Studenci z SGGW i Politechniki Krakowskiej najlepiej zaprojektowali sieć logistyczną i wygrali konkurs DPD Polska

C

29-07-2014

W kwietniu tego roku firma DPD Polska ogłosiła konkurs dla studentów uczelni i kierunków logistycznych na opracowanie najefektywniejszego modelu sieci logistycznej. W połowie lipca konkurs został rozstrzygnięty.       Projekt został zorganizowany pod hasłem „Wykołuj optymalne rozwiązanie” w ramach polityki zrównoważonego rozwoju DPD Polska. Zadanie polegało na zoptymalizowaniu modelu sieci transportowej, umożliwiającej doręczenia przesyłek w standardzie „next bussiness day”. Wykorzystując realne dane studenci mieli okazję poznać specyfikę branży TSL.   Do współzawodnictwa zgłosiło się sześć uczelni – Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka,  Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w  Warszawie i Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. Stawką były atrakcyjne nagrody finansowe dla uczestników i grant dla uczelni, której zespół najlepiej rozwiąże zadanie.   Prace trwały trzy miesiące. Warto docenić, że zbiegły się z letnią sesją egzaminacyjną, co dla wielu studentów stanowiło nie lada wyzwanie. Wszystkie zespoły nadesłały swoje opracowania w terminie. Zostały one dokładnie przeanalizowane i ocenione pod kątem zgodności z kryteriami wyznaczonymi przez organizatorów.   Zdaniem Rafała Nawłoki, prezesa DPD Polska, udział w konkursie na pewno zaprocentuje w dalszej karierze młodych logistyków. „Cieszy nas wysoki poziom merytoryczny większości prac. Liczymy, że właśnie ich autorzy – młodzi, przedsiębiorczy ludzie, którzy dobrze rozumieją współczesny świat i powszechnie korzystają z e-commerce, będą niebawem wdrażać innowacje w naszej branży” – mówi prezes Nawłoka.   Pierwsze miejsce zajęły ex aequo zespół Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i zespół Politechniki Krakowskiej. Drużyny tych dwóch uczelni zostały docenione za metodologię podejścia, uwzględnienie zmian na rynku, w tym szybkiego rozwoju e-commerce, oraz kompletność rozwiązania. Doceniono także trafność wniosków, które w dużej mierze pokrywają się z doświadczeniami DPD. Trzecie miejsce zajął zespół Politechniki Warszawskiej, który został wyróżniony za analizę zmian w konfiguracji sieci w zależności od wzrostu transportowanych wolumenów. Nagrody drugiego stopnia nie przyznano. Dodatkowe wyróżnienie otrzymał zespół Międzynarodowej Wyższej Szkoły Transportu i Logistyki we Wrocławiu za wykorzystanie w modelu transportu intermodalnego.   Opiekun naukowy grupy z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. Paweł Więcek potwierdza, że główną wartością jest dla studentów praktyczny charakter zadania i mocne osadzenie w realiach biznesowych.  

W kwietniu tego roku firma DPD Polska ogłosiła konkurs dla studentów uczelni i kierunków logistycznych na opracowanie najefektywniejszego modelu sieci logistycznej. W połowie lipca konkurs został rozstrzygnięty.

 

 

 

Projekt został zorganizowany pod hasłem „Wykołuj optymalne rozwiązanie” w ramach polityki zrównoważonego rozwoju DPD Polska. Zadanie polegało na zoptymalizowaniu modelu sieci transportowej, umożliwiającej doręczenia przesyłek w standardzie „next bussiness day”. Wykorzystując realne dane studenci mieli okazję poznać specyfikę branży TSL.

 

Do współzawodnictwa zgłosiło się sześć uczelni – Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Politechnika Krakowska, Politechnika Łódzka,  Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w  Warszawie i Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. Stawką były atrakcyjne nagrody finansowe dla uczestników i grant dla uczelni, której zespół najlepiej rozwiąże zadanie.

 

Prace trwały trzy miesiące. Warto docenić, że zbiegły się z letnią sesją egzaminacyjną, co dla wielu studentów stanowiło nie lada wyzwanie. Wszystkie zespoły nadesłały swoje opracowania w terminie. Zostały one dokładnie przeanalizowane i ocenione pod kątem zgodności z kryteriami wyznaczonymi przez organizatorów.

 

Zdaniem Rafała Nawłoki, prezesa DPD Polska, udział w konkursie na pewno zaprocentuje w dalszej karierze młodych logistyków. „Cieszy nas wysoki poziom merytoryczny większości prac. Liczymy, że właśnie ich autorzy – młodzi, przedsiębiorczy ludzie, którzy dobrze rozumieją współczesny świat i powszechnie korzystają z e-commerce, będą niebawem wdrażać innowacje w naszej branży” – mówi prezes Nawłoka.

 

Pierwsze miejsce zajęły ex aequo zespół Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i zespół Politechniki Krakowskiej. Drużyny tych dwóch uczelni zostały docenione za metodologię podejścia, uwzględnienie zmian na rynku, w tym szybkiego rozwoju e-commerce, oraz kompletność rozwiązania. Doceniono także trafność wniosków, które w dużej mierze pokrywają się z doświadczeniami DPD. Trzecie miejsce zajął zespół Politechniki Warszawskiej, który został wyróżniony za analizę zmian w konfiguracji sieci w zależności od wzrostu transportowanych wolumenów. Nagrody drugiego stopnia nie przyznano. Dodatkowe wyróżnienie otrzymał zespół Międzynarodowej Wyższej Szkoły Transportu i Logistyki we Wrocławiu za wykorzystanie w modelu transportu intermodalnego.

 

Opiekun naukowy grupy z Politechniki Krakowskiej, mgr inż. Paweł Więcek potwierdza, że główną wartością jest dla studentów praktyczny charakter zadania i mocne osadzenie w realiach biznesowych.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C