Sektor TSL nadal najstabilniejszy dla szukających pracy

C

19-02-2013

  Efektywna logistyka to recepta wielu firm na sprawne funkcjonowanie w okresie spowolnienia gospodarczego. Odpowiednia wielkość produkcji i sprawna dystrybucja przy minimalnych nakładach kosztowych i maksymalnym zadowoleniu klientów to dzisiejsze wyzwania tej branży. O tym, czego branży potrzeba i kto ma szansę odnieść w niej sukces mówi ekspert firmy doradztwa personalnego Michael Page.       Sektor "Transport, Spedycja, Logistyka" jest jednym z najstabilniejszych w kraju. Na przekór globalnemu spowolnieniu gospodarczemu, koniunktura w branży logistycznej utrzymuje się. Dlaczego? W czasie kryzysu dla wielu firm najważniejsze staje się zachowanie zysków. Jednym ze sposobów stabilizowania oraz poprawy wyników finansowych jest optymalizacja procesów.   Coraz więcej firm decyduje się np. na outsourcing, czyli powierzenie pewnego obszaru działalności wyspecjalizowanym podmiotom. Przedsiębiorstwa starając się skupić na podstawowej działalności biznesowej  przekazują logistykę, magazynowanie i dystrybucję wyspecjalizowanym firmom, które zajmują się wyłącznie tym, dzięki czemu są w stanie zapewnić usługi na najwyższym poziomie.   - W ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie w branży logistycznej w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie - informuje Cédric Kowalski, manager wykonawczy w firmie doradztwa personalnego Michael Page.   Według eksperta Michael Page, w ostatnim czasie najczęściej poszukiwane były osoby na stanowiska: kierownika magazynu i dyrektora logistyki. Objęcie tych etatów wymaga od kandydatów nie tylko doświadczenia, ale także płynnej znajomości języka angielskiego. Dodatkowym atutem jest władanie drugim językiem obcym, a najbardziej pożądana jest znajomość niemieckiego lub francuskiego. Kandydaci na logistyków powinni być wykształceni kierunkowo. Na poziomie managerskim niezbędny jest dyplom w dziedzinie ekonomii, w tym w transporcie i logistyce.   Branża logistyczna zmienia się, ewoluując od świadczenia bardzo prostych usług w stronę działań kompleksowych.   - Takie podejście wymusza zatrudnianie na wyższych stanowiskach managerskich wszechstronnych pracowników. Coraz częściej poszukiwani są kandydaci łączący wykształcenie biznesowe lub finansowe z technicznym, rozumiejący zasady rządzące procesem produkcji i znający najnowsze technologie. Osoby te muszą również posiadać instynkt biznesowy, by wprowadzać jak najbardziej efektywne kosztowo rozwiązania logistyczne. Niestety takich kandydatów jest na rynku ciągle zbyt mało - dodaje Cédric Kowalski.  

 

pracalogEfektywna logistyka to recepta wielu firm na sprawne funkcjonowanie w okresie spowolnienia gospodarczego. Odpowiednia wielkość produkcji i sprawna dystrybucja przy minimalnych nakładach kosztowych i maksymalnym zadowoleniu klientów to dzisiejsze wyzwania tej branży. O tym, czego branży potrzeba i kto ma szansę odnieść w niej sukces mówi ekspert firmy doradztwa personalnego Michael Page.

 

 

 

Sektor “Transport, Spedycja, Logistyka” jest jednym z najstabilniejszych w kraju. Na przekór globalnemu spowolnieniu gospodarczemu, koniunktura w branży logistycznej utrzymuje się. Dlaczego? W czasie kryzysu dla wielu firm najważniejsze staje się zachowanie zysków. Jednym ze sposobów stabilizowania oraz poprawy wyników finansowych jest optymalizacja procesów.

 

Coraz więcej firm decyduje się np. na outsourcing, czyli powierzenie pewnego obszaru działalności wyspecjalizowanym podmiotom. Przedsiębiorstwa starając się skupić na podstawowej działalności biznesowej  przekazują logistykę, magazynowanie i dystrybucję wyspecjalizowanym firmom, które zajmują się wyłącznie tym, dzięki czemu są w stanie zapewnić usługi na najwyższym poziomie.

 

– W ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie w branży logistycznej w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie – informuje Cédric Kowalski, manager wykonawczy w firmie doradztwa personalnego Michael Page.

 

Według eksperta Michael Page, w ostatnim czasie najczęściej poszukiwane były osoby na stanowiska: kierownika magazynu i dyrektora logistyki. Objęcie tych etatów wymaga od kandydatów nie tylko doświadczenia, ale także płynnej znajomości języka angielskiego. Dodatkowym atutem jest władanie drugim językiem obcym, a najbardziej pożądana jest znajomość niemieckiego lub francuskiego. Kandydaci na logistyków powinni być wykształceni kierunkowo. Na poziomie managerskim niezbędny jest dyplom w dziedzinie ekonomii, w tym w transporcie i logistyce.

 

Branża logistyczna zmienia się, ewoluując od świadczenia bardzo prostych usług w stronę działań kompleksowych.

 

Takie podejście wymusza zatrudnianie na wyższych stanowiskach managerskich wszechstronnych pracowników. Coraz częściej poszukiwani są kandydaci łączący wykształcenie biznesowe lub finansowe z technicznym, rozumiejący zasady rządzące procesem produkcji i znający najnowsze technologie. Osoby te muszą również posiadać instynkt biznesowy, by wprowadzać jak najbardziej efektywne kosztowo rozwiązania logistyczne. Niestety takich kandydatów jest na rynku ciągle zbyt mało – dodaje Cédric Kowalski.

 

fb_like

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C