PKP Energetyka S.A. wchodzi na nowy rynek

C

10-05-2010

  PKP Energetyka S.A. nie tylko będzie dostarczać energię elektryczną i wykonywać usługi elektroenergetyczne. Dzięki otrzymanej z Urzędu Regulacji Energetyki koncesji, spółka już wkrótce będzie również handlować paliwami ciekłymi. PKP Energetyka S.A. otrzymała z Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwami ciekłymi - olejami napędowymi na kolejowych stacjach paliw. Dla spółki, zajmującej się dotychczas obrotem i dystrybucją energii elektrycznej oraz usługami elektroenergetycznymi oznacza to wejście na nowy rynek, rynek paliw płynnych.     Udzielona koncesja na obrót paliwami płynnymi dla PKP Energetyka S.A. obowiązuje od 20 lipca br do 31 grudnia 2030. Na jej podstawie spółka będzie prowadzić sprzedaż paliw, początkowo, na dwunastu kolejowych stacjach paliw, zlokalizowanych w całej Polsce (Węgliniec, Kamieniec Ząbkowicki, Grudziądz, Toruń, Żurawica, Kraków Płaszów, Stalowa Wola - Rozwadów, Nowy Sącz, Tarnów, Czechowice Dziedzice, Białystok i Czeremcha). Na nich wszyscy przewoźnicy kolejowi będą mieć zapewniony dostęp do paliwa, niezbędnego do zapewnienia ruchu pociągów z wykorzystaniem napędu spalinowego (np. szynobusy).   {modal href="/images/stories/aktualnosci/stacja_big.jpg"}{/modal}Dotychczas w większości kolejowe stacje paliw były użytkowane i eksploatowane przez PKP Cargo S.A. Dzięki decyzji URE  PKP Energetyka S.A. zamierza płynnie (bez zakłóceń w pracy) przejąć te, które objęte są otrzymaną koncesją. Po rozpoczęciu na nich działalności spółka rozpocznie proces inwestycyjny, związany z całkowitą odbudową obiektów. PKP Energetyka S.A. będzie starać się również o rozszerzenie koncesji na pozostałe kolejowe stacje paliw.   Dzięki podjętym działaniom przez PKP Energetyka S.A. wszyscy przewoźnicy kolejowi będą mieli zapewniony równorzędny dostęp do kolejowych stacji paliw.   - To dla nas ważny krok w rozwoju firmy i dywersyfikacji prowadzonej działalności - mówi Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu PKP Energetyka S.A. - Aby otrzymać koncesję musieliśmy spełnić szereg wymogów. Jestem głęboko przekonany o tym, że przeprowadzone inwestycje wpłyną na poprawę obsługi wszystkich naszych partnerów biznesowych.  

 

PKP Energetyka S.A. nie tylko będzie dostarczać energię elektryczną i wykonywać usługi elektroenergetyczne. Dzięki otrzymanej z Urzędu Regulacji Energetyki koncesji, spółka już wkrótce będzie również handlować paliwami ciekłymi.


PKP Energetyka S.A. otrzymała z Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwami ciekłymi – olejami napędowymi na kolejowych stacjach paliw. Dla spółki, zajmującej się dotychczas obrotem i dystrybucją energii elektrycznej oraz usługami elektroenergetycznymi oznacza to wejście na nowy rynek, rynek paliw płynnych.

 

 

Udzielona koncesja na obrót paliwami płynnymi dla PKP Energetyka S.A. obowiązuje od 20 lipca br do 31 grudnia 2030. Na jej podstawie spółka będzie prowadzić sprzedaż paliw, początkowo, na dwunastu kolejowych stacjach paliw, zlokalizowanych w całej Polsce (Węgliniec, Kamieniec Ząbkowicki, Grudziądz, Toruń, Żurawica, Kraków Płaszów, Stalowa Wola – Rozwadów, Nowy Sącz, Tarnów, Czechowice Dziedzice, Białystok i Czeremcha). Na nich wszyscy przewoźnicy kolejowi będą mieć zapewniony dostęp do paliwa, niezbędnego do zapewnienia ruchu pociągów z wykorzystaniem napędu spalinowego (np. szynobusy).

 

{modal href=”/images/stories/aktualnosci/stacja_big.jpg”}{/modal}Dotychczas w większości kolejowe stacje paliw były użytkowane i eksploatowane przez PKP Cargo S.A. Dzięki decyzji URE  PKP Energetyka S.A. zamierza płynnie (bez zakłóceń w pracy) przejąć te, które objęte są otrzymaną koncesją. Po rozpoczęciu na nich działalności spółka rozpocznie proces inwestycyjny, związany z całkowitą odbudową obiektów. PKP Energetyka S.A. będzie starać się również o rozszerzenie koncesji na pozostałe kolejowe stacje paliw.

 

Dzięki podjętym działaniom przez PKP Energetyka S.A. wszyscy przewoźnicy kolejowi będą mieli zapewniony równorzędny dostęp do kolejowych stacji paliw.

 

– To dla nas ważny krok w rozwoju firmy i dywersyfikacji prowadzonej działalności – mówi Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu PKP Energetyka S.A. – Aby otrzymać koncesję musieliśmy spełnić szereg wymogów. Jestem głęboko przekonany o tym, że przeprowadzone inwestycje wpłyną na poprawę obsługi wszystkich naszych partnerów biznesowych.

 


Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C