Uniwersalna lokomotywa SIEMENS VECTRON

C

26-02-2018

CARGOUNIT jako operator wynajmu lokomotyw towarowych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, posiadający obecnie ponad 160 pojazdów szynowych, pozyskuje do swojej floty nową, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Umowa zakupu z firmą Siemens została podpisana 19 lutego 2018.

CARGOUNIT jako operator wynajmu lokomotyw towarowych w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, posiadający obecnie ponad 160 pojazdów szynowych, pozyskuje do swojej floty nową, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Umowa zakupu z firmą Siemens została podpisana 19 lutego 2018.

Nowoczesna lokomotywa Siemens Vectron MS dysponuje mocą 6,4 MW i jest przeznaczona do prowadzenia zarówno składów towarowych, jak i pasażerskich. Pojazd może poruszać się z prędkością do 200 km/h i jest wyposażony w system ETCS. Lokomotywa posiada homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach, a dzięki temu kompleksowo odpowiadające zapotrzebowaniu większości dzisiejszych przewoźników kolejowych.

Vectron powstawał z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym dla całej Europy. Dzięki temu przykładowo przejazd z Polski na Węgry, przez Czechy i Słowację może być realizowany przy wykorzystaniu tylko jednej lokomotywy. Branża kolejowa docenia możliwość tego pojazdu, co potwierdzają realizowane zamówienia na ponad 630 Vectronów przez 35 przewoźników z całej Europy, którzy przejechali nimi ponad 100 milionów kilometrów – mówi Piotr Dybowski, starszy specjalista ds. sprzedaży lokomotyw, pionu Rolling Stock, branży Mobility w Siemens Polska.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy z firmą Siemens. O wyborze tej właśnie lokomotywy, poza znakomitymi walorami technicznymi, zadecydowało również bardzo profesjonalne podejście przedstawicieli producenta podczas prowadzonego procesu negocjacji. Cieszymy się, że wprowadzamy do naszej oferty bardzo nowoczesny i uniwersalny elektrowóz, który otwiera zupełnie nowe możliwości naszym dotychczasowym oraz potencjalnym klientom. Mamy nadzieję, że nasi kontrahenci szybko docenią zalety oraz komfort użytkowania Vectrona MS. Biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost wolumenu przewozów intermodalnych, stawiamy m.in. na dalszy rozwój tej branży i liczymy na znaczne zwiększenie naszego udziału w tym segmencie rynkowym. Nie wykluczamy też wynajmu tego rodzaju lokomotyw przewoźnikom pasażerskim, w ramach usług świadczonych pod naszą marką handlową POWERUNIT. Z dużym zadowoleniem doświadczamy coraz większego zainteresowania usługami oferowanymi przez naszą firmę – komentuje Wojciech Gruszka, Menedżer ds. Kluczowych Klientów CARGOUNIT.

Zakup lokomotywy Vectron jest kolejnym krokiem w realizacji przyjętej przez spółkę strategii w zakresie zwiększania udziału nowoczesnych lokomotyw w jej flocie. Aktualnie firma posiada 4 lokomotywy E6ACT Dragon oraz 3 lokomotywy Gama. W planach spółki jest zakup kolejnych lokomotyw MS oraz DC z przeznaczeniem ich zarówno do przewozów towarowych, jak i pasażerskich, w Polsce oraz za granicą – podsumowuje Piotr Orzechowski, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu CARGOUNIT. Cieszymy się, że Industrial Division dołącza do grona czołowych polskich firm takich jak PKP Cargo, czy DB Cargo Polska, które posiadają w swojej flocie lokomotywy Vectron. To pojazd, który sprawdzi się nie tylko dzisiaj, ale i przez kolejne kilkadziesiąt lat – dodaje Krzysztof Celiński, Dyrektor Branży Mobility w Siemens Polska. Lokomotywa zostanie przekazana spółce we wrześniu 2018 r. podczas oficjalnej prezentacji we Wrocławiu.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C