Statoil jest już przygotowany na nadejście mroźniej zimy. 1 grudnia br. na blisko 90 stacjach w Polsce Statoil rozpocznie sprzedaż specjalnie przygotowanego na zimę arktycznego oleju napędowego DieselGold, który umożliwia pracę silnika w temperaturze nawet do -45°C. Paliwo to, wraz z odpowiednim przygotowaniem samochodu do zimy, zapewni każdemu kierowcy bezproblemowe uruchamianie auta nawet po najmroźniejszych nocach. Oprócz arktycznego DieselGold, Statoil przygotował również zimowe gatunki paliw: SupraDiesel, SupraGaz i Suprema 98.
– Standardowe produkty paliwowe dostępne na rynku polskim najczęściej wzbogacane są o dodatki zwane depresatorami. Powoduje to jedynie polepszenie parametrów niskotemperaturowych tych paliw, nie dając gwarancji bezproblemowej eksploatacji w przypadku wystąpienia ekstremalnie niskich temperatur – tłumaczy Rafał Droździak, kierownik grupy kategorii paliw Statoil Poland.
Zimą gdy temperatury spadają poniżej zera, węglowodory parafinowe zawarte w oleju napędowym mogą się krystalizować i wydzielać małe, twarde kryształki parafin. Kryształki te powodują, że paliwo mętnieje, a temperatura, przy której występuje to zjawisko, nazywana jest temperaturą mętnienia. W wyniku dalszego obniżania temperatury, kryształki parafin mają zdolność do łączenia się w większe cząsteczki, które skutecznie blokują przepływ paliwa przez filtr oraz przewody paliwowe.
Zjawisko to jest niebezpieczne, gdyż zakłóca dopływ paliwa do cylindrów, negatywnie wpływa na pracę silnika, a nawet może prowadzić do unieruchomienia samochodu. Graniczna temperatura, przy której jest jeszcze możliwy swobodny przepływ paliwa przez filtr nazywana jest temperaturą blokady zimnego filtra.
Skład arktycznego DieselGold został tak skomponowany, aby zapewnić ekstremalne właściwości niskotemperaturowe, dzięki czemu paliwo to ma obniżoną temperaturę mętnienia oraz temperaturę blokady zimnego filtra.
Arktyczny DieselGold został oparty na oleju napędowym klasy arktycznej, dzięki czemu zapewnia bardziej skuteczną ochronę przed mrozami i zmniejsza ryzyko unieruchomienia pojazdu. Paliwo będzie dostępne na blisko 90 wybranych stacjach Statoil w kraju, w szczególności w regionach północno-wschodnich i wschodnich, tam gdzie średnie dobowe temperatury są najniższe; uruchomienie pojazdu z tym paliwem będzie możliwe nawet przy -45oC.
W pozostałych regionach kraju oferowany będzie zimowy DieselGold, odznaczający się polepszonymi właściwościami niskotemperaturowymi. Jednak w przypadku wystąpienia ekstremalnie niskich temperatur, również w tych regionach planowane są okresowe dostawy paliwa arktycznego.
– Naszą ambicją jest to, aby kierowcy tankujący na naszych stacjach mieli pewność, że ich samochody jeżdżą na jednym z najlepszych olejów napędowych dostępnych w Polsce, który zapewni rozruch silnika nawet podczas najsilniejszych mrozów – informuje Aleksandra Machnicka, dyrektor Działu Marketingu Statoil Poland.
DieselGold to olej napędowy, wzbogacony o innowacyjny pakiet dodatków. Specjalny skład DieselGold przyczynia się do równomiernego i całkowitego spalania paliwa. W rezultacie jednostka napędowa pracuje płynnie i wydajnie, zmniejsza się zużycie paliwa oraz emisja szkodliwych związków zawartych w spalinach. Ponadto inhibitory korozji, zawarte w DieselGold, zabezpieczają układ paliwowy przed przedwczesnym zużyciem, a dodatki anty-pienne pozwalają na szybkie tankowanie do pełna.
Pozostałe produkty paliwowe dostępne na stacjach Statoil również są przygotowane na nadchodzące mrozy. Olej napędowy SupraDiesel sprzedawany jest w zimowej odmianie i zapewnia bezproblemową eksploatację w typowych zimowych warunkach. Zimowy SupraGaz ma dobrane proporcje składu w taki sposób, aby w trudnych warunkach atmosferycznych ilość gazu bardziej lotnego (propanu) była odpowiednio większa, dzięki czemu silnik może pracować równomiernie i wydajnie.
