Wypożyczenie auta wliczone w koszty spółki. Odliczenie i zwrot VAT-u

C

17-10-2018

Zakup nowego samochodu wiąże się z dużym, jednorazowym wydatkiem, na który nie każdego przedsiębiorcę stać. W dodatku pojazd opuszczający salon praktycznie od razu traci na wartości nawet do 25%. Możemy pokusić się o kredytowanie, ale w takim przypadku do ceny auta dochodzą jeszcze dodatkowe koszty. Poszukując oszczędności i racjonalizując wydatki firmy, warto wziąć pod uwagę szybko rozwijający się rynek wynajmu samochodów.

Zakup nowego samochodu wiąże się z dużym, jednorazowym wydatkiem, na który nie każdego przedsiębiorcę stać. W dodatku pojazd opuszczający salon praktycznie od razu traci na wartości nawet do 25%. Możemy pokusić się o kredytowanie, ale w takim przypadku do ceny auta dochodzą jeszcze dodatkowe koszty. Poszukując oszczędności i racjonalizując wydatki firmy, warto wziąć pod uwagę szybko rozwijający się rynek wynajmu samochodów.

Wypożyczenia auta a Vat – nie taki wilk straszny…

Wydawałoby się, że wynajem samochodu (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych) dla spółki może generować wysokie koszty i negatywnie wpłynąć na jej finanse – nic jednak bardziej mylnego. Nawet biorąc pod uwagę, zdawałoby się korzystniejszą ofertę leasingową, zaznaczyć trzeba, że w przypadku najmu pojazdu z reguły otrzymuje się też dodatkowe bonusy w postaci serwisu czy tańszego ubezpieczenia. Istotnym jest też fakt, że każda spółka z o.o. ma prawo do odliczenia kosztów związanych z najmem pojazdów służących do prowadzenia działalności gospodarczej w pełnej wysokości. Potwierdzają to chociażby wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 marca 2012roku oraz z dnia 17 października 2012 roku, II FSK 467/1.

Z VAT za pan brat – odliczenia związane z wynajmem samochodu

O ile co do kosztów najmu i możliwości jego odliczenia nie mamy wątpliwości, o tyle kwestia rozliczenia VAT z pozostałych kosztów związanych z eksploatacją wynajmowanego samochodu nie jest już tak prosta. Przede wszystkim należy od razu określić, czy najmowany pojazd będzie użytkowany tylko do celów związanych z prowadzoną działalnością spółki, czy też do celów mieszanych (firmowych i prywatnych). W tym drugim przypadku podatnik może odliczyć jedynie 50% VAT. Oczywiście nie dotyczy to samochodów, których konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Aby mieć możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT, należy złożyć w urzędzie skarbowym druk VAT-26 i to nie później niż 7 dni od dnia, w którym zostanie poniesiony pierwszy wydatek związany z pojazdem podlegającym zgłoszeniu. Jeżeli informacja o samochodach poniżej 3,5 tony, od których podatnik chce odliczyć 100% VAT, nie zostanie złożona, podatnik traci prawo do pełnego odliczenia VAT na rzecz 50% wartości VAT wynikającej z faktury. Dla samochodów, dla których chcemy prowadzić 100% odliczenia podatku VAT, musimy założyć i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu zawierającą dane wskazane w art. 16 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na podstawie założonej karty pojazdu dokonujemy rozliczeń faktur na zakup paliw, olejów i innych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu np. opłat za przejazdy autostradami, parkingi czy bieżące naprawy. Możemy więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów naliczony podatek od towarów i usług niepodlegający odliczeniu, jednakże wyłącznie do wysokości limitu, który stanowi kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr przebiegu. Stawka jest zróżnicowana w zależności od pojemności skokowej silnika najmowanego przez nas pojazdu i tak, dla silników powyżej 900cm3 wynosi ona 0,8358 zł za każdy przejechany kilometr, a silników poniżej 900cm3: 0,5214 zł. Nie dotyczy to opłat za wynajem samochodu, ponieważ zgodnie z interpretacją ministra finansów z 8 listopada 2013 r.: „Wydatkami o charakterze eksploatacyjnym nie są wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Są to wydatki na uzyskanie samego tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu, a zatem są kategorią odrębną od kosztów eksploatacji samochodu…”.

Zawijamy do portu…

Branża wynajmu samochodów rozwija się bardzo prężnie i ma coraz bardziej atrakcyjne oferty dla firm. Formalności, jakich należy dopełnić, wypożyczając auto są coraz mniej skomplikowane. Dobrać możemy nie tylko pojazd odpowiedni dla naszych potrzeb i miejsca prowadzenia działalności, ale również okres, na który chcemy wynająć pojazd. Obecnie każda szanująca siebie i klienta wypożyczalnia, jak np. carfree.pl, posiada nie tylko rozbudowaną flotę, ale i dogodne warunki wynajmu samochodów nawet na okres pięciu lat. Pozwala to na poszerzenie posiadanych zasobów samochodowych o auta dowolnej marki i klasy. Takie rozwiązanie znacznie wspomaga planowanie budżetu spółki, ponieważ koszty wynajmu są stałe i nie należą do wysokich.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C