Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, organizacja firm wynajmu długoterminowego oraz wypożyczalni samochodów, prowadzi pierwszy w Polsce program flotowych staży studenckich. W pierwszej, czteromiesięcznej edycji programu, biorą udział studenci Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.
Staże są odpowiedzią na rozwijający się dynamicznie rynek flotowy w kraju oraz rosnące zapotrzebowanie branży na wykwalifikowane kadry specjalistów w dziedzinie zarządzania i finasowania samochodów służbowych. W 2017 r. firmy odpowiadały aż za blisko 70% łącznej sprzedaży nowych aut osobowych w salonach w Polsce, nabywając 339 tys. samochodów. Program staży stanowi również uzupełnienie dla uruchomionych w październiku zeszłego roku przy współpracy PZWLP, pierwszych w Polsce, flotowych studiów „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.
Czteromiesięczny program staży studenckich wystartował w marcu i potrwa do końca czerwca bieżącego roku. Jest realizowany w części firm wynajmu długoterminowego samochodów, leasingowych oraz Rent a Car, należących do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Odbywający w jego ramach staże studenci studiów I i II stopnia Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, przez 15 godzin tygodniowo, nabywają praktyczne umiejętności z zakresu finansowania, zarządzania oraz obsługi administracyjnej i serwisowej flot samochodów służbowych, a także aut wykorzystywanych w wypożyczalniach samochodów. Zakres czynności wykonywanych przez studentów w firmach biorących udział w programie został zaprojektowany w sposób umożliwiający stażystom poznanie w praktyce możliwie szerokiego spektrum codziennej działalności firm wynajmu długoterminowego aut i Rent a Car oraz nabycie unikalnych na polskim rynku pracy, praktycznych umiejętności.
Głównym celem programu jest wsparcie kształcenia przyszłych kadr branży flotowej w Polsce poprzez praktyczną, realizowaną w realnych warunkach, naukę zawodu specjalisty zarządzania i finansowania flot samochodów służbowych. Do niedawna w naszym kraju nie istniało kompleksowe kształcenie kadr branży flotowej na żadnym poziomie szkolnictwa. Pierwsze, rozbudowane programowo, całościowo przygotowujące do podjęcia pracy zawodowej w tym zakresie, studia podyplomowe zostały uruchomione w październiku 2017 roku na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Studia zostały stworzone z inicjatywy i we współpracy z Polskim Związkiem Wynajmu i Leasingu Pojazdów oraz Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych. Eksperci obydwu organizacji brali udział nie tylko w tworzeniu programu zajęć, ale stanowią również znaczną część wykładowców.
„Jednym z priorytetów naszej organizacji jest edukacja w zakresie finansowania i zarządzania samochodami służbowymi” – mówi Grzegorz Szymański, Prezes Zarządu PZWLP, Dyrektor Generalny Arval Polska. – „Naszą ambicją jest obecnie nie tylko edukacja szeroko pojętego rynku, ale również współodpowiedzialność za kształcenie przyszłych kadr branży flotowej w Polsce. Realizowany obecnie w firmach należących do PZWLP program staży studenckich jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie branży na wykwalifikowanych specjalistów, które jest naturalną konsekwencją bardzo dynamicznego rozwoju rynku flotowego w Polsce. Ponadto, jest doskonałym uzupełnieniem dla stworzonych i prowadzonych przy współudziale PZWLP studiów „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. ”
Program staży studenckich PZWLP jest realizowany łącznie w 7 firmach należących do organizacji, będących wiodącymi na polskim rynku dostawcami usług wynajmu długoterminowego samochodów, leasingowych oraz Rent a Car: Alphabet Polska, Arval Polska, Hertz (Motorent Sp. z o.o.), Hitachi Capital Polska, LeasePlan Polska, NFM oraz Volkswagen Leasing. Za pracę wykonywaną w firmach w ramach stażu studenci pobierają wynagrodzenie. Staże odbywają się w firmach w takich działach jak np. obsługi technicznej, logistyki i realizacji usług, handlowym, remarketingu (sprzedaży samochodów używanych), marketingu, rezerwacji, zarządzania flotą, finansowania, czy likwidacji szkód i ubezpieczeń.