Pilotażowe pomiary ruchu drogowego na autostradach Bawarii

C

12-05-2014

W październiku 2013 zakończył się przetarg ogłoszony przez Dyrekcję Autostrad Bawarii Południowej na przeprowadzenie kompleksowych pomiarów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu tranzytowego i transportu ciężkiego. Umowę podpisała wrocławska firma Neurosoft Sp z o.o. specjalizująca się w branży ITS.       Głównym celem projektu jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat udziału pojazdów zagranicznych, szczególnie pojazdów związanych z transportem ciężkim w ruchu drogowym oraz określenie głównych tras, jakimi poruszają się one na południu Niemiec. Ponadto, generowane będą standardowe statystyki rodzajowe dotyczące natężenia ruchu, prędkości przejazdowych oraz rozpływu pojazdów z podziałem na klasy i regiony pochodzenia.   W ramach umowy, w ciągu sześciu miesięcy zostaną przeprowadzone pomiary w ponad 80 punktach zlokalizowanych w sieci dróg autostradowych okręgu. Projekt realizowany jest we współpracy z niemieckim partnerem, firmą DTV Verkehrsconsult GmbH z Aachen, specjalizującą się w analizie statystycznej pomiarów i modelowaniu ruchu drogowego.   O przewadze propozycji Neurosoftu nad ofertami konkurencji zadecydowało zastosowanie - jako technologii pomiarowej - autorskich systemów identyfikacji i klasyfikacji pojazdów, bazujących wyłącznie na wideodetekcji. W ich skład wchodzą moduły automatycznego rozpoznania tablic rejestracyjnych oraz marki i modelu pojazdu, uzupełnione o funkcję anonimizacji danych pomiarowych. Jest ona konieczna ze względu na regulacje prawne obowiązujące w Bawarii chroniące tzw. dane wrażliwe. Dlatego, stworzone algorytmy umożliwiają identyfikację pojazdu w kilku punktach pomiarowych według generowanego numeru ID, jednocześnie zachowując dane dotyczące kraju, landu oraz okręgu, w jakim pojazd został zarejestrowany. Mimo restrykcyjnych regulacji projekt uzyskał akceptację Bawarskiego Urzędu ds. Ochrony Danych Osobowych.  

pomiary bawariaW październiku 2013 zakończył się przetarg ogłoszony przez Dyrekcję Autostrad Bawarii Południowej na przeprowadzenie kompleksowych pomiarów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu tranzytowego i transportu ciężkiego. Umowę podpisała wrocławska firma Neurosoft Sp z o.o. specjalizująca się w branży ITS.

 

 

 

Głównym celem projektu jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat udziału pojazdów zagranicznych, szczególnie pojazdów związanych z transportem ciężkim w ruchu drogowym oraz określenie głównych tras, jakimi poruszają się one na południu Niemiec. Ponadto, generowane będą standardowe statystyki rodzajowe dotyczące natężenia ruchu, prędkości przejazdowych oraz rozpływu pojazdów z podziałem na klasy i regiony pochodzenia.

 

W ramach umowy, w ciągu sześciu miesięcy zostaną przeprowadzone pomiary w ponad 80 punktach zlokalizowanych w sieci dróg autostradowych okręgu. Projekt realizowany jest we współpracy z niemieckim partnerem, firmą DTV Verkehrsconsult GmbH z Aachen, specjalizującą się w analizie statystycznej pomiarów i modelowaniu ruchu drogowego.

 

O przewadze propozycji Neurosoftu nad ofertami konkurencji zadecydowało zastosowanie – jako technologii pomiarowej – autorskich systemów identyfikacji i klasyfikacji pojazdów, bazujących wyłącznie na wideodetekcji. W ich skład wchodzą moduły automatycznego rozpoznania tablic rejestracyjnych oraz marki i modelu pojazdu, uzupełnione o funkcję anonimizacji danych pomiarowych. Jest ona konieczna ze względu na regulacje prawne obowiązujące w Bawarii chroniące tzw. dane wrażliwe. Dlatego, stworzone algorytmy umożliwiają identyfikację pojazdu w kilku punktach pomiarowych według generowanego numeru ID, jednocześnie zachowując dane dotyczące kraju, landu oraz okręgu, w jakim pojazd został zarejestrowany. Mimo restrykcyjnych regulacji projekt uzyskał akceptację Bawarskiego Urzędu ds. Ochrony Danych Osobowych.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C