Siódemka wspiera logistycznie Maraton Pisania Listów Amnesty International

C

10-12-2010

  Już po raz 10 z rzędu będzie można wziąć udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Odbywa się on co roku, w okolicach 10 grudnia, kiedy to świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Po raz drugi partnerem logistycznym w Polsce jest firma kurierska Siódemka.   Pomysł pisania listów powstał w Polsce, następnie podchwyciły go sekcje Amnesty w innych krajach i dziś Maraton jest wydarzeniem globalnym - w zeszłym roku odbył się w 50 krajach, w ciągu doby wysłano 730 tys. apeli, w tym 108026 z Polski.   Przyczyniły się one, jak i w latach poprzednich, do poprawy sytuacji  kilkunastu osób. W czterech sytuacjach żądania piszących zostały całkowicie spełnione. Na każdą edycję Maratonu Amnesty International przygotowuje zwięzłe opisy ok. 20 historii. W listach do władz, głów państw lub szefów rządów każdy może domagać się zwolnienia osób więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka. Tym razem do pomocy, więźniom sumienia i osobom narażonym na łamanie praw człowieka, można się włączyć w weekend 11-12 grudnia.   W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w prawie 300 miejscach w całej Polsce, rozpocznie się 11 grudnia o godz. 12.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a zakończy dnia następnego, również w południe. Z miejsc, w których listy były pisane, odbiorą je kurierzy Siódemka S.A. W ramach Maratonu odbędą się warsztaty dla dzieci, dorosłych i profesjonalistów, rozmowy z byłymi więźniami sumienia, spotkania dyskusyjne, pokazy filmów, a także koncert Gaby Kulki i nocne czuwanie w Loży Stalina. Listy powinny być krótkie, napisane w uprzejmej formie i opierać się na faktach. Można je pisać w języku polskim, warto jednak zaznaczyć kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Odbiorcom, przyporządkowanie listów do odpowiednie sprawy, ułatwi podkreślenie imienia i nazwiska osoby, w obronie której piszemy.   Piszemy w obronie Tym razem listy będziemy pisać w obronie kilkunastu osób: - Femi Peters, działacza opozycyjnego z Gambii; - Khady Bas'ne, walczącej o prawdę o zaginionym mężu w Senegalu; - Normy Cruz, walczącej o prawa kobiet w Gwatemali; - Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra, dbającego o bezpieczeństwo imigrantów w Meksyku; - 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowani z domów w Rumunii w 2004 r.; - Zelimkhana Murdalova, więzionego i torturowanego w Federacji Rosyjskiej Czeczenii; - Sabera Ragoubi, torturowanego i skazanego na śmierć w Tunezji; - Walid Yunis Ahmad, torturowanego w irackim areszcie od ponad 10 lat, bez postawienia zarzutów ani zorganizowania procesu; - Mao Hengfenga, działaczki na rzecz praw kobiet w Chinach; - Su Su Nawy, działaczki na rzecz praw pracowniczych w Birmie, odsiadującej wyrok ośmiu lat.

 

Już po raz 10 z rzędu będzie można wziąć udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Odbywa się on co roku, w okolicach 10 grudnia, kiedy to świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Po raz drugi partnerem logistycznym w Polsce jest firma kurierska Siódemka.

 

Pomysł pisania listów powstał w Polsce, następnie podchwyciły go sekcje Amnesty w innych krajach i dziś Maraton jest wydarzeniem globalnym – w zeszłym roku odbył się w 50 krajach, w ciągu doby wysłano 730 tys. apeli, w tym 108026 z Polski.

 

Przyczyniły się one, jak i w latach poprzednich, do poprawy sytuacji  kilkunastu osób. W czterech sytuacjach żądania piszących zostały całkowicie spełnione.


Na każdą edycję Maratonu Amnesty International przygotowuje zwięzłe opisy ok. 20 historii. W listach do władz, głów państw lub szefów rządów każdy może domagać się zwolnienia osób więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka. Tym razem do pomocy, więźniom sumienia i osobom narażonym na łamanie praw człowieka, można się włączyć w weekend 11-12 grudnia.

 

W tym roku

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w prawie 300 miejscach w całej Polsce, rozpocznie się 11 grudnia o godz. 12.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a zakończy dnia następnego, również w południe. Z miejsc, w których listy były pisane, odbiorą je kurierzy Siódemka S.A.


W ramach Maratonu odbędą się warsztaty dla dzieci, dorosłych i profesjonalistów, rozmowy z byłymi więźniami sumienia, spotkania dyskusyjne, pokazy filmów, a także koncert Gaby Kulki i nocne czuwanie w Loży Stalina.


Listy powinny być krótkie, napisane w uprzejmej formie i opierać się na faktach. Można je pisać w języku polskim, warto jednak zaznaczyć kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Odbiorcom, przyporządkowanie listów do odpowiednie sprawy, ułatwi podkreślenie imienia i nazwiska osoby, w obronie której piszemy.

 

Piszemy w obronie


Tym razem listy będziemy pisać w obronie kilkunastu osób:

– Femi Peters, działacza opozycyjnego z Gambii;

– Khady Bas’ne, walczącej o prawdę o zaginionym mężu w Senegalu;

– Normy Cruz, walczącej o prawa kobiet w Gwatemali;

– Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra, dbającego o bezpieczeństwo imigrantów w Meksyku;

– 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowani z domów w Rumunii w 2004 r.;

– Zelimkhana Murdalova, więzionego i torturowanego w Federacji Rosyjskiej Czeczenii;

– Sabera Ragoubi, torturowanego i skazanego na śmierć w Tunezji;

– Walid Yunis Ahmad, torturowanego w irackim areszcie od ponad 10 lat, bez postawienia zarzutów ani zorganizowania procesu;

– Mao Hengfenga, działaczki na rzecz praw kobiet w Chinach;

– Su Su Nawy, działaczki na rzecz praw pracowniczych w Birmie, odsiadującej wyrok ośmiu lat.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C