokalnym. Tą formą pomocy objętych jest 440 dzieci w 38 placówkach.

Współpraca z organizacjami lokalnymi przełożyła się w tym roku na rozszerzenie programu dożywiania dzieci na czas letnich wakacji. To organizacje współpracujące z PAH zwróciły uwagę, że latem dzieci i młodzież nie otrzymują pomocy w szkole i nie mają żadnej alternatywy. Postanowiono więc uzupełnić tę lukę rozszerzając pomoc na miesiące letnie.

Z pomocą DHL Global Forwarding

W walkę z niedożywieniem dzieci poprzez finansowanie obiadów w szkołach i świetlicach środowiskowych, sześć lat temu włączyła się firma DHL Global Forwarding. Jako partner programu Pajacyk Polskiej Akcji Humanitarnej, realizuje inicjatywę pod nazwą „JEDNA PRZESYŁKA = JEDEN POSIŁEK”. W ramach tej akcji zbiera przez cały rok fundusze, przekazując je na konto programu Pajacyk.

– Za każdą zrealizowaną z DHL Global Forwarding przesyłkę, fundujemy jeden ciepły posiłek. Dzięki temu zapewniliśmy dotąd blisko 400 tys. gorących posiłków. To bardzo realna pomoc, z której tylko w ostatnim roku szkolnym skorzystało ponad 340 dzieci w 20 placówkach. Nie mogliśmy podjąć innej decyzji, jak tylko o przedłużeniu współpracy z PAH, tak abyśmy wspólnie mogli dalej pomagać najbardziej potrzebującym dzieciom – mówił Krzysztof Bielica, prezes zarządu, DHL Global Forwarding podczas tegorocznego, dorocznego Balu Charytatywnego firmy.

Teraz pieniądze przekazywane są również na dożywianie dzieci w czasie wakacji. A na ten czas przyznano pomoc 26 placówkom wsparcia dziennego (świetlicom środowiskowym, ogniskom wychowawczym, klubom, świetlicom socjoterapeutycznym), dzięki czemu posiłki otrzymuje 1200 dzieci.

Warto dodać, że dzięki staraniom DHL Global Forwarding, w akcję Pajacyk włączył się producent obwodów drukowanych NCAB Group Polska, która podobnie jak jej partner biznesowy finansuje posiłki dla dzieci w ramach programu Pajacyk.

EH

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C