System viaTOLL ma już 6 lat

C

03-07-2017

Najbardziej efektywny ekonomicznie projekt infrastrukturalny - system viaTOLL kończy właśnie szósty rok swojego działania. Powstał w zaledwie osiem miesięcy i zwrócił się już po osiemnastu miesiącach. Do tej pory zebrał na modernizację i budowę dróg ok. 8,1 mld zł

Najbardziej efektywny ekonomicznie projekt infrastrukturalny – system viaTOLL kończy właśnie szósty rok swojego działania. Powstał w zaledwie osiem miesięcy i zwrócił się już po osiemnastu miesiącach. Do tej pory zebrał na modernizację i budowę dróg ok. 8,1 mld zł

Na przychody systemu viaTOLL składają się opłaty pobierane od pojazdów lekkich: manualnie (na bramkach) bądź za pośrednictwem urządzeń viaAUTO oraz opłaty za przejazdy samochodów ciężarowych, busów i autobusów po sieci dróg płatnych. Uruchomiony w lipcu 2011 roku elektroniczny system poboru opłat drogowych viaTOLL okazał się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań tego typu w Europie. Od początku funkcjonowania za jego pośrednictwem na konto Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło już 8,1 mld zł, a każdego dnia kwota ta powiększa się o kolejne 4-5 mln zł. Środki te w całości przeznaczane są na rozbudowę oraz utrzymanie i modernizację infrastruktury drogowej w Polsce. Obecnie w systemie viaTOLL zarejestrowanych jest prawie 1,1 mln pojazdów oraz 678 tys. podmiotów gospodarczych. Najwięcej, bo prawie 60% to użytkownicy polscy, na drugim miejscu pod względem liczebności są Niemcy, a na trzecim Litwini. Sieć dróg płatnych od 9 lipca będzie obejmowała ok. 3660 km.

Oparcie architektury systemu poboru opłat o technologię DSRC (bramownice na drogach i urządzenia w pojazdach) to przy polskiej charakterystyce sieci dróg płatnych najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązanie. Dodatkowo, infrastruktura systemu m.in. bramownice może być wykorzystywana do wykrywania przejazdu pojazdów przeciążonych, wykrywania przemytu i wparcia organów ścigania. Średni koszt obsługi użytkowników i utrzymania systemu stanowi jedynie 15% kwoty przychodów KFD, reszta to czysty zysk Skarbu Państwa, który może służyć dalszej modernizacji i rozbudowie sieci dróg. Co więcej: procentowy udział kosztów operacyjnych będzie cały czas malał wraz z włączaniem kolejnych odcinków do sieci dróg płatnych – mówi Marek Cywiński dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services – operatora systemu.

W miarę rozwoju systemu, a także pod wpływem regularnych badań satysfakcji użytkowników, operator wprowadził szereg dodatkowych udogodnień. W ten sposób do użytku weszły m.in. eNota, powiadomienia SMS a także aplikacja mobilna. Rozwiązania te cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników, ułatwiają bowiem zarządzanie płatnościami w systemie viaTOLL. W ostatnim czasie zmieniono również sposób naliczania kwoty wymaganego zabezpieczenia dla umów post pay (z odroczoną płatnością), tak aby obniżyć koszty związane z korzystaniem z wygodniejszego sposobu płatności.

1 czerwca 2017 r. pięć lat skończyła usługa viaAUTO. Dzięki infrastrukturze systemu viaTOLL kierowcy samochodów osobowych mogą skrócić swój czas oczekiwania na bramkach na autostradach A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Wystarczy za lusterkiem wstecznym przykleić urządzenie viaAUTO i doładować je, a jadąc po autostradzie zwolnić, podjechać pod szlaban i przejechać, gdy ten automatycznie się otworzy. Kierowcy korzystający z płatności elektronicznej przejeżdżają przez place poboru opłat nawet do pięciu razy szybciej niż ci, którzy wybierają tradycyjną płatność manualną. Obecnie po polskich drogach porusza się około 75 tys. pojazdów wyposażonych w urządzenia viaAUTO. Dzięki nim, w niektórych punktach poboru opłat, czas oczekiwania na przejazd skrócił się nawet o 30%.

viaTOLL to system, który sprawdził się w Polsce i sprawdza się nadal. Spełnia oczekiwania zarówno pod względem finansowym, przynosząc przewidywane przychody KFD, jak i pod względem przyjazności dla użytkownika. Urządzenia są łatwe w montażu i obsłudze, a kierowcy i firmy transportowe są zadowoleni z jego ogólnego funkcjonowania – dodaje Marek Cywiński.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C