Ultralekkie pojemniki Komebac

C

08-12-2020

Zaprojektowane przez firmę Knauf Industries zwrotne opakowania Komebac ze spienionego tworzywa EPP pozwalają ułatwić procesy logistyczne oraz poprawić ich efektywność kosztową, ze względu na niewielką wagę i łatwość dopasowania do indywidualnych potrzeb.

Zaprojektowane przez firmę Knauf Industries zwrotne opakowania Komebac ze spienionego tworzywa EPP pozwalają ułatwić procesy logistyczne oraz poprawić ich efektywność kosztową, ze względu na niewielką wagę i łatwość dopasowania do indywidualnych potrzeb.

 

 

PROMOCJA

PROMOCJA

 

Koncerny motoryzacyjne produkują samochody w wielu różnych wersjach wyposażenia, a każdy z nich składa się z tysięcy różnorodnych części. Przechowywanie wszystkich potrzebnych komponentów w fabryce wiązałoby się z utrzymywaniem bardzo wysokich stanów magazynowych. Dlatego też znaczna większość elementów i podzespołów samochodowych powstaje u zewnętrznych poddostawców, którzy dostarczają je na miejsce produkcji zgodnie z precyzyjnie ustalonym harmonogramem. W dostawach „just in time” ogromną rolę odgrywa ścisła synchronizacja procesów logistycznych, zarówno tych, które odbywają się na zewnątrz, jak i wewnątrz zakładu produkcyjnego. Podstawowym elementem łańcucha dostaw są stosowane w obrocie między firmami opakowania zwrotne, które muszą odpowiadać nie tylko wymaganiom stawianym ogólnie w produkcji przemysłowej, ale również specyficznym dla branży standardom. Wszystkie te aspekty wzięto pod uwagę podczas projektowania innowacyjnych pojemników Komebac z lekkiego spienionego tworzywa, które stanowią atrakcyjną materiałową alternatywę do powszechnie stosowanych opakowań z plastiku.

 

Nowy materiał, nowe możliwości

Połączenie właściwości spienionego polipropylenu (EPP) z wieloletnim doświadczeniem firmy Knauf Industries w przetwórstwie tworzyw sztucznych dla branży automotive pozwoliło stworzyć unikatowy produkt, który ułatwia i przyspiesza niektóre etapy łańcucha logistycznego. Główną zaletą rozwiązania jest jego minimalna waga, co wynika z faktu, że 95% objętości zastosowanego materiału stanowi powietrze. Opakowania Komebac są aż o 65% lżejsze od tradycyjnych odpowiedników, co wpływa na obniżenie łącznej masy ładunku. W globalnym ujęciu oznacza to zmniejszenie zużycia paliwa i kosztów transportu. Kolejną korzyścią wynikającą z niewielkiej wagi opakowania jest możliwość przenoszenia go przez jedną osobę. Spieniony polipropylen posiada ponadto doskonałe właściwości tłumiące. Pochłania energię uderzeń i nie ulega trwałym odkształceniom, a ponadto jest doskonałym izolatorem. Dzięki temu chroni zawartość nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, lecz także warunkami atmosferycznymi i ekstremalnymi temperaturami. Produkowane z niego opakowania już teraz znajdują zastosowanie przy transporcie np. baterii do samochodów elektrycznych, które są wrażliwe na wstrząsy czy zmiany temperatur.

 

Skrojone na miarę

Technologia formowania spienionego polipropylenu pozwala w łatwy i ekonomiczny sposób dopasować wyrób do indywidualnych wymagań. Pojemniki mogą być dostosowane do potrzeb danej linii produkcyjnej czy parametrów produkowanego wyrobu pod każdym względem. Opakowania są dostępne w różnych wersjach, od prostych zamykanych pudełek z uchwytami, które sprawdzą się przy przewożeniu drobnych komponentów, aż po rozbudowane pojemniki z przegródkami i specjalnymi wkładkami ochronnymi, które skutecznie zabezpieczą np. wrażliwą elektronikę. W razie potrzeby pojemniki mogą być produkowane również z tworzywa elektrostatycznego. Na zewnętrznej stronie opakowania można wytłoczyć firmowy logotyp, nazwę przewożonych części, a także dobrać indywidualny kolor opakowania. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne np. na etapie magazynowania, gdyż określonemu rodzajowi wyrobów można przypisać indywidualny odcień. Standardowo na pojemnikach wytłoczono specjalne pole pozwalające na naklejanie etykiet i co ważne mogą być one wyposażone w czujniki rejestrujące parametry transportowe i przekazujące je w czasie rzeczywistym do spedytora czy firmy transportowej. Rozwiązanie standardowo jest produkowane w czterech wersjach wymiarowych dostosowanych do wymiaru palet. Ponadto nadaje się do bezpiecznego układania w stosy zgodnie z wymaganiami stawianymi opakowaniom transportowym.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C