W Polsce powstał pierwszy klaster Innowacji Transportowych

C

24-04-2013

  22 kwietnia 2013 r. w siedzibie i pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podpisano umowę współpracy w ramach klastra "Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury".     Inicjatorem i koordynatorem klastra jest Fundacja Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych wspierająca rozwój sektora B+R oraz wdrażanie nowoczesnych interdyscyplinarnych rozwiązań w transporcie i infrastrukturze. - Sektor B+R stanowi dużą grupę zawodową w Polsce, zajmujemy 7 miejsce w UE. Łącznie w infrastrukturę naukową i dydaktyczną zainwestowaliśmy już ponad 25 miliardów złotych ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa - powiedział dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu MNiSW.   Konsolidacja potencjału naukowo-badawczego w ramach centrów naukowo-przemysłowych, jakim jest klaster Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury, jest jednym z priorytetowych zadań na lata 2014-2020. Współpraca w ramach klastra pozwoli na bardziej efektywne pozyskiwanie finansowania europejskiego i krajowego dla badań i prac rozwojowych, a także na budowanie korzystnych relacji biznesowych w zakresie wdrażania innowacji transportowych. Grupę założycielską klastra tworzą przedsiębiorstwa sektora transportowego oraz instytucje naukowe: Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Logistyki i Magazynowania, Politechnika Śląska, spółki Lotos Asfalt, Kapsch Telematic Services, Sigma Games Manufacture, Lineal, Instytut Innowacji Logistycznych. W ramach klastra działają grupy tematyczne dotyczące między innymi zarządzania systemami transportowymi, innowacyjnych technologii w transporcie szynowym i drogowym, nowoczesnego zarządzania mobilnością, nowoczesnego transportu intermodalnego i logistyki, technologii IT i ITS, finansowania i oceny ryzyka projektów, a także rozwoju proinnowacyjnych kompetencji i dobrych praktyk w transporcie i infrastrukturze. Szczegółowe informacje na temat klastra dostępne na stronach: www.innowacje-transport.eu, www.cati.org.pl  

 

klaster22 kwietnia 2013 r. w siedzibie i pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce podpisano umowę współpracy w ramach klastra “Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury”.

 

 


Inicjatorem i koordynatorem klastra jest Fundacja Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych wspierająca rozwój sektora B+R oraz wdrażanie nowoczesnych interdyscyplinarnych rozwiązań w transporcie i infrastrukturze.


– Sektor B+R stanowi dużą grupę zawodową w Polsce, zajmujemy 7 miejsce w UE. Łącznie w infrastrukturę naukową i dydaktyczną zainwestowaliśmy już ponad 25 miliardów złotych ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa – powiedział dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu MNiSW.

 

Konsolidacja potencjału naukowo-badawczego w ramach centrów naukowo-przemysłowych, jakim jest klaster Interdyscyplinarne Partnerstwo na rzecz Innowacyjnego Rozwoju Transportu i Infrastruktury, jest jednym z priorytetowych zadań na lata 2014-2020.


Współpraca w ramach klastra pozwoli na bardziej efektywne pozyskiwanie finansowania europejskiego i krajowego dla badań i prac rozwojowych, a także na budowanie korzystnych relacji biznesowych w zakresie wdrażania innowacji transportowych.


Grupę założycielską klastra tworzą przedsiębiorstwa sektora transportowego oraz instytucje naukowe:

Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Logistyki i Magazynowania, Politechnika Śląska, spółki Lotos Asfalt, Kapsch Telematic Services, Sigma Games Manufacture, Lineal, Instytut Innowacji Logistycznych.


W ramach klastra działają grupy tematyczne dotyczące między innymi zarządzania systemami transportowymi, innowacyjnych technologii w transporcie szynowym i drogowym, nowoczesnego zarządzania mobilnością, nowoczesnego transportu intermodalnego i logistyki, technologii IT i ITS, finansowania i oceny ryzyka projektów, a także rozwoju proinnowacyjnych kompetencji i dobrych praktyk w transporcie i infrastrukturze.


Szczegółowe informacje na temat klastra dostępne na stronach:

www.innowacje-transport.eu, www.cati.org.pl

 

fb_like

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C