Sprzeciw KE dla przeniesienia środków UE z kolei na drogi

C

22-10-2012

  Komisja Europejska w dalszym ciągu sprzeciwia się przeniesieniu niewydanych środków UE z projektów kolejowych na drogi w Polsce - powiedział unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Jak poinformował, KE prowadzi obecnie rozmowy z polskim rządem w sprawie procedury i kalendarium wydania unijnych środków na kolei. Kilka miesięcy temu polski rząd wnioskował o przesunięcie na drogi 1,2 mld euro niewydanych środków przeznaczonych na kolej.   buy flonase online cheap lantus online buy inderal buy propecia cheap buy cheap accutane buy lovaza online cheap order clonidine online no prescription   Jednak Komisja Europejska była wówczas temu przeciwna. Polski wniosek był bowiem niezgodny z unijnymi priorytetami w zakresie polityki transportowej, czyli promocją transportu kolejowego.   Komisarz Hahn 5 października br. spotkał się w Warszawie z podsekretarzami stanu w Ministerstwie Transportu, Andrzejem Masselem i Maciejem Jankowskim. Tematem rozmów był m.in. stan realizacji projektów kolejowych współfinansowanych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podczas spotkania nie było jednak mowy o przeniesieniu unijnych środków. Zdaniem komisarza unijne środki przeznaczone na kolej w Polsce powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju, przyczynić się do redukcji emisji CO2 i przybliżyć do rozwoju kolejowego połączenia transeuropejskiego Północ-Południe, które przebiega przez Polskę. Hahn ocenił pozytywnie rządowe plany przeznaczenia 30 proc. środków przypadających na Polskę w kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej UE (2014-2020) na infrastrukturę w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym. W obecnym budżecie na lata 2007-2013 na cele te przeznaczonych zostało 38 proc. środków.   źródło: EurActiv.pl/chronmyklimat.pl

 

raillKomisja Europejska w dalszym ciągu sprzeciwia się przeniesieniu niewydanych środków UE z projektów kolejowych na drogi w Polsce – powiedział unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Jak poinformował, KE prowadzi obecnie rozmowy z polskim rządem w sprawie procedury i kalendarium wydania unijnych środków na kolei. Kilka miesięcy temu polski rząd wnioskował o przesunięcie na drogi 1,2 mld euro niewydanych środków przeznaczonych na kolej.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

 


Jednak Komisja Europejska była wówczas temu przeciwna. Polski wniosek był bowiem niezgodny z unijnymi priorytetami w zakresie polityki transportowej, czyli promocją transportu kolejowego.

 

Komisarz Hahn 5 października br. spotkał się w Warszawie z podsekretarzami stanu w Ministerstwie Transportu, Andrzejem Masselem i Maciejem Jankowskim. Tematem rozmów był m.in. stan realizacji projektów kolejowych współfinansowanych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podczas spotkania nie było jednak mowy o przeniesieniu unijnych środków.


Zdaniem komisarza unijne środki przeznaczone na kolej w Polsce powinny pozytywnie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju, przyczynić się do redukcji emisji CO2 i przybliżyć do rozwoju kolejowego połączenia transeuropejskiego Północ-Południe, które przebiega przez Polskę.


Hahn ocenił pozytywnie rządowe plany przeznaczenia 30 proc. środków przypadających na Polskę w kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej UE (2014-2020) na infrastrukturę w transporcie drogowym, kolejowym i lotniczym. W obecnym budżecie na lata 2007-2013 na cele te przeznaczonych zostało 38 proc. środków.

 

źródło: EurActiv.pl/chronmyklimat.pl

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C