Święta w logistyce żywności – komentarz eksperta QSL Polska

C

06-12-2016

Okres przedświąteczny to czas, w którym zarówno w branży handlowej, jak i gastronomicznej wiele się dzieje – Polacy przygotowując się do Świąt, częściej pojawiają się w galeriach handlowych w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych, a także kupują dużo więcej artykułów spożywczych, niż zazwyczaj.

slideroneOkres przedświąteczny to czas, w którym zarówno w branży handlowej, jak i gastronomicznej wiele się dzieje – Polacy przygotowując się do Świąt, częściej pojawiają się w galeriach handlowych w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych, a także kupują dużo więcej artykułów spożywczych, niż zazwyczaj.

 

A jak sytuacja przedstawia się w tym okresie w branży logistycznej?

 

Agnieszka Sałek, dyrektor handlowa Quick Service Logistics Polska: Ze względu na Święta grudzień to krótszy, ale wyjątkowo aktywny miesiąc dla logistyki żywności  – z powodu wzmożonego ruchu i szału świątecznych zakupów. Polacy niekiedy spędzają na nich całe dnie, dużo częściej korzystając z oferty lokali gastronomicznych dostępnych w galeriach handlowych i na głównych szlakach handlowych w miastach. Tym samym oznacza to więcej pracy w branży logistycznej. Ze względu na wzrost zapotrzebowania dostawy do lokali są wówczas znacznie częstsze. Ponadto wiele lokali przygotowuje ofertę świąteczną dla swoich klientów, np. w kawiarniach pojawiają się limitowane edycje kubków oraz kaw, których sprzedaż w okresie zimowym również wzrasta. Zatem na tle całego roku okres przedświąteczny jest dla nas wyjątkowy.

 

A jak sytuacja w branży logistyki dla gastronomii wygląda podczas samych Świąt?

 

Agnieszka Sałek, dyrektor handlowa Quick Service Logistics Polska: Obecnie Polacy nie świętują już wyłącznie w domu, przy stole. Jest to okres, w którym szukają także okazji do spędzenia czasu ze znajomymi, co przeważnie oznacza spotkania „na mieście”, w restauracji lub kawiarni. Zatem również w tym czasie branża logistyczna musi zapewnić wszystkim lokalom odpowiednie zaopatrzenie.

 

Czy QSL pracuje w Święta w pełnym wymiarze godzin?

 

Agnieszka Sałek, dyrektor handlowa Quick Service Logistics Polska: W Wigilię QSL stara się ograniczać dostawy zarówno ze względu na swoich pracowników, jak i fakt, że tego dnia restauracje zamykane są wcześniej niż zazwyczaj. Podczas kolejnych dwóch dni Świąt QSL zmienia grafik tak, aby dopasować go do potrzeb naszych klientów przy jednoczesnym uwzględnieniu czasu wolnego dla pracowników. To wyzwanie, ale mamy w tym doświadczenie i zazwyczaj wszystko przebiega bez zakłóceń.
W tym roku okres świąteczny będzie wyjątkowy również z tego względu, że Święta rozpoczynają się podczas weekendu, który standardowo objęty jest innym grafikiem, niż dni robocze. Ułatwi to nam planowanie. Warto zaznaczyć, że ze względu na taki kalendarz Świąt, także przerwy w dostawach od producentów będą krótsze. Podsumowując, tegoroczne Święta dla logistyki żywności będą krótsze niż zazwyczaj.

 

QSL Polska Agnieszka SaBek

Agnieszka Sałek

Dyrektor handlowy Quick Service Logistics Polska

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C