PIT-37 – kto powinien go wypełnić i do kiedy go złożyć?

C

25-02-2021

Wraz z nadejściem nowego roku, każdy powoli przygotowuje się psychicznie do wypełniania i składania zeznań podatkowych. Osoby, które mają z tym do czynienia od kilku lat, wiedzą doskonale co z czym się je. Najwięcej pytań mają osoby, które tego rodzaju czynność będą wykonywać po raz pierwszy w życiu.

Wraz z nadejściem nowego roku, każdy powoli przygotowuje się psychicznie do wypełniania i składania zeznań podatkowych. Osoby, które mają z tym do czynienia od kilku lat, wiedzą doskonale co z czym się je. Najwięcej pytań mają osoby, które tego rodzaju czynność będą wykonywać po raz pierwszy w życiu.

 

1. Czym jest PIT-37?

2. Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

4. PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest PIT-37?

Formularz PIT-37 to dokument przeznaczony do złożenia deklaracji podatkowej, zaadresowany do osób, które zarabiają pensję netto, czyli tą, która każdego miesiąca pomniejszana jest o wszelkie należne składki. Innymi słowy, deklaracja PIT-37 to rozliczenie rocznych zarobków podatnika. Dotyczy to osób, które świadczą pracę względem swojego pracodawcy, a sami otrzymują pensję netto, najczęściej drogą bankową. Sam podatnik, który składa deklarację PIT-37 nie musi martwić się o jakiekolwiek składki, gdyż one stoją po stronie pracodawcy.

Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

Rozpoczynając dorosłą drogę, warto zaznajomić się z niektórymi zasadami dotyczącymi chociażby rozliczenia podatkowego. Warto wiedzieć, że nie każdego podatnika obowiązuje identyczne rozliczenie. Wszystko zależy od sposobu, w jaki człowiek zarabia pieniądze. Jeśli pracujemy na umowie o pracę lub umowie zlecenie, z pewnością musimy wypełnić formularz PIT-37. Zobowiązani są do tego również podatnicy, których przychody opodatkowane są według skali podatkowej, czyli 18% oraz 32%.

Osobami, które powinny złożyć zeznanie podatkowe za 2020 rok w formie PIT-37 są te osoby, które osiągnęły przychody z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy, wynagrodzenia ze stosunku praw autorskich, wynagrodzenie ze stosunku służbowego, wynagrodzenie z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent, stypendiów, działalności wykonywanych osobiście, świadczeń przedemerytalnych, emerytur czy zasiłków.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Jeszcze do niedawna rozliczenie PIT-37 było możliwe jedynie poprzez ręczne wypełnienie formularza w formie papierowej. W ostatnim czasie pojawiły się jednak fantastyczne programy online, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe rozliczenie się z “fiskusem”. Przykładem jest pit 37 online, z którego można korzystać w wersji online, jak i po ściągnięciu na komputer. Program ten posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL i rekomendowany jest przez Instytut Polskiej Księgowości.

Przed rozpoczęciem wypełniania PIt-37 warto przygotować sobie wszystkie potrzebne dokumenty, w tym swój dokumenty tożsamości. Atutem programu online jest fakt, że dostępne są w nim wszystkie aktualne druki. Ponadto, program ten wychwytuje wiele błędów, jakie może popełnić podatnik. Z programem do wypełniania deklaracji podatkowych unikniesz braku podpisu podatnika, wpisania błędnego numeru PESEL lub NIP, a co najważniejsze unikniesz pomyłek w obliczeniach.

PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Wypełnienie formularza PIT-37 wymaga posiadania PIT-11. Ten dokumenty wydawany jest najczęściej pracownikowi przez pracodawcę. Jest on niezbędny, gdyż w rozliczeniu PIT-37 musimy umieścić informacje zawarte w PIT-11. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest dostarczenie tego PIT-u pracownikowi najpóźniej do ostatniego dnia lutego 2021 roku. Mało tego, każdy PIT-11 powinien znaleźć się wpierw w Urzędzie Skarbowym i musi mieć to miejsce najpóźniej do końca stycznia 2021 roku.

Jeśli posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty, możesz śmiało wypełniać PIT-37 i wysyłać go do prawidłowego Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, że nie możesz przekroczyć terminu, czyli daty 30 kwietnia 2021 roku.

 

 

  

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C