Rusza program FM Open Lab

C

20-05-2020


Aleksander Kupryjaniuk

FM Logistic CE, operator logistyczny działający w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, uruchamia program dla start-upów. Inicjatywa nosi nazwę FM Open Lab i jest skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę w rzeczywistych warunkach biznesowych.

 

 

Program skierowany jest do wszystkich początkujących przedsiębiorców działających w obszarach logistyki miejskiej, przyszłości transportu, zielonego łańcucha dostaw, robotyzacji automatyzacji oraz waloryzacji danych i blockchain.

Grupa FM, do której należy FM Logistic CE inwestuje w innowacje od 1967 roku, oferując rozwiązania logistyczne, transportowe oraz usługi pakowania, które odpowiadają dynamicznie zmieniającym się wymaganiom konsumentów, wzrostowi handlu elektronicznego i dystrybucji wielokanałowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom innowacji, FM Logistic CE uruchamia program dla start-upów. Hasło przewodnie inicjatywy „Turn your ideas into reality” (ang. przekuj pomysły w rzeczywistość) ma zachęcać start-upowców do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia działań.

– Mamy dużą świadomość zmian, jakie dokonują się poprzez nowe technologie. Jesteśmy niewątpliwie firmą zorientowaną na przyszłość, dlatego dzisiaj, jako pierwszy gracz na rynku operatorów logistycznych otwieramy drzwi jeszcze szerzej na nowe rozwiązania, aby kontynuować dynamiczny postęp technologiczny – mówi Aleksander Kupryjaniuk, Innovation Project Manager w FM Logistic Centralna Europa. – Już przed oficjalnym uruchomieniem projektu mieliśmy pierwsze zgłoszenia. Liczymy na to, że jeszcze w tym kwartale kolejne firmy podejmą wyzwanie.

Program FM Open Lab opiera się na trzech filarach, na które składają się finansowanie, know-how i mentoring. Akcelerator będzie pomagać w uzyskaniu środków z funduszy inwestycyjnych, przewidując w dalszej perspektywie budżet na tzw. seed funding, czyli zapewnienie środków na rozpoczęcie biznesu. W finansowaniu dla wybranych start-upów zapewnione będą przestrzenie co-workingowe w ponad 20 centrach logistycznych, biurach FM oraz biurach partnerów (VCs, akceleratory). Dodatkowo, korzystając z wieloletniego doświadczenia, firma FM Logistic CE oferować będzie wsparcie na etapie opracowywania projektu i zapewnienie ekosystemu swojej działalności – dostęp do platform i całej infrastruktury, dostarczanie danych operacyjnych, pomoc ekspertów. Dzięki temu start-up będzie mógł skupić się na najważniejszym przedmiocie swojej działalności, czyli tworzeniu innowacji.

Program wystartował w Polsce, Czechach i Słowacji jednocześnie, a gdy nabierze tempa, zostanie powielony we wszystkich krajach, w których operuje FM Logistic CE.

Rok 2019 był rokiem przełomowym jeśli chodzi o inwestycje w polskie start-upy – ich suma przekroczyła 1 mld zł. Swój wkład miały tu środki dostarczone przez sektor publiczny, które zwiększyły zaangażowanie prywatnych inwestorów. Przedstawiciele venture capital prognozują, że w najbliższych latach będzie rosło zainteresowanie liczących się, zagranicznych funduszy, powstaną nowe podmioty, a istniejące już fundusze będą zbierać kolejne, jeszcze większe środki na inwestycje.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C