Incoterms® – co to jest?
Międzynarodowe Reguły Handlu Incoterms® (International Commercial Terms) to zbiór zasad regulujących przebieg międzynarodowych transakcji handlowych opracowany przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC). Przepisy Incoterms® ustalają warunki sprzedaży i zakupu. Wynikają z nich prawa i obowiązki zarówno eksportera, jak i importera w zakresie organizacji transportu, pokrycia jego kosztów oraz ryzyka. Obejmują wszystkie najważniejsze kwestie i stanowią wytyczne dla sporządzania międzynarodowych umów handlowych.
Zasady Incoterms® są stosowane w zasadzie na całym świecie, przez niemal wszystkie przedsiębiorstwa dokonujące transakcji międzynarodowych. Warto jednak wspomnieć, że ich stosowanie nie jest obowiązkowe – to jedynie fakultatywne zalecenia i wytyczne. Najnowsza wersja reguł Incoterms® pochodzi z 2020 roku. Poprzednią opublikowano 10 lat wcześniej, dlatego konieczne było dokonanie pewnych aktualizacji. Pierwszy zbiór zasad dotyczących międzynarodowego handlu opublikowano zaś w 1936 roku.
Czego dokładnie dotyczą zasady Incoterms® 2020?
Zasady Incoterms® 2020 podobnie jak ich poprzednie wersje skupiają się na odpowiedzialności stron transakcji dotyczącej:
- organizacji poszczególnych etapów przygotowania towaru i jego dostawy, w tym załadunku i rozładunku,
- bezpieczeństwa ładunku i jego ubezpieczenia,
- organizacji i koordynacji realizacji formalności związanych z transportem (np. z odprawą celną).
Rozbudowany dokument zawiera zalecenia dla różnych typów kontraktów. Podział na aż 11 reguł handlowych umożliwia dopasowanie zaleceń do charakteru każdej umowy. Ułatwia to stosowanie zasad Incoterms® przy wszystkich transakcjach odbywających się w ruchu międzynarodowym.
Reguły Incoterms 2020
Reguły Incoterms zdecydowanie ułatwiają międzynarodowy obrót towarowy i transport. Warto dołożyć odpowiedniego wysiłku, aby je poznać oraz nauczyć się ich praktycznego i bezbłędnego stosowania. Pomóc w tym mogą odpowiednie szkolenia z Incoterms 2020. Listę szkoleń dotyczących międzynarodowych reguł handlowych Incoterms możemy znaleźć w bazie szkoleń Eventis na stronie https://eventis.pl/szkolenia/incoterms-2020. Szkolenia takie dostępne są w większości dużych miast, a od czasu epidemii koronawirusa znacząco zwiększyła się również oferta szkoleń i kursów realizowanych online. Poniżej zamieszczamy podsumowanie reguł Incoterms i zachęcamy do pogłębiania wiedzy w obszarze TSL, w tym uczestictwa w konferencjach, kursach i szkoleniach dla branży TSL, których listę można znaleźć na https://eventis.pl/wydarzenia/transport-spedycja-logistyka.
- CPT – Transport opłacony przez eksportera do określonego miejsca przeznaczenia towaru. Ryzyko przechodzi na importera w chwili przekazania towaru przewoźnikowi.
- CIF – Wszystkie koszty, w tym transport, ubezpieczenie i cła opłacone przez eksportera do określonego portu przeznaczenia.
- CIP – Koszt transportu i ubezpieczenie opłacone przez eksportera do określonego miejsca przeznaczenia.
- DPU – Wszelkie koszty transportu, ceł po stronie eksportera wraz z dostarczeniem do miejsca docelowego i rozładunkiem.
- DAP – Transport i ryzyko po stronie eksportera w formule drzwi do drzwi, odprawa celna i cło po stronie importera.
- DDP – Transport, ryzyko i cła po stronie eksportera.
- EXW – Eksporter nie ponosi żadnych kosztów transportu i cła. Ryzyko, koszty i transport po stronie importera od momentu wydania towaru z magazynu.
- FCA – Eksporter odpowiada za dostarczenie towaru do wskazanego miejsca do przewoźnika. Koszty transportu i ubezpieczenia od momentu przekazania do przewoźnika są po stronie importera.
- FOB – Eksporter odpowiada za transport i pokrywa koszty oraz ryzyko aż do przekazania towaru na pokład statku.