Rohlig Suus Logistics: bezgotówkowo i bezdotykowo

C

28-08-2020

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do  wzrostu e-commerce i wymusiła na przedsiębiorstwach adaptację do zmieniającej się rzeczywistości. Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw firma Rohlig Suus Logistics wprowadziła nowe usługi: dostawę bezdotykową oraz możliwość płatności BLIK.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do  wzrostu e-commerce i wymusiła na przedsiębiorstwach adaptację do zmieniającej się rzeczywistości. Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw firma Rohlig Suus Logistics wprowadziła nowe usługi: dostawę bezdotykową oraz możliwość płatności BLIK.

 

Lockdown i związana z tym ograniczona możliwość wychodzenia z domu oraz robienia zakupów w sklepach stacjonarnych przyczyniły się do wzrostu e-handlu w Polsce. Jak wynika z analizy banku Santander, udział e-commerce w polskim handlu detalicznym wzrósł w ciągu zaledwie kilku tygodni z 5,5% na koniec 2019 r. do prawie 12% w szczytowym momencie pandemii.

Dla porównania, analogiczny wzrost sprzedaży internetowej na największym rynku e-commerce na świecie, czyli w USA, zajął prawie siedem lat. Beneficjentami tak szybkiego wzrostu są nie tylko sklepy internetowe, ale także firmy logistyczne, które notują duże wzrosty liczby zleceń od klientów z sektora e-commerce.

– W ostatnich miesiącach obserwujemy coraz większy udział e-commerce w transporcie ogółem – tylko w maju liczba zleceń w tym segmencie wzrosła o 32% – mówi Sławomir Wujek, dyrektor produktu dystrybucji krajowej w Rohlig Suus Logistics. – Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że z dnia na dzień musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości, w której kontakt międzyludzki został ograniczony do niezbędnego minimum. Wzmożone zainteresowanie zakupami online, obostrzenia sanitarne, a także troska o bezpieczeństwo dostaw znacznie przyspieszyły wprowadzenie nowych rozwiązań, na przykład bezdotykowego potwierdzenia odbioru.

W usłudze tej wykorzystywana jest aplikacja, która zainstalowana jest na urządzeniach mobilnych kierowców. W dniu realizacji zlecenia, klient otrzymuje powiadomienie z kodem, który następnie podaje przy odebraniu przesyłki. Dzięki temu wyeliminowana zostaje konieczności podpisywania dokumentów i kontaktu pomiędzy dostawcą a odbiorcą.

Drugim rozwiązaniem wprowadzonym przez operatora logistycznego jest bezgotówkowa forma płatności za pobraniem za pomocą kodu BLIK. Już od czerwca klienci firmy mogą bezpiecznie – bezdotykowo i bezgotówkowo – dokonać płatności BLIK-iem przy dostawie. Choć usługa jest już dostępna w ofercie firm kurierskich, w przypadku kompleksowych operatorów logistycznych, wciąż nie jest ona powszechnie spotykana.

– Cyfryzacja branży TSL to proces, który w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszył, co widać na przykładzie Rohlig Suus Logistics. W ubiegłym roku wyposażyliśmy kierowców w urządzenia mobilne do obsługi zleceń. Dzięki temu mogliśmy wykonać kolejny krok i umożliwić klientom płacenie za przesyłki za pomocą systemu BLIK. Wprowadzenie tego rozwiązania to nie tylko komfort, ale także zdecydowanie większe bezpieczeństwo pracowników i odbiorców. W dobie pandemii koronawirusa, wdrażanie tego typu usług powinno być traktowane priorytetowo – podsumowuje Wojciech Skup, menedżer projektu w Rohlig Suus Logistics.

 

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C