Rekordowa umowa PESA z Deutsche Bahn podpisana!

C

19-09-2012

  Umowa między bydgoską firmą a niemieckim przewoźnikiem została podpisana dzisiaj rano. Zakłada dostawę nawet 470 pociągów w ciągu jedynie pięciu lat. Pełne wypełnienie kontraktu przez PESA przyniesie firmie dochód w postaci 5 miliardów złotych. Umowa będzie ważna do 2018 roku, z opcją przedłużenia o 2 lata.       Jak podaje Rynek Kolejowy: umowa przewiduje dostawę w dwóch zadaniach: do 120 pociągów spalinowych Link o prędkości maksymalnej 120 km/h i pojemności od 50 do 100 miejsc, oraz aż 350 Linków o prędkości maksymalnej 140 km/h i pojemności od 50 do 220 miejsc.   Pojazd w malowaniu Deutsche Bahn Ilość pojazdów zamawianych przez DB będzie jednak zależna od przetargów na przewozy, które zamierza wygrywać niemiecki przewoźnik.   Dr Volker Kefer - członek zarządu Deutsche Bahn - przed podpisaniem umowy podkreślał bogate doświadczenie PESA Bydgoszcz, wysoką jakość jej produktów oraz fakt spełniania wszelkich norm europejskich. - To wyzwanie, któremu podołamy - dodał Robert Świechowicz członek zarządu PESA Bydgoszcz SA. - Seria pojazdów Link jest najbardziej dopracowaną serią pojazdów spalinowych w Europie - zaznaczył.   Link jest jednoprzestrzennym, klimatyzowanym spalinowym zespołem trakcyjnym nowej generacji. To kolejny DMU produkcji PESA, pierwszy spełniający spełniające wymagania najnowszej normy zderzeniowej, skonstruowany z myślą o bezpieczeństwie pasażerów i obsługi pojazdów. Na czołach pojazdu znajdują się obszerne, komfortowe kabiny maszynisty, umożliwiające jazdę w obu kierunkach. Link wyposażony jest w silnik III b nowej generacji o niskim zużyciu paliwa, odpowiadający ekologicznej dyrektywie EU 26/2004.   Osiąga maksymalną prędkość eksploatacyjną 120 km/h (opcjonalnie 140 km/h). Pojazd wyposażony jest w nowoczesny system informacji pasażerskiej składający się z wyświetlaczy i automatycznego zapowiadania stacji ? zintegrowanego z GPS, wariantowo możliwy jest dostęp do bezprzewodowego internetu. DMU został zaprojektowany zgodnie z wymogami TSI PRM. Jest przystosowany do obsługi pasażerów z ograniczeniami ruchowymi, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. W 2012 roku PESA przekaże pierwsze z 31 Linków zamówionych przez Ćeske Drahy, a także rozpocznie dostawy dla niemieckiego przewoźnika Regentalbahn AG, który zamówił 12 takich pojazdów. W Polsce dwa takie pojazdy zamówiło województwo Zachodniopomorskie.

 

pesaUmowa między bydgoską firmą a niemieckim przewoźnikiem została podpisana dzisiaj rano. Zakłada dostawę nawet 470 pociągów w ciągu jedynie pięciu lat. Pełne wypełnienie kontraktu przez PESA przyniesie firmie dochód w postaci 5 miliardów złotych. Umowa będzie ważna do 2018 roku, z opcją przedłużenia o 2 lata.


 

 

 


Jak podaje Rynek Kolejowy: umowa przewiduje dostawę w dwóch zadaniach: do 120 pociągów spalinowych Link o prędkości maksymalnej 120 km/h i pojemności od 50 do 100 miejsc, oraz aż 350 Linków o prędkości maksymalnej 140 km/h i pojemności od 50 do 220 miejsc.

 

db_pesa1

Pojazd w malowaniu Deutsche Bahn


Ilość pojazdów zamawianych przez DB będzie jednak zależna od przetargów na przewozy, które zamierza wygrywać niemiecki przewoźnik.  


Dr Volker Kefer – członek zarządu Deutsche Bahn – przed podpisaniem umowy podkreślał bogate doświadczenie PESA Bydgoszcz, wysoką jakość jej produktów oraz fakt spełniania wszelkich norm europejskich. – To wyzwanie, któremu podołamy – dodał Robert Świechowicz członek zarządu PESA Bydgoszcz SA. – Seria pojazdów Link jest najbardziej dopracowaną serią pojazdów spalinowych w Europie – zaznaczył.

 

Link jest jednoprzestrzennym, klimatyzowanym spalinowym zespołem trakcyjnym nowej generacji. To kolejny DMU produkcji PESA, pierwszy spełniający spełniające wymagania najnowszej normy zderzeniowej, skonstruowany z myślą o bezpieczeństwie pasażerów i obsługi pojazdów. Na czołach pojazdu znajdują się obszerne, komfortowe kabiny maszynisty, umożliwiające jazdę w obu kierunkach. Link wyposażony jest w silnik III b nowej generacji o niskim zużyciu paliwa, odpowiadający ekologicznej dyrektywie EU 26/2004.

 

Osiąga maksymalną prędkość eksploatacyjną 120 km/h (opcjonalnie 140 km/h). Pojazd wyposażony jest w nowoczesny system informacji pasażerskiej składający się z wyświetlaczy i automatycznego zapowiadania stacji ? zintegrowanego z GPS, wariantowo możliwy jest dostęp do bezprzewodowego internetu. DMU został zaprojektowany zgodnie z wymogami TSI PRM. Jest przystosowany do obsługi pasażerów z ograniczeniami ruchowymi, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.


W 2012 roku PESA przekaże pierwsze z 31 Linków zamówionych przez Ćeske Drahy, a także rozpocznie dostawy dla niemieckiego przewoźnika Regentalbahn AG, który zamówił 12 takich pojazdów. W Polsce dwa takie pojazdy zamówiło województwo Zachodniopomorskie.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C