Zimowe benzyny również posiadają zmodyfikowany skład, który powoduje zwiększoną prężność par oraz wyższy indeks lotności tych paliw. Parametry te wpływają na łatwość rozruchu i prawidłową eksploatację silnika w ujemnych temperaturach. Zimowa Suprema 98 wzbogacona jest ponadto dodatkiem uszlachetniającym, zwiększającym bezpieczeństwo pracy jednostki napędowej. Dodatek ten swoim działaniem sprawia, że silnik jest chroniony przed osadami, co przyczynia się do wydłużenia jego żywotności oraz zwiększenia osiągów.
Równie ważne jest, aby pamiętać o dobrym przygotowaniu samochodu do zimy.
STATOIL RADZI?
Co zrobić, aby samochód nie “zamarzł”?
Samochód należy odpowiednio przygotować przed zimą, a zwłaszcza mrozami:
1. Usuń ze zbiornika i układu paliwowego zgromadzoną w nim wodę
W układzie paliwowym może zbierać się woda. W razie konieczności należy usunąć wodę z układu w specjalistycznym serwisie lub po sprawdzeniu zaleceń producenta pojazdu, poprzez dolanie specjalnego dodatku.
2. Wymień filtr paliwa
Woda może się zbierać również w filtrze paliwa. Stanowi to poważne zagrożenie funkcjonowania każdego układu paliwowego ? zawsze wtedy, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Zamarznięta woda ogranicza przepływ odpowiedniej ilości paliwa, co w konsekwencji może spowodować zakłócenia w pracy silnika, a nawet jego unieruchomienie. Aby zapobiec takim sytuacjom najlepiej jest wymienić przed zimą filtr paliwa na nowy.
3. Sprawdź stan naładowania akumulatora
Akumulator odgrywa kluczową rolę podczas uruchamiania silnika. Dobrze jest sprawdzić stopień jego zużycia w warsztacie samochodowym. Warto pamiętać, że akumulator należy wymieniać maksymalnie co 5 lat, bez względu na przebieg samochodu.
4. Tankuj zimowe paliwo
Zanim nadejdą mrozy i temperatura spadnie poniżej 0°C, należy rozpocząć stosowanie paliw zimowych. Szczególnie istotne jest to w przypadku oleju napędowego oraz autogazu (LPG). Statoil oferuje paliwa dostosowane do warunków zimowych na wszystkich stacjach w kraju.
Co zrobić, jeśli samochód z silnikiem diesla “zamarznie”?
Przede wszystkim powinniśmy zaprzestać ponownych prób uruchomienia silnika, aby nie doprowadzić do uszkodzenia elementów układu paliwowego, rozrusznika lub akumulatora. Następnie samochód należy umieścić w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura dodatnia i pozostawić go na kilka godzin. Po takiej operacji pojazd można spróbować uruchomić ponownie, praktycznie bez żadnej ingerencji mechanika.
Jeżeli uruchomienie silnika powiedzie się, do zbiornika paliwa należy dolać tzw. depresator (dostępny na stacjach paliw Statoil), który zwiększy odporność paliwa na wytrącanie się w nim kryształków parafiny. Następnie należy udać się na stację paliw w celu zatankowania oleju napędowego arktycznego lub o polepszonych parametrach zimowych, który dostosowany jest do panujących w danym regionie temperatur. Jeżeli nadal ? mimo ogrzania samochodu ? silnik wciąż nie daje się uruchomić, należy poprosić o pomoc warsztat samochodowy.
Co zrobić, jeżeli samochód z silnikiem diesla “zaczyna przerywać” podczas jazdy w niskich temperaturach?
W takiej sytuacji można kontynuować jazdę na niższych biegach i niezbyt wysokich obrotach silnika, tak aby dojechać do stacji paliw, na której można zatankować olej napędowy arktycznego lub o polepszonych parametrach zimowych dostosowany do panujących w danym regionie temperatur. Po tej czynności można próbować kontynuować jazdę, początkowo również unikając wysokich obrotów, aż do ustąpienia wcześniejszych objawów. Jeżeli “przerywanie silnika” nie ustąpi, należy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego i poinformować o wcześniej podjętych działaniach.
Fot. SXC