W stronę zrównoważonego społeczeństwa

C

18-11-2020

Współpraca firmy Dachser z organizacją pomocy dzieciom terre des hommes pokazuje, jak firma może wspierać organizację pozarządową w perspektywie długoterminowej.

W dobie globalizacji coraz ważniejszą rolę odgrywają połączone w sieć międzynarodową organizacje pozarządowe, zwane też NGO’sami. Współpraca firmy Dachser z organizacją pomocy dzieciom terre des hommes pokazuje, jak firma może wspierać organizację pozarządową w perspektywie długoterminowej.

 

 

Ochrona środowiska, prawa człowieka, wspólne projekty rozwojowe, migracja czy przeciwdziałanie dyskryminacji: znaczenie organizacji pozarządowych (czyli NGOsów) dla społeczeństwa jest ogromne. Kryzys wywołany przez koronawirusa sprawia, że praca organizacji pozarządowych staje się niezwykle pilna, ponieważ pomoc humanitarna w krajach rozwijających się jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Jest to wyzwanie dla wielu takich organizacji, gdyż ich pracę często utrudniają zakazy wjazdu, a także trudne warunki pracy i środki higieny na miejscu. Ponadto wielu z tych, którzy zazwyczaj przekazują darowizny, dziś robi to mniej chętnie.

 

Dachser wspiera terre des hommes

Jedną z czołowych organizacji pomocy dzieciom jest terre des hommes. Założona w Niemczech w 1967 roku chroni dzieci przed niewolnictwem i wyzyskiem, opiekuje się ofiarami wojen, przemocy i wykorzystywania oraz zapewnia edukację i szkolenie dzieci. Niemiecki oddział terre des hommes obsługuje obecnie 386 projektów na całym świecie. Dachser wspiera prace terre des hommes w Azji Południowej, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej od 2005 roku.

– Jako globalna firma logistyczna prowadzimy działalność na całym świecie, zbliżając ludzi, rynki i produkcję. Jednak nie wszyscy odczuwają korzyści płynące z globalizacji. Naszym obowiązkiem jest więc stanąć w obronie tych ludzi i poprawić ich warunki życia – wyjaśnia Bernhard Simon, dyrektor generalny Dachsera.

Przedłużając umowę z terre des hommes do 2025 r., Dachser będzie wspierać północnoindyjski stan Bihar, a także projekty w New Delhi i Uttar Pradesh.

Pracownicy Dachsera również czerpią korzyści z zaangażowania swojego pracodawcy w odpowiedzialność społeczną i mogą wspierać projekty terre des hommes na miejscu. Na przykład Melanie Diem, Team Leader Project Management w Dachserze, koordynowała projekt dotyczący zrównoważonego rozwoju realizowany przez terre des hommes i Dachsera w Livingstone w Zambii. W projekcie wzięli udział Dachser Young Professionals i studenci z sieci terre des hommes.

 

Szczególny rodzaj zaangażowania

– Nasza współpraca z Dachserem jest szczególnie cenna i ważna, ponieważ wiąże się z ogromnym osobistym zaangażowaniem oraz otwartym i szczerym dialogiem – mówi Stephan Stolze, dyrektor departamentu gromadzenia funduszy w terre des hommes. – Szczególnie pracownicy Dachsera, a także dyrektor generalny Bernhard Simon, są głęboko zaangażowani w projekty terre des hommes.

W 2018 roku zaangażowanie Dachsera zostało docenione niemiecką nagrodą CSR w kategorii „Zaangażowanie społeczne”. Współpraca z organizacją pozarządową sprawia, że Dachser jest pionierem, ponieważ tylko kilka firm w Niemczech wspiera organizacje pozarządowe działające na arenie międzynarodowej.

– Zwłaszcza większe, międzynarodowe firmy powinny poważnie rozważyć 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i wspierać projekty w tych obszarach tak długo, jak mogą – mówi Stephan Stolze.

 

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C