Wózek paletowy elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem?

C

25-11-2020

Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże w pracach magazynowych, takich jak transport na większe odległości i wysokie podnoszenie towarów znajdujących się na paletach, świetnym rozwiązaniem będzie wózek paletowy elektryczny. Ten sprzęt sprawdzi się w wielu miejscach: w magazynach, w centrach logistycznych czy w hurtowniach. Z tego artykułu dowiesz się, jaki elektryczny wózek paletowy wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże w pracach magazynowych, takich jak transport na większe odległości i wysokie podnoszenie towarów znajdujących się na paletach, świetnym rozwiązaniem będzie wózek paletowy elektryczny. Ten sprzęt sprawdzi się w wielu miejscach: w magazynach, w centrach logistycznych czy w hurtowniach. Z tego artykułu dowiesz się, jaki elektryczny wózek paletowy wybrać oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Czym charakteryzuje się paleciak elektryczny?

Podstawową różnicą między tradycyjnymi paleciakami ręcznymi a elektrycznymi jest rodzaj napędu – te drugie, dzięki wykorzystaniu ładowanego 24-woltowego akumulatora, nie wymagają użycia siły mięśni, dlatego też są wygodniejsze w obsłudze, a także zapewniają szybsze wykonanie prac. Natomiast paleciaki ręczne z napędem hydraulicznym są mniej wydajne, a ich udźwig i wysokość podnoszenia znacznie mniejsze. Są one jednak zdecydowanie tańsze niż wózki paletowe elektryczne, za które trzeba zapłacić od ok. 20 000 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

PROMOCJA

PROMOCJA

Wózki elektryczne paletowe pokonują bez przeszkód dłuższe dystanse, a prędkość, jaką mogą osiągnąć (bez ładunku), wynosi od 4 do 16 km/h. W zależności od miejsca pracy wózka, maksymalne prędkości wynoszą:

  • do 12 km/h na zewnątrz, np. na placach przyzakładowych,
  • do 6 km/h w halach produkcyjnych,
  • do 3 km/h tam, gdzie znajdują się inni pracownicy poruszający się pieszo.

Warto pamiętać o tym, aby prędkość dostosowana była do warunków i możliwości panujących wewnątrz czy na zewnątrz zakładu pracy, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych pracowników.

Przed zakupem sprzętu warto poznać jego rodzaje oraz wyposażenie, które sprawia, że wózki paletowe elektryczne są tak szeroko wykorzystywane.

 

Wózek unoszący elektryczny z masztem

Maszt do wózka widłowego jest jednym z elementów budowy tradycyjnego wózka podnośnikowego czołowego, jednak może on stanowić także wyposażenie paleciaków elektrycznych. Jego zadaniem jest unoszenie oraz opuszczenie transportowanego ładunku, a także stabilne utrzymywanie ładunków na pewnej wysokości. Dzięki zastosowaniu masztu w wózku paletowym znacznie wzrasta maksymalne unoszenie ładunków – dla zwykłego paleciaka to ok. 20 cm, maszt pozwala podnieść towary na wysokość nawet 5 m.

 

Stanowisko dla operatora

Paleciak elektryczny może być wyposażony w specjalne udogodnienia dla operatora. W zależności od modelu pojazdu można wyróżnić:

  • paleciaki elektryczne z platformą – osoba obsługująca taki model stoi na specjalnej platformie, przemieszczając się wraz z wózkiem. Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku transportowania ładunków na większe odległości.
  • paleciaki elektryczne z miejscem siedzącym dla operatora – jest to najbardziej wygodny rodzaj wózków, w którym pracownik może zająć fotel w trakcie obsługi, a tym samym daje odpocząć nogom i kręgosłupowi.

 

Wózki paletowe elektryczne a akumulator

Akumulator to niezwykle ważny element budowy wózków elektrycznych, bez którego ich funkcjonowanie byłoby całkowicie niemożliwe. Dbanie o właściwy stan techniczny baterii oraz jej prawidłowa eksploatacja może zapewnić długą żywotność akumulatora i wydajną pracę.

Jedną z podstawowych zasad, którymi trzeba kierować się przy eksploatacji akumulatora, jest to, aby nie był on rozładowywany całkowicie. Ma to na celu zachowanie baterii w dobrym stanie i przedłużenie jej żywotności. Aby spowolnić proces samorozładowania się akumulatora do wózka widłowego, należy przechowywać go w chłodnym (ale suchym) miejscu.

Na dobry stan akumulatora wpływa wiele różnorodnych czynników, takich jak:

  • regularne uzupełnianie poziomu elektrolitu wodą destylowaną,
  • odsiarczanie,
  • zachowanie standardów bezpieczeństwa – szczególnie groźne jest dokonywanie samodzielnych przeróbek.

Więcej na temat odpowiedniego dbania o akumulator wózków elektrycznych dowiesz się z artykułu: Akumulator do wózka widłowego – najważniejsze informacje.

 

Czy potrzebujesz uprawnień?

Osoba operująca urządzeniami transportu bliskiego musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Zaświadczenie o możliwości pracy na takim stanowisku wydawane jest przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Dokument ten potwierdza znajomość obowiązujących przepisów prawnych i norm, a także umiejętności praktycznego wykonywania czynności w obrębie obsługi lub konserwacji urządzeń podlegających dozorowi technicznemu.

Jaki uprawnienia są konieczne przy operowaniu wózkami paletowymi elektrycznymi? Do obsługi paleciaka elektrycznego prowadzonego, a więc wózka unoszącego (o wys. unoszenia do 300 mm) wystarczające jest zapoznanie pracownika z instrukcją fabryczną wózka, z instrukcją stanowiskową bhp, z instrukcją bezpieczeństwa prac transportowych i zasadami ruchu na drogach wewnątrzzakładowych oraz poinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym związanym z obsługą wózka wraz z przeprowadzeniem instruktażu stanowiskowego. Uprawnienia UDT są jednak wymagane przy obsłudze wózków paletowych elektrycznych o wysokości unoszenia powyżej 300mm, z masztem oraz tych posiadających stanowisko dla operatora.

Osoby chcące pracować na stanowisku operatora wózków widłowych muszą posiadać państwowe uprawnienia potwierdzone pozytywnie zaliczonym egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, dlatego profesjonalne kursy na wózki widłowe cieszą się coraz większą popularnością.

 

Podsumowanie

Wózek paletowy elektryczny to urządzenie wykorzystywane szeroko w wielu branżach. Zarówno w małych, jak i wielkich przedsiębiorstwach wózki elektryczne stanowią fundamentalne wyposażenie magazynów – odgrywają bowiem główną rolę w usprawnieniu transportu i składowania towarów, co pozytywnie wpływa na tempo pracy, jak i poprawę efektywności wykonywanych zadań.

Cena jest jednym z powodów, który może zniechęcać do zakupu wózków elektrycznych. Jednak na rynku dostępne są paleciaki używane, które mogą sprawdzić się równie dobrze. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania firmy.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C