Systemy monitorowania pojazdów – jakie powinny mieć funkcje?

C

19-12-2018

Prowadzisz firmę transportową? A może zarządzasz flotą pojazdów? Niezależnie od Twojej roli w firmie, niezbędne jest znalezienie skutecznego systemu do zarządzania pracą kierowców. I choć takiego oprogramowania na rynku zdecydowanie nie brakuje, to jednak mnogość opcji oraz dodatków powoduje, że nieraz trudno zorientować się, jaką konfigurację powinien mieć idealny system dla transportu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak w przybliżeniu wyglądać powinno takie oprogramowanie. Dowiedz się, jak działa idealny system transportowy i nie martw się o nadmierne koszty czy też mandaty ze strony ITD.

Prowadzisz firmę transportową? A może zarządzasz flotą pojazdów? Niezależnie od Twojej roli w firmie, niezbędne jest znalezienie skutecznego systemu do zarządzania pracą kierowców. I choć takiego oprogramowania na rynku zdecydowanie nie brakuje, to jednak mnogość opcji oraz dodatków powoduje, że nieraz trudno zorientować się, jaką konfigurację powinien mieć idealny system dla transportu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak w przybliżeniu wyglądać powinno takie oprogramowanie. Dowiedz się, jak działa idealny system transportowy i nie martw się o nadmierne koszty czy też mandaty ze strony ITD.

Inwestycja w dobry system transportowy to naprawdę sensowny koszt. Obok szeregu zalet związanych z kontrolowaniem czasu czy też trasy przejazdu, obecność takiego systemu dla transportu ma też rolę psychologiczną. Kierowca, który wie, że praktycznie przez cały czas jego działania są nadzorowane oraz planowane przez elektroniczny system będzie bardziej chętny do współpracy ze spedytorem. W rezultacie, znacznie wzrośnie wydajność pracowników, a przy tym zwiększą się zyski (albo przynajmniej zmniejszą straty). Taka optymalizacja procesów transportowych zawsze ma pozytywne konsekwencje!

Wygodna obsługa zleceń spedycyjnych

Co powiesz na oprogramowanie, które zbiera wszystkie Twoje zlecenia w jednym miejscu? Urządzenie, które wprowadzi spore usprawnienia nie tylko w zakresie podglądu realizacji zlecenia, ale również samego procesu jego rozpoczęcia? Tak, takie oprogramowanie jest zdecydowanie przydatne!

Wybierając system do obsługi firmy transportowej upewnij się, czy posiada on opcję zarządzania bieżącymi zleceniami spedycyjnymi. Taki dodatek pozwoli na optymalizację związanych z tym procesów, głównie dzięki ich automatyzacji. Ty oszczędzasz cza oraz pieniądze, a poza tym zyskujesz spokój, że wszystkie Twoje ładunki docierają na czas do celu. Co ważne, dobre systemy dla transportu zapewniają pełne monitorowanie zleceń zarówno w kraju, jak również zagranicą.

Taki system transportowy znacznie ułatwia pracę zarówno Tobie, jak również samemu kierowcy. Ten po prostu otrzymuje prostą informację dotyczącą tego, co ma aktualnie zrobić. Ty nie tracisz czasu ani pieniędzy na telefony – wystarczy kilka kliknięć, aby w pełni kontrolować status zlecenia.

Niezwykle ważne jest automatyczne raportowanie. Pozwala ono nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także przyspiesza postępy w realizacji poszczególnych zleceń. Automatyczne raportowanie w systemie dla transportu minimalizuje ryzyko związane z pomyłkami, jakie zawsze mogą się pojawić w przypadku raportowania ręcznego – czy to przez kierowcę, czy to przez zarządcę floty.

Co tu dużo mówić – takie systemy transportowe po prostu znacznie usprawniają działanie firmy, jak również cały proces obsługi zleceń przewozowych.

Nawigacja dla samochodów ciężarowych

Twoi kierowcy ciągle mają opory przed używaniem nawigacji? Teraz już nie muszą! Dobre systemy monitorujące czas pracy kierowcy pozwalają na optymalizację tras i czasu przejazdu. Zazwyczaj, takie rozwiązania posiadają także wbudowaną opcję nawigacji, dzięki której Ty łatwo zaplanujesz trasę, po której odbywa się przewóz. Bez problemu Twoi kierowcy ominą wtedy korki czy inne utrudnienia. A lokalizator GPS pozwoli Ci na bieżąco prowadzić nie tylko monitoring pojazdów, ale również optymalizować czas i trasę ich przejazdów.

Rozliczanie diet i delegacji Jako spedytor doskonale wiesz o tym, że każdemu kierowcy przysługuje prawo do pieniędzy za nocleg odbywany w kabinie auta. Niestety, rozliczanie delegacji potrafi być prawdziwym koszmarem. Dane często się nie zgadzają, a obliczenie wysokości delegacji (poprawnej), często stanowi ogromny problem.

Poszukując systemu dla transportu zwróć uwagę, czy ma on opcję rozliczania diet oraz delegacji. Dobre oprogramowanie tego rodzaju umożliwia niemal całkowitą automatyzację tych procesów. Dzięki temu, że obliczenia opierają się o lokalizację każdego z pojazdów, nie ma tu mowy o jakichkolwiek pomyłkach czy niejasnościach. Twoi kierowcy w końcu przestaną narzekać na niepoprawne wyliczenia!
Jak obliczane są dane? W każdym aucie powinien znajdować się lokalizator GPS, który pozwala na bieżące ustalenie pozycji pojazdu. Na monitorze komputera spedytor widzi aktualne miejsce gdzie przebywa pojazd, ale ma również dostęp do danych historycznych, choćby dla poprawnego rozliczania diet i delegacji.

Dodatkowo, wiele dobrych systemów rozliczania czasu pracy kierowców (jak choćby GBOX Assist) posiada dostęp online do danych z tachografu i karty kierowcy. Tak, tak – to nie pomyłka! Nie musisz już fizycznie ściągać kierowcy ani auta do bazy, aby rozliczyć jego delegacje! Teraz wszystko odbywa się automatycznie. System sam zweryfikuje poprawność danych podanych przez kierowcę, a Ty będziesz mógł nanieść poprawki w stosownych punktach.
Delegacje zagraniczne potrafią być jeszcze bardziej problematyczne. Na szczęście, dobre systemy posiadają dane automatycznie obliczające wysokość diet w stosunku do płacy minimalnej w różnych krajach. Teraz możesz już zapomnieć o pomyłkach!

System Gbox Assist, poznaj jego zalety

Jednym z najpopularniejszych systemów transportowych jest lokalizator GBOX Assist. To oprogramowanie, które pozwala nie tylko monitorować czas pracy kierowcy czy wyznaczać trasy przejazdu, ale także pomoże Ci rozliczać delegacje (krajowe i zagraniczne) oraz diety. Dodatkowo, posiada ono funkcję skanowania dokumentów oraz odczytywania danych z karty kierowcy w systemie online. Ten swoisty “kombajn” to niezbędne narzędzie dla każdego spedytora!

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C