Powołane do życia w październiku 2016 r. Stowarzyszenie Liderek w Biznesie Ladies First 28 lutego zorganizowało spotkanie prasowe, podczas którego przedstawiło główne cele swoich działań oraz plany na bieżący rok. W trakcie spotkania opowiadano o korzyściach wynikających z zatrudnienia kobiet w przemyśle.
Ladies First to pierwsza platforma networkingowa w Polsce zrzeszająca kobiety zarządzające w przemyśle, logistyce, nieruchomościach i innych kluczowych branżach. Wśród członkiń obecnie jest ponad 90 osób, przedstawicielek kluczowych firm na rynku, a działaniami Stowarzyszenia zarządza Katarzyna Pyś-Fabiańczyk (BNP Paribas Real Estate), Dagmara Głowacka (DGAcademy) i Marta Kołodziejska (Goodman).
Specyfika grupy
„To, co nas wyróżnia, to specyfika naszej stale rosnącej grupy, chęć wzajemnego wsparcia i potrzeba działania kobiet, które w swojej karierze zawodowej osiągnęły wiele i chcą zmieniać zastaną rzeczywistość” powiedziała Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, prezes Stowarzyszenia „Jestem przekonana, że nasze projekty realnie wpłyną zarówno na walkę ze stereotypowym myśleniem, przełamywanie wewnętrznych i zewnętrznych barier, a także na wprowadzenie nowych rozwiązań instytucjonalnych w biznesie.”
Oprócz cyklicznych projektów, takich jak otwarte spotkania networkingowe i newsletter Success Stories, mówiono także o nowych przedsięwzięciach jak Baza Ekspertek i plan wdrożenia cyklu szkoleń „Women Leadership-Przywództwa kobiet w biznesie”.
Projekt stworzenia Bazy Ekspertek, kobiet specjalizujących się w zarządzaniu w różnych dziedzinach biznesowych, powstał z myślą o wzmocnieniu reprezentacji kobiet w wypowiedziach dla mediów branżowych i ogólnopolskich. Do udziału w nim zostały zaproszone kobiety, których kompetencje, doświadczenie i wiedza pozwalają na profesjonalne prowadzenie wystąpień publicznych oraz komentowanie rynku. Z kolei szkolenia w zakresie przywództwa w biznesie umożliwią przekazanie wiedzy praktycznej i zapewnią wsparcie dla kobiet w kształtowaniu ich kariery zawodowej oraz zdobywanie i doskonalenie kompetencji.
„To co szczególnie wyróżnia kobiety, to: skuteczna realizacja projektów pod presją czasu, szybkie przyswajanie wiedzy i nauka obsługi narzędzi wspierających pracę, precyzyjne wykonywanie zadań, sprawna organizacja pracy, umiejętność współpracy, skuteczne zarządzanie zespołem, budowanie zaufania i relacji interpersonalnych, dostrzeganie i analiza złożoności procesów” powiedziała Małgorzata Połeć Włoch, dyrektor operacyjny regionu CSE Europe RedBull, ekspertka Stowarzyszenia Ladies First.
Szklany sufit
„Kobiety są tak samo produktywne jak mężczyźni, mają ambicje, ale nadal ciężko im przebić szklany sufit. Od 6 lat wspieram żeńską część polskiego świata logistyki w ramach Forum Kobiet w Logistyce. Badania, które przeprowadziliśmy na temat zatrudnienia kobiet w roku 2015 wskazują wprost – zbyt mało kobiet zajmuje stanowiska menedżerskie w branży logistycznej (poniżej 30%), a charakteryzuje je dążenie do usprawniania komunikacji, współpraca a nie rywalizacja, jakość a nie cena, otwarcie na informatyzację i usprawnienia. Pomimo, że większość menedżerek uczestniczy w tworzeniu strategii firmy (70%), to swój wpływ na nią oceniają bardzo nisko: od 5 do 20%. Wniosek jest jeden: potrzebne jest im wsparcie i promowanie kobiet, w czym doskonale pomóc może taka organizacja jak Ladies First” stwierdziła Beata Trochymiak z Forum Kobiet w Logistyce, redaktor naczelna Pracujwlogistyce.pl i ekspertka Stowarzyszenia.