Ubezpieczenie przewoźnika: Jak unikać pułapek przy ubezpieczeniu pojazdów?

C

10-10-2018

W dzisiejszych czasach możemy ubezpieczyć praktycznie wszystko, co posiadamy, niezależnie od tego, czy jesteśmy firmą, czy klientem indywidualnym. Oferty ubezpieczycieli stają się coraz bardziej konkurencyjne cenowo, jednak zawierają wiele pułapek, na które dobrze zwracać uwagę, by dostosować ofertę do naszych potrzeb.

W dzisiejszych czasach możemy ubezpieczyć praktycznie wszystko, co posiadamy, niezależnie od tego, czy jesteśmy firmą, czy klientem indywidualnym. Oferty ubezpieczycieli stają się coraz bardziej konkurencyjne cenowo, jednak zawierają wiele pułapek, na które dobrze zwracać uwagę, by dostosować ofertę do naszych potrzeb.

Przewoźnikom dedykowane są ubezpieczenia komunikacyjne, z których najpopularniejszym jest OC przewoźnika drogowego. Jest to tak naprawdę jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każde przedsiębiorstwo transportowe posiadające flotę pojazdów, niezwłocznie po ich rejestracji. Na co należy uważać przy wyborze takiego ubezpieczenia?

Ogólne warunki ubezpieczenia i jego zakres

Gdy wykupujemy ubezpieczenie mamy nadzieję, że zakres jego ochrony jest wystarczająco szeroki i wyczerpujący, że w razie szkody otrzymamy odszkodowanie. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy zaskoczeni podczas podpisywania umowy należy koniecznie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które są integralną częścią polisy ubezpieczeniowej. Niestety jest to zazwyczaj obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy i w jakim zakresie ubezpieczenie przysługuje oraz w jakich przypadkach ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania bądź je obniżyć. Brak właściwego ubezpieczenia może mieć opłakane skutki, gdy klient zlecający transport zażąda od przewoźnika odszkodowania za uszkodzony lub utracony towar. Aby dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w OWU oraz poznać istotne terminy pomocne w zrozumieniu zapisów w polisach warto sprawdzić słownik pojęć ubezpieczeniowych.

Dodatkowe opłaty za rozszerzenie zakresu ubezpieczenia

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w OWU, że gdyby do szkody kradzieżowej miało dojść na parkingu niestrzeżonym, niewłaściwie oświetlonym itd., wyłączą odpowiedzialność odszkodowawczą. Często zdarza się tak, że kierowcy z reguły zatrzymują się na parkingach przy stacjach benzynowych, przy barach, które nie są dozorowane. Za ubezpieczenie takiego ryzyka trzeba płacić dodatkowo. To samo dotyczy także ewentualnych strat w ładunku, którym będzie drogi sprzęt gospodarstwa domowego, elektroniczny, alkohole czy łatwo psująca się żywność – o ile towary te nie zostały wcześniej zadeklarowane we wniosku o zawarcie umowy.Warto sprawdzić, czy i za jaką dopłatą ubezpieczyciel może rozszerzyć zakres ubezpieczenia, np. o klauzulę ryzyka postoju poza miejscami strzeżonymi, klauzule załadunku, rozmieszczenia towaru, rozładunku, a także ochronę przez szkodami wyrządzonymi przez uchodźców i imigrantów.

Pilnuj terminów!

Poza tym, że należy dokładnie czytać umowy, które podpisujemy problemy z naszym ubezpieczeniem mogą pojawić się, gdy nie dotrzymamy terminów. Wykupując ubezpieczenie komunikacyjne, należy pamiętać o tym, aby:

  • opłacać składki w terminie (liczy się data przelewu)
  • posiadać aktualny przegląd techniczny pojazdu oraz dokumenty,
  • kontrolować ważność ubezpieczenia podczas wyjazdów zagranicznych

Ważne jest też to, że jeśli chcemy zrezygnować z posiadanego ubezpieczenia należy wypowiedzieć umowę najpóźniej 1 dzień przed końcem umowy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak postąpić, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania?

Czasem zdarza się, że mimo korzystnych zapisów w umowie ubezpieczeniowej, w przypadku dużej szkody ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Co wtedy zrobić? Zobacz poradnik, który pokazuje, jak postąpić w trzech prostych krokach. Należy przygotować potrzebne dokumenty, zaznajomić z przepisami prawnymi i złożyć reklamację.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C