Poczta Polska pomaga walczyć z koronawirusem

C

31-03-2020


Narodowy operator oprócz realizacji usług pocztowych, podejmuje szereg działań na rzecz instytucji, które walczą z epidemią. W ramach „Akcji specjalnych” spółka dostarcza płyny dezynfekujące do szpitali, przychodni oraz policji i straży granicznej. Utworzyła także zaplecze magazynowe dla Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze przesyłki z płynami dezynfekującymi trafiły 10 marca br. do sortowni w Łodzi. W kolejnych dniach zostały dostarczone w formie przesyłek Kurier 48 do ZOZ-ów i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i NFZ, a następne do szpitali (w tym zakaźnych), Policji i Straży Granicznej. W sumie pocztowcy doręczyli w pierwszych dniach marca ok. 22 tys. pięciolitrowych pojemników.

Od 18 marca płyny zaczęły trafiać do aptek (około 13 tys. pojemników 5 litrowych). A w kolejnych dniach do 200 Młodzieżowych oraz Specjalnych Ośrodków Wychowawczych. Od piątku 27 marca rozpoczęła się dystrybucja środków bakteriobójczych do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Poczta Polska jest ważną, głównie ze względów logistycznych, spółką skarbu państwa w nadzorze Ministerstwa Aktywów Państwowych – stwierdza Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Należy do całego łańcucha firm, które wspierają potrzebujących i odpowiadają na apele o pomoc. My staramy się tak koordynować te działania, by wsparcie było skuteczne, dawało efekty jak najdłużej i było bezpieczne dla pracowników naszych firm.

W ramach współpracy z resortem zdrowia Poczta Polska utworzyła Magazyn Rezerw Środków Ochrony Osobistej. Magazyn o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych znajduje się w sortowni w Łodzi.  Trafiły do niego nie tylko płyny dezynfekujące, ale też fartuchy (transport ze Szwecji na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu). Z kolei z magazynu w Lublinie pocztowcy dystrybuowali gogle.

Czas walki z epidemią wymaga od nas wszystkich podjęcia szczególnych działań – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej. Poczta Polska dzięki swojemu doświadczeniu zdobytemu m.in. w ramach realizacji akcji specjalnych takich jak „matury”, czy „egzaminy radcowskie” mogła skutecznie i w krótkim terminie wywiązać się działań zleconych przez Ministerstwo Zdrowia. To dopiero początek naszej współpracy z instytucjami rządowymi. W miarę możliwości będziemy włączać się w kolejne akcje przeprowadzane zarówno przez resort zdrowia, jak też przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, Agencję Rozwoju Przemysł oraz Agencję Rezerw Materiałowych – dodaje Przemysław Sypniewski.

26 marca br. ARP i KGHM zorganizowały transport lotniczy z Chin środków ochrony osobistej dla Ministerstwa Zdrowia. Całą logistykę z lotniska do Łodzi przeprowadziła Poczta Polska. W trzech samochodach ciężarowych, które przewoziły ładunek z Warszawy do Łodzi znalazły się przede wszystkim maseczki i jednorazowe rękawiczki. Dystrybucja może być prowadzona w ramach akcji specjalnych MZ lub za pośrednictwem wojska.

Już teraz Poczta Polska rozpoczęła przygotowania do utworzenia drugiego Magazynu Rezerw Środków Ochrony Osobistej w Grodzisku Mazowieckim.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C