Wózek terenowy – wielofunkcyjna pomoc przy pracy w trudnym terenie

C

21-01-2021

Szukasz sprzętu, który poradzi sobie z wykonywaniem różnych zadań nawet w trudnych warunkach pogodowych na wymagającym terenie? Wózek terenowy to odpowiedź na takie potrzeby! Dzięki specjalnie przystosowanej konstrukcji i dużej mocy sprosta najtrudniejszym zadaniom, gwarantując jednocześnie komfort i ergonomię.

Szukasz sprzętu, który poradzi sobie z wykonywaniem różnych zadań nawet w trudnych warunkach pogodowych na wymagającym terenie? Wózek terenowy to odpowiedź na takie potrzeby! Dzięki specjalnie przystosowanej konstrukcji i dużej mocy sprosta najtrudniejszym zadaniom, gwarantując jednocześnie komfort i ergonomię. Ciężkie załadunki nie będą stanowić problemu nawet w błotnistym podłożu. Wózki terenowe pozostaną stabilne dzięki precyzyjnemu środkowi ciężkości i terenowym oponom. To czyni je idealnym sprzętem do pracy w każdych warunkach zewnętrznych. Tam, gdzie nie docierają inne pojazdy, poradzą sobie wózki widłowe terenowe. I udowodnimy to w tym artykule. Sprawdź, dlaczego ich wybór się opłaca i w jakich branżach sprawdzą się najlepiej!

 

Wózek widłowy terenowy – charakterystyka

Wózki widłowe terenowe posiadają kilka ważnych cech, które wyróżniają je spośród innych wózków. To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, to wielkość – mają bardziej solidną konstrukcję, a za sprawą wysokich kół są wyższe. Mimo dużych wartości operacyjnych, wózki terenowe są zwrotne i łatwo się je prowadzi. Terenowe wózki widłowe mogą posiadać napęd na 2 lub 4 koła. Są wyposażone w terenowe opony z szerokim bieżnikiem.

PROMOCJA

PROMOCJA

Większy rozmiar wózków terenowych idzie w parze z większym udźwigiem, który może być nawet dwu lub trzykrotnie większy niż udźwig tradycyjnego wózka czołowego i wynosić do ok. 10 ton. Warto zwrócić uwagę na to, że w każdym przypadku maksymalny udźwig zależny jest od wielu czynników. A są to m.in.:

  • waga urządzenia;
  • maksymalna wysokość podnoszenia;
  • diagram udźwigu wózka;
  • zastosowane technologie.

Waga każdego wózka widłowego terenowego zależy w głównej mierze od udźwigu pojazdu oraz zamontowanej w nim przeciwwagi, która zabezpiecza stabilność urządzenia. To, ile waży wózek, warunkuje także sposób produkcji. Wózki widłowe różnią się bowiem designem i zastosowaną w nich technologią. Dla przykładu: wózek o udźwigu do 5 ton waży ok 6,5 tony. A im większy udźwig, większa waga pojazdu.

Wózki widłowe terenowe mogą rozwijać dużą prędkość dzięki wydajnemu napędowi spalinowemu. W zależności od modelu – urządzenie tego typu może posiadać napęd na 1 lub 2 osie. Zastosowany napęd i specjalne opony sprawiają, iż wózki widłowe terenowe nie mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń.
Ostatnią z najważniejszych rzeczy, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest kabina z panoramicznym widokiem. Gwarantuje ona doskonałą widoczność, zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort pracy operatora wózka widłowego.

 

Dodatkowe wyposażenie wózków widłowych terenowych

Dodatkowy osprzęt do wózków widłowych to zespół wymiennych elementów, które mogą być montowane w miejscu tradycyjnych wideł. Istnieją różne rodzaje osprzętu z różnorodnym przeznaczeniem, które sprawiają, że wózek zyskuje nowe zastosowanie. Najczęściej wybieranym osprzętem do wózków terenowych są łyżki, chwytaki, zamiatarki oraz odśnieżarki. Warto zadbać o to, aby montażem osprzętu zajmowała się wyłącznie uprawniona do tego i przeszkolona osoba, tak aby przebiegał on prawidłowo oraz bezpiecznie.

 

Zastosowanie wózków widłowych terenowych

Wózki terenowe mają szerokie zastosowania, gdyż są bardzo wielofunkcyjne i uniwersalne. Korzysta z nich wiele przedsiębiorstw zajmujących się transportowaniem ładunków zarówno na paletach, jak i przy pomocy osprzętu. Wózki widłowe terenowe wykorzystywane są głównie w budownictwie i w przemyśle ciężkim. Dzięki doskonałej przyczepności i sprawnym poruszaniu się po nierównych terenach, wózki terenowe idealnie sprawdzają się na pracach budowy. Pojazdy te można wykorzystywać nawet podczas niesprzyjających warunków – kabiny operatorów zwykle wyposażone są w ogrzewanie i klimatyzację.

Pojazdy terenowe sprawdzają się także w rolnictwie, w różnego rodzaju przedsiębiorstwach zajmujących się przewozem desek, rur oraz długich lub wielkogabarytowych ładunków i wszędzie tam, gdzie z poruszaniem się nie radzą sobie tradycyjne widlaki.

Aby prowadzić wózek terenowy, wymagane jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe kategorii IWJO lub IIWJO potwierdzonych pozytywnym zaliczeniem egzaminu państwowego. Więcej na temat przeczytasz w artykule: Uprawnienia na wózki widłowe – sprawdź, co jest Ci potrzebne!

 

Ile kosztuje wózek widłowy terenowy?

Ceny wózków terenowych mogą się mocno różnić, a zależą w głównej mierze od:

  • parametrów – maksymalnego udźwigu oraz wysokości podnoszenia;
  • marki i mocy silnika;
  • dodatkowego wyposażenia i osprzętu;
  • dodatkowych, unikatowych funkcji.

Najprostsze modele wózków spalinowych można nabyć w cenie już od 60 tysięcy złotych, natomiast za solidne wózki terenowe trzeba zapłacić dwa raz więcej. Trzeba liczyć się także z regularnymi opłatami za usługi serwisowe i konserwacyjne. Profesjonalny i markowy wózek widłowy terenowy to inwestycja na długie lata. Warto zatem wybierać sprzęt, który będzie odznaczał się dobrą jakością i komfortem obsługi.

 

Terenowy wózek widłowy – podsumowanie

Kiedy potrzebne są urządzenia o dużej mocy, które poradzą sobie z transportowaniem ciężkich ładunków poza budynkami, z pomocą przychodzi wózek terenowy. Dzięki spalinowym silnikom o dużej mocy oraz stabilnej konstrukcji z łatwością poradzi sobie z unoszeniem i transportem kilkutonowych ładunków.

Chyba jedynym minusem tego sprzętu jest jego wysoka cena. Jednak na rynku znajdziesz używane wózki widłowe terenowe, które mogą z powodzeniem zaspokoić Twoje potrzeby.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C