Resurs wózka widłowego – najważniejsze informacje w jednym miejscu

C

21-12-2020

Jesteś właścicielem wózka widłowego i chcesz dowiedzieć się, co oznacza tajemniczo brzmiący "resurs wózka widłowego"? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź, jakie obowiązki ciążą na każdym posiadaczu wózków jezdniowych unoszących, jak prawidłowo dbać o stan wózka widłowego oraz dlaczego prowadzenie dokumentacji z tym związanej jest wymagane.

Jesteś właścicielem wózka widłowego i chcesz dowiedzieć się, co oznacza tajemniczo brzmiący “resurs wózka widłowego”? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź, jakie obowiązki ciążą na każdym posiadaczu wózków jezdniowych unoszących, jak prawidłowo dbać o stan wózka widłowego oraz dlaczego prowadzenie dokumentacji z tym związanej jest wymagane. Zapraszamy do lektury!

Przepisy regulujące konieczność obliczania resursu wózka widłowego

Do 2018 roku obowiązek obliczania resursu wózka widłowego nie istniał. Wprowadziły go dopiero regulacje z 30 października 2018 roku, wydane przez ministra Przedsiębiorczości i Technologii, regulujące warunki techniczne modernizacji, napraw oraz eksploatacji maszyn UTB (z późniejszymi zmianami).

Maszyny UTB to nic innego jak urządzenia transportu bliskiego. Do tej dość szerokiej kategorii zalicza się między innymi wszystkich typów popularne wózki widłowe. To właśnie z uwagi na taką klasyfikację wózki jezdniowe unoszące zobowiązane są do przechodzenia okresowych kontroli technicznych pod kątem obliczania resursu – czyli przewidywanego okresu zdolności użytkowej pojazdu (także w odniesieniu do poszczególnych jego części).

Na urządzeniach UTB ciąży także obowiązek odtworzenia dotychczasowej historii eksploatacji, co jest niezbędne, aby prawidłowo wyliczyć resurs.

Jakie dane są niezbędne do obliczenia resursu?

Do rzeczowej oceny stanu technicznego oraz poprawnego wyliczenia resursu wózka widłowego konieczne jest sporo danych. Należą do nich między innymi:

  • dane techniczne wózka widłowego;
  • ilość przepracowanych motogodzin;
  • obciążenie urządzenia podczas pracy;
  • stan techniczny pojazdu;
  • warunki, w jakich pracuje wózek widłowy.

Na podstawie wyżej wymienionych danych sporządza się dokumentację resurs.

Kto powinien obliczać resurs wózka widłowego?

Jak zaznaczyliśmy już powyżej, każdy wózek widłowy powinien posiadać obliczony resurs. Do zadbania o sporządzenie tego typu dokumentacji zobowiązani są właściciele pojazdów UDT. Jednak nie muszą oni wyliczeń dokonywać samodzielnie! Istnieje szereg specjalistów oraz serwisów wózków widłowych, które dokumentację resurs są w stanie sporządzić w cenie już nawet od 299zł netto.

Podczas obliczania resursu, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, którzy na co dzień zajmują się tego typu badaniami i doskonale znają się na wózkach jezdniowych unoszących.

Nieprawidłowo wyliczony resurs pojazdu może skutkować:

  • karami finansowymi nałożonymi na zakład pracy i pracodawcę;
  • nadmiernym zużyciem się części lub mechanizmów, powodującym nagłą rozległą awarię sprzętu.

Choć wielu przedsiębiorców na początku krytykowało ideę wprowadzenia konieczności resursu dla wózków widłowych, pomysł ten narodził się w konkretnym celu.

Skąd pomysł obliczania resursu?

Cel obliczania resursu wózków widłowych jest bardzo prosty – rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczeństwo operatorów i transportowanych ładunków, przez regularne kontrolowanie stanu technicznego pojazdu. Nadmierne zużycie elementów, brak aktualnych, regularnych przeglądów, bagatelizowanie usterek – to wszystko może stać się początkiem groźnej awarii.

Nadzorowane wózki widłowe, które są pod stałą kontrolą konserwatora nie tylko są bezpieczne, ale również bardziej wydajne. Ich praca przebiega bezproblemowo, silnik nie ma problemów z poborem paliwa, a energia z baterii zużywana jest w jednostajny, równy sposób. Ilość wykonywanych cykli pracy w ciągu zmiany jest stosunkowo dość równa, a sam proces transportowania czy składowania ładunków przebiega płynnie i efektywnie.

Wyliczony resurs wózka widłowego stanowi także zbiór rzetelnych danych dla potencjalnych nabywców używanych wózków widłowych. Teraz, przedsiębiorcy nie muszą się już obawiać, że sprzęt, który chcą kupić będzie posiadał jakieś ukryte wady, które wyjdą na jaw dopiero w trakcie pracy po zakupie. Każdy element, który został wymieniony jest odnotowany w dokumentacji, tak samo jak każde usunięcie usterki czy nawet dotychczasowe warunki pracy. Dzięki temu nowy nabywca może prześledzić dotychczasową historię pracy wózka i oszacować ryzyko zysków i strat, które wynikałyby z zakupu.

Koniec resurs – co dalej?

Dokumentacja resurs określa prognozowany, przewidywany czas przydatności wózka do eksploatacji. Co jednak zrobić w przypadku, gdy wyliczony w dokumentacji okres zbliża się ku końcowi? Nie ma powodów do paniki! Zanim się to stanie należy po prostu zgłosić urządzenie do serwisu wózków widłowych na tak zwany przegląd specjalny.

Przegląd specjalny zakresem obejmuje między innymi:

  • szczegółowe porównanie stanu technicznego urządzenia z posiadaną przez niego dokumentacją,
  • zbadanie rzeczywistego stanu elementów, układów i części;
  • próby i testy (rozruchu, jazdy, unoszenia).

Po przeglądzie specjalnym, właściciel zobowiązany jest do dokonania (oczywiście w serwisie wózków widłowych) remontu: niezbędnych napraw, wymiany wspomnianych w resursie elementów itd. Gdy wszystko jest już gotowe, nowy resurs UDT może zostać ponownie wyliczony a wózek ponownie oddany do dalszej eksploatacji.

Brak resursu – konsekwencje

Co w przypadku urządzeń transportu bliskiego, które nie posiadają resursu? Konsekwencje unikania odpowiedzialności i nieprawidłowego nadzoru nad wózkami mogą być naprawdę poważne. W trakcie kontroli, zarówno Państwowej Inspekcji Pracy, jak i inspektorów UDT, jeżeli odkryją oni, iż eksploatowany w firmie pojazd nie posiada aktualnych, ważnych dokumentów, mogą zatrzymać sprzęt. Ryzyko jest zatem duże, tym bardziej, że w przypadku braku dokumentacji resurs naraża się nie tylko firmę na wyłączenie z eksploatacji sprzętu, ale także – ryzykuje zdrowiem pracowników, którzy w wyniku niesprawności sprzętu, mogą odnieść obrażenia w trakcie awarii.

Resurs wózka widłowego – podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego resurs wózka widłowego jest tak ważny i kto musi go wykonywać. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam ideę dbania o prawidłowy stan wózków widłowych, gdyż nie tylko jest to opłacalne, ale też sprzyja bezpieczeństwu w firmie oraz efektywnej, wydajnej pracy na co dzień.

Szukasz firmy, która kompleksowo wykona przegląd specjalny i sporządzi dokumentację resurs? Sprawdź, co oferuje serwis wózków widłowych Lemarpol w zakresie obliczania resursu wózków widłowych!

 

 

 

  

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C